Daniel Day-Lewis als Daniel Plainview | |
Paul Dano als Paul Sunday / Eli Sunday | |
Kevin J. O'Connor als Henry | |
Ciarán Hinds als Fletcher Hamilton | |
Dillon Freasier als H.W. Plainview | |
Hope Elizabeth Reeves als Elizabeth | |
Colleen Foy als Mary Sunday | |
Barry Del Sherman als H. B. Ailman | |
David Willis als Abel Sunday | |
Hans Howes als Mr. Bandy | |
Sydney McCallister als Mary Sunday (young) | |
Paul F. Tompkins als Prescott | |
Kevin Breznahan als Signal Hill Man | |
Jim Meskimen als Signal Hill Married Man | |
Erica Sullivan als Signal Hill Woman | |
Randall Carver als Mr. Bankside | |
Coco Leigh als Mrs. Bankside | |
James Downey als Al Rose | |
David Warshofsky als H.M. Tilford | |
Charles Thomas Doyle als J.J. Carter | |
Russell Harvard als Adult H.W. Plainview | |
Martin Stringer als Silver Assay Worker | |
Matthew Braden Stringer als Silver Assay Worker | |
Jacob Stringer als Silver Assay Worker | |
Joseph Mussey als Silver Assay Worker | |
Harrison Taylor als Baby H.W. | |
Stockton Taylor als Baby H.W. | |
Christine Olejniczak als Mother Sunday | |
Kellie Hill als Ruth Sunday | |
Dan Swallow als Gene Blaize | |
Robert Arber als Charlie Wrightsman | |
Bob Bell als Geologist | |
David Williams als Ben Blaut | |
Joy Rawls als Eli Follower | |
Louise Gregg als Eli Follower | |
Amber Roberts als Eli Follower | |
John W. Watts als Oil Worker | |
Robert Caroline als Oil Worker | |
Barry Bruce als Oil Worker | |
Irene G. Hunter als Mrs. Hunter | |
John Chitwood als Little Boston Doctor | |
Colton Woodward als William Bandy | |
John Burton als L.P. Clair | |
Robert Barge als Bartender | |
Ronald Krut als Standard Oil Man | |
Huey Rhudy als Standard Oil Man | |
Steven Barr als Standard Oil Man | |
Robert Hills als H.W.'s Interpreter | |
Bob Bock als Priest | |
Vince Froio als Plainview Servant | |
Phil Shelly als Plainview Servant | |
Brad Carr als Signal Hill Man (uncredited) | |
Mary Elizabeth Barrett als Fanny Clark (uncredited) | |
Rhonda Reeves als Elizabeth's Mother (uncredited) | |
Beau Smith als Blacksmith (uncredited) |
Paul Thomas Anderson | Screenplay |
Upton Sinclair | Novel |
Robert Elswit | Director of Photography |
Dylan Tichenor | Editor |
Jack Fisk | Production Design |
JoAnne Sellar | Producer |
Paul Thomas Anderson | Producer |
Daniel Lupi | Producer |
Paul Thomas Anderson | Director |
Cassandra Kulukundis | Casting |
Jonny Greenwood | Original Music Composer |
Scott Rudin | Executive Producer |
Eric Schlosser | Executive Producer |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Jamey Pryde | Post Production Supervisor |
Will Weiske | Production Supervisor |
Mark Graziano | Thanks |
Jose Ludlow | Thanks |
Kenny Becker | Color Timer |
Linda Cohen | Music Supervisor |
Mark Bridges | Costume Design |
Jim Erickson | Set Decoration |
Linda D. Flowers | Hair Department Head |
John Blake | Makeup Department Head |
Anna Rane | Script Supervisor |
Eden Clark Coblenz | Costume Supervisor |
Mark Manthey | Rigging Gaffer |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
François Duhamel | Still Photographer |
Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Myke Schwartz | Stunt Coordinator |
Paul Rabjohns | Music Editor |
David Crank | Art Direction |
Brian Avery | Stunts |
Adam Somner | Assistant Director |
Eric Richard Lasko | Assistant Director |
Robby Baumgartner | Lighting Technician |
Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Dan Perri | Title Designer |
Catherine Conrad | Makeup Artist |
J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Tim Nielsen | Sound Effects Editor |
Jeff Sawyer | Sound Effects Editor |
Grady Cofer | Visual Effects Supervisor |
Christina Graff | Visual Effects Producer |
Paul Graff | Visual Effects Supervisor |
Susan Greenhow | Visual Effects Producer |
Brad Blei | Set Dresser |
Jack Colmenero | Set Dresser |
Mark Hanks | Set Dresser |
Carl J. Stensel | Set Designer |
Joel Corry | Intern |
Kimberly Adams | Assistant Costume Designer |
Kathy Kiatta | Key Costumer |
Michelle Elaine Teague | Costumer |
Yvonne Wilburn | Costumer |
Kim Ayers | Makeup Artist |
Yeşim "Shimmy" Osman | Key Hair Stylist |
Hugo Weng | Dialogue Editor |
Bruce Tanis | Foley Editor |
Randy Singer | Foley Mixer |
David M. Roberts | Boom Operator |
John Pritchett | Sound Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Sarah Monat | Foley Artist |
Vanessa Lapato | Dialogue Editor |
David Horton Jr. | Foley Editor |
Robin Harlan | Foley Artist |
Coya Elliott | First Assistant Sound Editor |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Andrew Bock | Sound Assistant |
Ryan Happy | Stunts |
Keii Johnston | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
Frank Lloyd | Stunts |
Jake Lombard | Stunts |
Mark Muñoz | Stunts |
Denney Pierce | Stunts |
Larry M. Shorts | Stunts |
Paul Sklar | Stunts |
Scott Sproule | Stunts |
Adam Watkins | CG Supervisor |
Steve Cremin | Special Effects Coordinator |
Christian Eubank | Special Effects Technician |
Jay King | Special Effects Technician |
Brandon K. McLaughlin | Special Effects Technician |
Douglas D. Ziegler | Special Effects Technician |
Ian Stone | Second Assistant Director |
Richard Oswald | Second Assistant Director |
Arvo Pärt | Additional Soundtrack |
Sharon Ray Ely | Hairstylist |