Brendan Fraser als Rick O'Connell | |
Maria Bello als Evelyn O'Connell | |
John Hannah als Jonathan Carnahan | |
Luke Ford als Alex O'Connell | |
Isabella Leong als Lin | |
Jet Li als Han | |
Michelle Yeoh als Zi Yuan | |
Anthony Wong als Yang | |
Russell Wong als Ming Guo | |
Liam Cunningham als "Mad Dog" Maguire | |
David Calder als Roger Wilson | |
Jessey Meng als Choi | |
Liang Tian als Li Zhou | |
Albert Kwan als Chu Wah | |
Wu Jing als Assassin | |
Wei Binghua als Assassin | |
Jing Guo als Assassin | |
Alison Louder als Woman in Bookstore | |
Marcia Nasatir als Russian Princess | |
Emerald Starr als Man in Bar | |
Helen Feng als Nightclub Singer | |
Stella Maryna Troshyna als Brunette at Imhotep's | |
James Bradford als Butler Jameson | |
Daniel Richard Giverin als Benjamin Fry | |
Ken Tran als Yang's Soldier | |
Allan Yuk-lun Chou als Yang's Soldier | |
Fernando Chien als Yang's Soldier | |
Mac Jeffrey Ong als Yang's Soldier | |
Chris Mark als Yang's Soldier | |
James Mark als Yang's Soldier | |
Mike Ching als Yang's Soldier | |
Darryl Quon als Yang's Soldier | |
Alex Chiang als Yang's Soldier | |
Paul Wu als Yang's Soldier | |
Larry Lam als Yang's Soldier | |
Brian Ho als Yang's Soldier | |
Vi-Hung Luv als Yang's Soldier | |
Huy Phong Doan als Yang's Soldier | |
Kyle Burnett Cashulin als Mad Dog's Pal | |
Charles Esposito als Mad Dog's Pal | |
Michael Scherer als Yeti | |
Scott Taylor als Yeti | |
Kham Tri Vixaysy als Chinese Digger | |
Don Lew als Chinese Digger | |
Regis Attiow als Mystic | |
Tony Wai als Mystic | |
Wu Yungstun als Mystic | |
Xiang Guangxu als Mystic | |
Lam Cong-Quyen als Mystic | |
Freda Foh Shen als Narrator (voice) |
Scott Zuber | Art Direction |
Casey Grant | Production Manager |
Alfred Gough | Screenplay |
Sean Daniel | Producer |
Miles Millar | Screenplay |
Ronna Kress | Casting |
Rob Cohen | Director |
Stephen Sommers | Producer |
Larry White | Animation |
Justin Hammond | Lighting Technician |
Anthony Rizzo | Animation |
Hugo Dominguez | Visual Effects |
Sachin Bangera | VFX Artist |
Julie D'Antoni | Visual Effects |
Daniel Lindsey | Visual Effects |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Lorette Leblanc | Script Supervisor |
Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Kelly Matsumoto | Editor |
Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Joel Negron | Editor |
Nigel Phelps | Production Design |
Sanja Milković Hays | Costume Design |
Simon Duggan | Cinematography |
Randy Edelman | Music |
Xavier Horan | Sound Editor |
Isabelle Guay | Supervising Art Director |
Paul Aulicino | Sound Editor |
Bob Ducsay | Producer |
Huang Jianxin | Executive Producer |
Chris Brigham | Executive Producer |
James Jacks | Producer |
Ren Zhonglun | Executive Producer |
Ming Qiu | Stunt Double |
Angela Uyeda | Stunts |
Kelly Dent | Stunt Double |
Lori Berlanga | Stunts |
Karine Lemieux | Stunts |
Ming Qiu | Stunts |
Karine Lemieux | Stunt Double |
Angela Uyeda | Stunt Double |
Timothy Eulich | Stunts |
Nicolas Lepage | Art Direction |
Lou Pecora | Compositing Supervisor |