Guy Pearce als Alexander Hartdegen | |
Samantha Mumba als Mara | |
Omero Mumba als Kalen | |
Jeremy Irons als Über-Morlock | |
Sienna Guillory als Emma | |
Orlando Jones als Vox | |
Mark Addy als David Filby | |
Phyllida Law als Mrs. Watchett | |
Laura Kirk als Flower Seller | |
Josh Stamberg als Motorist | |
John W. Momrow als Fifth Avenue Carriage Driver | |
Max Baker als Robber | |
Jeffrey M. Meyer als Central Park Carriage Driver | |
Alan Young als Flower Store Worker | |
Myndy Crist als Jogger | |
Connie Ray als Teacher | |
Lennie Loftin als Soldier #1 | |
Dana Schick als Eloi / Stunts | |
Thomas Corey Robinson als Soldier #2 | |
Yancey Arias als Toren | |
Richard Cetrone als Hunter Morlock | |
Edward Conna als Hunter Morlock | |
Chris Sayour als Hunter Morlock | |
Jeremy Fitzgerald als Hunter Morlock | |
Dorian Kingi als Spy Morlock | |
Doug Jones als Spy Morlock | |
Joey Anaya als Spy Morlock | |
Chona Jason als Eloi (as Malaea Chona Jason) | |
Alex Madison als Eloi | |
Mike Chaturantabut als Eloi | |
Jon Valera als Eloi | |
John Koyama als Eloi | |
Jonathan Eusebio als Eloi |
Mark A. Mangini | Sound Designer |
Mark A. Mangini | Supervising Sound Editor |
Klaus Badelt | Original Music Composer |
David Valdes | Producer |
John Logan | Screenplay |
Donald McAlpine | Director of Photography |
Hiro Narita | Second Unit Director of Photography |
Walter F. Parkes | Producer |
Donald B. Woodruff | Art Direction |
Bob Ringwood | Costume Design |
Victor J. Zolfo | Set Decoration |
Mindy Marin | Casting |
Wayne Wahrman | Editor |
Bruce Robert Hill | Art Direction |
Matt Sweeney | Special Effects Supervisor |
Oliver Scholl | Production Design |
H.G. Wells | Novel |
Deena Appel | Costume Design |
Robert E. 'Bobby' Powell | Rigging Gaffer |
Christopher Burian-Mohr | Art Direction |
Sharon Smith Holley | Visual Effects Editor |
David Duncan | Screenplay |
Simon Wells | Director |
Randy Bricker | First Assistant Editor |
Kelly G. Crawford | Visual Effects Editor |
Fumi Mashimo | Lead Animator |
Steve Kelso | Stunts |
Scott Maginnis | Property Master |
Jeff Imada | Stunt Coordinator |
David A. Whittaker | Dialogue Editor |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Raman Rao | Gaffer |
John Roesch | Foley |
Steven R. Mathis | Chief Lighting Technician |
Scott H. Eddo | Key Makeup Artist |
John M. Elliott Jr. | Makeup Department Head |
Cha Blevins | Costume Supervisor |
Barbara Lorenz | Key Hair Stylist |
Mike Chock | Sound Effects Editor |
Jeff Butcher | Property Master |
Eric Lindemann | Sound Effects Editor |
Dan O'Connell | Foley |
Trudy Ramirez | Script Supervisor |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Cucci | Foley |
Michael J. Broomberg | Foley |
Julian Levi | Visual Effects Producer |
Andrew Cooper | Still Photographer |
David E. Diano | Camera Operator |
Gary A. Krakoff | Construction Coordinator |
Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Steve Tushar | Foley Editor |
Alyson Dee Moore | Foley |
Debra Wolff | Visual Effects Editor |
Ed Callahan | Dialogue Editor |
Erik Nash | Visual Effects Supervisor |
Marci R. Johnson | Set Costumer |
James E. Price | Visual Effects Supervisor |
Kevin Elam | Visual Effects Producer |
Joseph Grimaldi | Gaffer |
Richard Snell | Key Makeup Artist |
Elliott Koretz | Sound Effects Editor |
David Prescott | CG Supervisor |
Serge Sretschinsky | CG Supervisor |
Vern Nobles | Camera Operator |
Kevin Clark | Visual Effects Editor |
Angela Stauffer | Art Department Coordinator |
Timothy Eaton | Visual Effects Editor |
Rachel Wyn Dunn | Compositors |
Michael Alkan | 3D Modeller |
Bryce Shields | Video Assist Operator |
Glenn Forbes | Property Master |
Donald E. Thorin Jr. | Steadicam Operator |
Sharon 'Mae' West | Script Supervisor |
Bridgitte Ferry | Set Costumer |
Charles Ewing Smith | Dialogue Editor |
Michael Kory | 3D Artist |
Tom Bertino | Animation Supervisor |
Stephen Elsbree | Key Hair Stylist |
Perry Dodgson | Cableman |
Scott Squires | Visual Effects Supervisor |
Marcy Craig | Key Costumer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Harrison D. Marsh | Boom Operator |
Reuben Simon | Foley |
Kevin Tiesiera | Electrician |
Scott Wirtz | Lead Animator |
Robin Alan Knight | Key Grip |
Mark Della Rosa | 3D Modeller |
Mike Makara | CG Animator |
Lou Pecora | Digital Compositor |
John S. Beyers | Electrician |
John Lowry | Key Grip |
Edmondo Sepulveda | Key Grip |
William Decker | Rigging Grip |
Chuck Brown | Steadicam Operator |
John Castro | Researcher |
Doug Masters | Animation Supervisor |
Jonathan Egstad | Digital Effects Supervisor |
Jennifer Bell | Second Assistant Camera |