Jason James Richter als Bastian Bux | |
Melody Kay als Nicole | |
Jack Black als Slip | |
Ryan Bollman als Dog | |
Freddie Jones als Mr. Coreander / Old Man of Wandering Mountain | |
Julie Cox als The Childlike Empress | |
Moya Brady als Urgl | |
Carole Finn als Mookie | |
Tony Robinson als Engywook | |
Thomas Petruo als Large Head | |
Tracey Ellis als Jane Bux | |
Kevin McNulty als Barney Bux | |
Nicole Parker als Nasty #1 | |
Adrien Dorval als Nasty #2 | |
Kaefan Shaw als Bark Troll | |
Gord Robertson als Falkor | |
Frederick Warder als Mr. Rock Chewer - Felsenbeißer / Shopping Clerk | |
William Todd-Jones als Mrs. Rockchewer | |
David Forman als Junior Rockchewer | |
Danu Anthony als Samantha | |
Andrea Nemeth als Rachel | |
Mark Acheson als Janitor | |
Marilyn Norry als Mrs. Crackerby | |
Shirley Broderick als Mrs. Coreander | |
Ruth Nichol als Samantha's Mother | |
Alfonso Quijada als Delivery Man | |
Ulli Kinalzik als Eskimo Trapper | |
John 'Bear' Curtis als Lumberjack | |
Richard Newman als Photographer | |
Veena Sood als Sales Lady #1 | |
Marcy Goldberg als Sales Lady #2 | |
Lossen Chambers als Sales Lady #3 | |
Hrothgar Mathews als Nursery Truck Driver | |
Samantha McKenna als Schoolgirl | |
David Longworth als Log Dispatcher | |
Jessica Walden als Bird Girl | |
Lauren Samis als Creepy Girl | |
Jenna Irvine als Trickster | |
William Hootkins als Bark Troll / Falkor (voice) | |
Gary Martin als Mr. Rockchewer / Junior Rockchewer (voice) | |
Mac McDonald als Mrs. Rockchewer (voice) | |
Jesse Camacho als Beaver Boy (uncredited) |
Karin Howard | Story |
Peter MacDonald | Director |
Michael Ende | Characters |
Jeff Lieberman | Screenplay |
Péter Wolf | Original Music Composer |
Tim Hampton | Producer |
Michael Bradsell | Editor |
Dieter Geissler | Producer |
Robert Davidson | Set Decoration |
Bernhard Henrich | Set Decoration |
Harry Nap | Line Producer |
Monique Prudhomme | Costume Design |
Robin Vidgeon | Director of Photography |
Cornelia Ott | Art Direction |
Harold Lee Tichenor | Line Producer |
Heinz Bibo | Producer |
Vin Burnham | Costume Design |
Paul Barry | Assistant Director Trainee |
Sheila Carpenter | Third Assistant Director |
Tim Sereda | Second Assistant Director |
Benjamin Lohmer | Assistant Director |
Günther Russ | Unit Production Manager |
Suzie F. Wiesmann | Production Supervisor |
Klaus Kähler | Associate Producer |
Nik Korda | First Assistant Director |
Stefan Diepenbrock | Second Assistant Director |
Raoul Leindecker | Unit Manager |
Harold Lee Tichenor | Second Unit Director |
Lynne Bespflug | Unit Production Manager |
Claudia Wipfler | Script Supervisor |
Kathy Gilroy | Second Assistant Director |
Albrecht von Bethmann | Second Assistant Director |
Rolf Hanke | Unit Manager |
Peter Spuhler | Third Assistant Director |
David Tringham | First Assistant Director |
Jean Bereziuk | Script Supervisor |
Rolf Zehetbauer | Production Designer |
Marny Eng | Stunts |
Owen Walstrom | Stunts |
Graham Ludlow | Production Executive |