Terry O'Quinn als Jerry Blake | |
Jill Schoelen als Stephanie Maine | |
Shelley Hack als Susan | |
Charles Lanyer als Dr. Bondurant | |
Stephen Shellen als Jim Ogilvie | |
Stephen E. Miller als Al Brennan | |
Robyn Stevan als Karen | |
Jeff Schultz als Paul Baker | |
Lindsay Bourne als Art Teacher | |
Anna Hagan als Mrs. Leitner | |
Gillian Barber als Anne Barnes | |
Blu Mankuma als Lt. Jack Wall | |
Jackson Davies als Mr. Chesterton | |
Sandra Head als Receptionist | |
Gabrielle Rose als Dorothy Rinehard | |
Richard Sargent als Mr. Anderson | |
Margot Pinvidic als Mrs. Anderson | |
Rochelle Greenwood als Cindy Anderson | |
Don S. Williams als Mr. Stark | |
Don MacKay als Joe | |
Dale Wilson als Frank | |
Gary Hetherington als Herb | |
Andrew Snider als Mr. Grace | |
Marie Stillin als Mrs. Fairfax | |
Paul Batten als Mr. Fairfax | |
Sheila Paterson als Dr. Barbara Faraday |
Carolyn Lefcourt | Story |
Jay Benson | Producer |
John Lindley | Director of Photography |
Patrick Moraz | Original Music Composer |
James William Newport | Production Design |
George Bowers | Editor |
Donald E. Westlake | Story |
Joseph Ruben | Director |
Brian Garfield | Story |
Donald E. Westlake | Screenplay |
David Willson | Art Direction |
Kimberley Richardson | Set Decoration |
Mike Fenton | Casting |
Maurice Parkhurst | Makeup Artist |
Susan Boyd | Hairstylist |
Jane Feinberg | Casting |
Judy Taylor | Casting |
Mina Mittelman | Costume Design |
Dennis A. Brown | Executive In Charge Of Production |
Warren Carr | Production Manager |
Michael E. Steele | First Assistant Director |
Casey Grant | Second Assistant Director |
James Marshall | Third Assistant Director |
Rex Raglan | Assistant Art Director |
Len Morganti | Storyboard Artist |
Matthew O'Connor | Location Manager |
Rod Parkhurst | Camera Operator |
John 'Sandy' McCallum | First Assistant Camera |
Chris Harris | Second Assistant Camera |
Brewster Ingram | Camera Operator |
Robert Crone | Steadicam Operator |
Christine Wilson | Script Supervisor |
Tim Hogan | Key Grip |
Ken Hemphill | Grip |
John L. Brown | Dolly Grip |
R.K. Hill | Grip |
Oliver Berg | Grip |
Jeff Plecas | Grip |
Dan Bennett | Grip |
Barry Donlevy | Grip |
David R. Anderson | Gaffer |
Duncan MacGregor | Best Boy Electric |
Ken W. Anderson | Best Boy Electric |
Larry Sutton | Production Sound Mixer |
Graham Crowell | Boom Operator |
Annmarie Corbett | Assistant Set Decoration |
Jeremy Borsos | Set Dresser |
David Chiasson | Set Dresser |
Bill Thumm | Property Master |
R.D. 'Luther' Fairbairn | Props |
William H. Orr | Special Effects Coordinator |
Geoff Hilliard | Construction Coordinator |
Barry Kootchin | Paint Coordinator |
Gary Brooks | Greensman |
Andrew Brown | Costume Supervisor |
Jean Murphy | Costumer |
Robert Weinberger | Unit Publicist |
Joseph Lederer | Still Photographer |
Joanne Ryan | Craft Service |
Tink Ten Eyck | Production Controller |
Patti Allen | Production Coordinator |
Myrna Cobb | Assistant Production Coordinator |
Linda Kelly | Production Accountant |
Lynn Elston | Assistant Accountant |
Jim Jasterzebski | Casting Assistant |
Scott Irvine | Transportation Coordinator |
Dave Bowe | Transportation Captain |
Bill McCurraugh | Transportation Co-Captain |
John Wardlow | Stunt Coordinator |
Tim Myers | Post Production Supervisor |
Christopher Koefoed | Assistant Editor |
Michael Smith | Assistant Editor |
Bruce Giesbrecht | Assistant Editor |
Keith Stafford | Supervising Sound Editor |
G.W. Davis | Sound Editor |
Richard Stewart | Assistant Sound Editor |
Kathleen Bennett | Music Editor |
Chris Haire | Sound Re-Recording Mixer |
John L. Anderson | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Davey | Sound Re-Recording Mixer |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Jim Dunn | Stunts |
Jacob Rupp | Stunts |
Kathy Hubble | Stunts |