Russell Crowe als Joshua Connor | |
Olga Kurylenko als Ayshe | |
Yılmaz Erdoğan als Major Hasan | |
Cem Yılmaz als Sgt. Jemal | |
Jai Courtney als Lt. Colonel Hughes | |
Ryan Corr als Arthur "Art" Connor | |
James Fraser als Edward Connor | |
Ben O'Toole als Henry Connor | |
Steve Bastoni als Omer | |
Salih Kalyon als Dr. Ibrahim | |
Dylan Georgiades als Orhan | |
Megan Gale als Fatma | |
Dan Wyllie als Captain Brindley | |
Michael Dorman als Greeves | |
Christopher Sommers als Sgt. Tucker | |
Benedict Hardie als Dawson | |
Jacqueline McKenzie als Eliza | |
Isabel Lucas als Natalia | |
Damon Herriman als Father McIntyre | |
Robert Mammone als Colonel Demergelis | |
Deniz Akdeniz als Imam | |
Aidan Liam Smith als Young Edward | |
Jack Douglas Patterson als Young Art | |
Ben Norris als Young Henry |
Andrew Anastasios | Writer |
Chris Kennedy | Production Design |
Mark Rogers | Still Photographer |
Andrew Knight | Writer |
Russell Crowe | Director |
Troy Lum | Producer |
Andrew Mason | Producer |
Keith Rodger | Producer |
Barbara Gibbs | Line Producer |
Matt Villa | Editor |
Andrew Lesnie | Director of Photography |
David Hirschfelder | Original Music Composer |
John Collee | Executive Producer |
James Packer | Executive Producer |
Brett Ratner | Executive Producer |
Pinar Celik | Casting |
Nikki Barrett | Casting |
Tess Schofield | Costume Design |
Cagri Aydin | Art Direction |
Wendy De Waal | Hairstylist |
Wendy De Waal | Makeup Artist |
Tuesday Stone | Assistant Art Director |
Wayne Pashley | Sound Designer |
Mario Gabrieli | Sound Effects Editor |
Fabian Sanjurjo | Sound Effects Editor |
Greg P. Fitzgerald | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Purcell | Sound Re-Recording Mixer |
Guntis Sics | Sound Recordist |
Wayne Pashley | Supervising Sound Editor |
David Booth | Visual Effects Supervisor |
Tayman Tekin | Camera Operator |
Peter McCaffrey | Steadicam Operator |
Nick Forster | Additional Camera |
Reg Garside | Gaffer |
Robyn Elliott | Costume Supervisor |
Christine Cheung | First Assistant Editor |
Tony Wall | Music Editor |
Marita Mussett | Supervising Art Director |
Jennifer Lamphee | Makeup Supervisor |
Prue Fletcher | Post Production Supervisor |
Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Zev Eleftheriou | Stunt Coordinator |
Ernie Clark | Camera Operator |
Anna Gray | Key Hair Stylist |
Anna Gray | Key Makeup Artist |
Jo-Ann Beikoff | Property Master |
Derryn Pasquill | ADR Editor |
Ludovico Einaudi | Additional Music |
Richard Tognetti | Additional Music |
Lisa Gerrard | Additional Music |
Andrew Knight | Executive Producer |
Andrew Anastasios | Executive Producer |
Kerry Stokes | Executive Producer |
Tim Worner | Executive Producer |
Angus Ross | Executive Producer |
Chris Webb | First Assistant Director |
Lorelle Adamson | Production Manager |
Ali Akdeniz | Production Supervisor |
Jo Weeks | Script Supervisor |
Jennifer Lamphee | Hair Supervisor |
David Nichols | Key Grip |
Peter Stubbs | Special Effects Supervisor |
Peter McCaffrey | Camera Operator |
Scott Dolan | First Assistant Camera |
Colin Deane | First Assistant Camera |
Frank Hruby | First Assistant Camera |
Gerard Mahony | Rigging Grip |
Grant Wilson | Best Boy Electric |
Gerry Nucifora | Boom Operator |
Shay Lawrence | Makeup Artist |
Shay Lawrence | Hairstylist |
Jen Rossiter | Makeup Artist |
Zeljka Stanin | Makeup Artist |
Jackie Wallington | Makeup Artist |
Scott Lovelock | Second Assistant Director |
Greg Tynan | Third Assistant Director |
Hannah Andrews | Production Coordinator |
Vicki Niehus | Location Manager |
Sarah Abbey | Location Manager |
Gavin Aubrey | Location Manager |
Victoria Mielewska | Dialect Coach |
Sedef Ecer | Dialect Coach |
Fiona Nix | Unit Publicist |
Natalie Wall | Casting Associate |
Micharne Cloughley | Casting Assistant |
Rebecca Cohen | Set Decoration |
Christina Norman | Art Department Coordinator |
Imogen Trowell | Construction Coordinator |
Brendan Tolley | Storyboard |
Tim Evans | Storyboard |
Menderes Demir | Production Manager |
Melisa Kurtay | First Assistant Director |
Umut Ozdemirci | Second Assistant Director |
Murat Şengül | Special Effects Supervisor |
Ebru Kiziltan | Makeup Artist |
Dilek Zengin | Makeup Artist |
Mahmut Terzi | Hairstylist |
Emre Cosar | Production Accountant |
Serdegul Erdogan | Casting Assistant |
Mustafa Kemal Olcer | Art Department Assistant |
Funda Buyuktunalioglu | Costume Supervisor |
Umut Alkan | Location Manager |
Erhan Alpdundar | Location Manager |
Libby Villa | Supervising Sound Editor |
Rick Lisle | Sound Effects Editor |
Andrew Miller | Sound Effects Editor |
Beth Bezzina | Assistant Sound Editor |
Wayne Pashley | Sound Re-Recording Mixer |
Jason Baird | Makeup Effects Designer |
Nick Forster | Assistant Camera |
Sharelle Starr | Stunt Double |
Dean Gould | Stunt Double |
Emma Mitchell | Dialogue Editor |
Sonal Joshi | Dialogue Editor |