Gabriel Bateman als Oliver | |
Todd Stashwick als Henry (voice) | |
Josh Duhamel als Lukas | |
Megan Fox als Ellen | |
Kunal Nayyar als Mr. Mills | |
Madison Horcher als Sophie | |
Hou Minghao als Xiao | |
Izaac Wang als Li | |
Dillon Ahlf als Brayden | |
Billy 4 Johnston als Nicholas | |
Janet Montgomery als Bridget | |
Julia Jones als Agent Munoz | |
Bryan Callen als Agent Callen | |
Lara Grice als Ms. Shackley | |
Gralen Bryant Banks als Principal Harris | |
Will Junger als Will | |
Marnette Patterson als Cindy | |
Zoe Lazar als Debbie | |
Julia Badinger als Girl Playing Juliet | |
Sean Boyd als Hunter | |
Mason Guccione als Rodney | |
Jannette Sepwa als Jasmine | |
Jason Edwards als Mr. McClelland | |
Lena Clark als Mrs. McClelland | |
Lin Yongjian als Shen | |
Silas Cooper als DJ | |
David Rayden als Rockford | |
Bowen Dong als Delivery Boy | |
Kaitlin Harris als Self - Student | |
Brad Napp als Swat Officer 1 (uncredited) | |
Julian Simmons als Middle Schooler (uncredited) | |
Toney Chapman Steele als Swat Officer (uncredited) | |
Jyothika Sahoo als Jyoti |
Cory Chen | Executive Producer |
Robert Engelman | Executive Producer |
John J. Strauss | Writer |
Gil Junger | Writer |
Andrew Lazar | Producer |
Robert Engelman | Line Producer |
Gil Junger | Director |
Stanley Preschutti | Executive Producer |
Vaishali Mistry | Executive Producer |
Jake Monaco | Music |
Eyde Belasco | Casting |
Elizabeth Coulon | Casting |
Hanrui Wang | Production Design |
Sara K. White | Production Design |
Frank J. Zito III | Art Direction |
Claire Sanchez | Set Decoration |
Timothy Blackburn | Hairstylist |
Nicki A. Chestnut | Hairstylist |
Karri Farris | Makeup Department Head |
Marcos Gonzales | Hair Department Head |
Ashley Kent Bolotte | Makeup Artist |
Erin Killelea-Moreau | Hairstylist |
Stacey Perry | Makeup Artist |
LeDiedra Richard-Baldwin | Makeup Artist |
Lesley Rodriguez | Key Makeup Artist |
Myeisha Wade | Hairstylist |
Renee Minasian | Post Production Supervisor |
Anthony Rossi III | Production Manager |
Joseph Gravier | Additional Second Assistant Director |
Carl Lawrence Ludwig | First Assistant Director |
Nathan Parker | Second Assistant Director |
Matthew Sewell | Second Second Assistant Director |
Giles Nuttgens | Director of Photography |
Cory Chen | Producer |
Linshu Zhang | Producer |
Jiao Hongfen | Executive Producer |
Fu Ruoqing | Executive Producer |
Weimin Wu | Executive Producer |
Deborah Moore | Executive Producer |
Stephen Hays | Executive Producer |
Peter Graham | Executive Producer |
Scott Einbinder | Executive Producer |
Alastair Burlingham | Executive Producer |
Charlie Dombek | Executive Producer |
Simon Williams | Executive Producer |
Daniel Negret | Executive Producer |
Jason Moring | Executive Producer |
Mark Padilla | Executive Producer |
David Fliegel | Co-Producer |
David S. Clark | Editor |
Terel Gibson | Editor |
Linda Cohen | Music Supervisor |
Liz Staub | Costume Designer |
Anthony Rossi III | Unit Production Manager |
Robert Engelman | Unit Production Manager |
Joe Dryden | Stunt Coordinator |
Mark Rayner | Stunt Coordinator |
Stanton Barrett | Stunts |
Peter Epstein | Stunts |
Brenda Lorena Garcia | Stunts |
Mark Ginther | Stunts |
Nito Larioza | Stunts |
Calvin Christopher Milan | Stunts |
Karine Mauffrey | Stunts |
Nathan Siebring | Stunts |
Aaron Vice | Stunts |
Jonathan Bross | Executive Producer |
Jonah Loop | Executive Producer |
Brandon Fidanque | Associate Producer |
Congyu E | Production Executive |
Amy Soto | Art Department Coordinator |
Warren Drummond | Storyboard Artist |
Walter Schneider | Set Designer |
Pat A. O'Connor | Leadman |
Megan Erwin | Set Dresser |
Adam Crochet | Set Dresser |
Eric Ringbloom | Set Dresser |
Eric Steinberg | Set Dresser |
Jessica Keli Govea | Set Dresser |
Jacques Duffourc | Set Dresser |
Eric Paul Corriveau | Set Dresser |
Li Yaffe | Set Decoration Buyer |
Stanford Gilbert | Property Master |
Brandon Melancon | Assistant Property Master |
Tim Bellen | "B" Camera Operator |
Tim Bellen | Steadicam Operator |
Michael Charbonnet | First Assistant "A" Camera |
Ryosuke Kawanaka | First Assistant "B" Camera |
Jonathan Robinson | Second Assistant "A" Camera |
Jeremy Webre | Second Assistant "B" Camera |
Melanie Gates | Camera Loader |
Nancy Breaux | Script Supervisor |
David Wyman | Production Sound Mixer |
Betsy Lindell | Boom Operator |
Marc Uddo | Utility Sound |
Jillian Hite | Utility Sound |
Kevin Gazdik | Gaffer |
Brad Oltmann | Best Boy Electric |
Nick Pomerleau | Rigging Gaffer |
Darcy Lynne Jamison | Electrician |
Matt McKay | Electrician |
Richard Van Coutren | Electrician |
Marvin R. Wright | Electrician |
James Selph | Key Grip |
Ace Stoll | Best Boy Grip |
Sean Brown | Key Rigging Grip |
Raúl J. Marín | Rigging Grip |
Chris Moten | Grip |
R. Scott Lebell | Dolly Grip |
Jerone Ordone | Grip |
Robert Zas | Grip |
Andree Fortier | Costume Supervisor |
Dena Matranga | Key Set Costumer |
Adriane Bennett | Costumer |
Megan Duggan | Costumer |
Caryn Frankenfield | Costumer |
Melissa Reed | Costumer |
Linday Hay | Makeup Artist |
Angela Levin | Makeup Artist |
Adam Gaeta | Key Hair Stylist |
Erica R. Sperber | Production Office Coordinator |
Brittni Hayes | Assistant Production Coordinator |
Dylan Gravley | Production Secretary |
Deborah Crawford | Production Accountant |
Sarah Engelman | First Assistant Accountant |
ThuyVi Nguyen | First Assistant Accountant |
Adele Richardson | Assistant Accountant |
David Thornsberry | Location Manager |
Albert Quaid | Location Manager |
Justin Etienne | Assistant Location Manager |
Zachary Aymami | Construction Coordinator |
Scott C. Bivona | Greensman |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Doug Dovichi | Transportation Coordinator |
Vinny Dovichi | Transportation Coordinator |
Lionel C. Johnson | Transportation Captain |
Diane Slattery | Unit Publicist |
Sam Lothridge | Still Photographer |
Elizabeth Coulon | Local Casting |
Amelia Chen Miley | Extras Casting Assistant |
Brent Caballero | Extras Casting |
Charlotte Gale | Extras Casting Assistant |
Lee Pierce | Extras Casting Assistant |
Margaret L. Lancaster | Craft Service |
Lorri Bearbower | Studio Teacher |
Letitia Hoaas | Studio Teacher |
Tim Bellen | Second Unit Director of Photography |
Kathryn Prescott | Additional Editor |
Avi Winkler | First Assistant Editor |
Dipa Gandhi | First Assistant Editor |
Alan Schultz | Supervising Sound Editor |
Alan Schultz | Dialogue Editor |
Robert Hunt | Sound Effects Editor |
Lorenzo Gutierrez | Sound Editor |
Craig Schafer | Foley Editor |
Brandon Sanchez | Foley Artist |
Craig Schafer | Sound Re-Recording Mixer |
Robert Hunt | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Foster | Sound Re-Recording Mixer |
Colin McLellan | Sound Re-Recording Mixer |
Arturo A. Fuenmayor | Sound Re-Recording Assistant |
Travis MacKay | ADR Recordist |
Devin Doucette | ADR Recordist |
Steve Baine | Foley Artist |
Peter Persaud | Foley Recordist |
Hugo DeLaCerda | Sound Effects Designer |
Ève Corrêa-Guedes | Dialogue Editor |
Liam Jollymore | Assistant Sound Editor |
Nick South | Music Editor |
Dzijan Emin | Orchestrator |
Oleg Kondratenko | Conductor |
Alen Hadzi Stefanov | Sound Recordist |
Rachel Hughes | Music Coordinator |
Mohammad Ghorbankarimi | Visual Effects Supervisor |
Caitlin Schooley-Groneveldt | Visual Effects Producer |
Jon Van Dyke | Stunts |