Dan Aykroyd als Passenger | |
Albert Brooks als Driver | |
Scatman Crothers als Mr. Bloom | |
John Lithgow als Valentine | |
Vic Morrow als Bill | |
Kathleen Quinlan als Helen Foley | |
Charles Hallahan als Ray | |
Doug McGrath als Larry | |
Murray Matheson als Mr. Agee | |
Bill Quinn als Mr. Conroy | |
Helen Shaw als Mrs. Dempsey | |
Selma Diamond als Mrs. Weinstein | |
Peter Brocco als Mr. Mute | |
Martin Garner als Mr. Weinstein | |
Priscilla Pointer als Miss Cox | |
Tanya Fenmore als Young Mrs. Weinstein | |
Laura Mooney als Young Mrs. Dempsey | |
Evan Richards als Young Mr. Agee | |
Christopher Eisenmann als Young Mr. Mute | |
Scott Nemes als Young Mr. Weinstein | |
Kevin McCarthy als Uncle Walt | |
Jeremy Licht als Anthony | |
William Schallert als Father | |
Nancy Cartwright als Ethel | |
Patricia Barry als Mother | |
Dick Miller als Walter Paisley | |
Bill Mumy als Tim | |
Jeffrey Bannister als Charlie | |
Abbe Lane als Sr. Stewardess | |
John Dennis Johnston als Co-Pilot | |
Donna Dixon als Jr. Stewardess | |
Charles Knapp als Sky Marshal | |
Christina Nigra als Little Girl | |
Larry Cedar als Creature | |
Eduard Franz als Old Man | |
Margaret Wheeler als Old Woman | |
Jeffrey Weissman als Young Man | |
Margaret Fitzgerald als Young Girl | |
Rainer Peets als German Officer | |
Kai Wulff als German Officer | |
Sue Dugan als Waitress No. 1 | |
Debby Porter als Waitress No. 2 | |
Steven Williams als Bar Patron | |
Annette Claudier als French Mother | |
Joseph Hieu als Vietnamese | |
Al Leong als Vietnamese | |
Stephen Bishop als Charming G.I. | |
Thomas Byrd als G.I. | |
Vincent J. Isaac als G.I. | |
Bill Taylor als G.I. | |
Domingo Ambriz als G.I. | |
Eddy Donno als K.K.K. | |
Michael Milgrom als K.K.K. | |
John Larroquette als K.K.K. | |
Norbert Weisser als Soldier No. 1 | |
Richard Swingler als Mr. Grey Panther | |
Alan Haufrect als Mr. Conroy's Son | |
Cheryl Socher als Mr. Conroy's Daughter-In-Law | |
Elsa Raven als Nurse No. 2 | |
Cherie Currie als Sara | |
Lana Schwab als Mother | |
Jeffrey Lampert als Mechanic No. 1 | |
Frank Toth als Mechanic No. 2 | |
Carol Serling als Passenger | |
Byron McFarland als Pilot Announcement (voice) |
John Landis | Director |
Steven Spielberg | Director |
Joe Dante | Director |
George Miller | Director |
John Landis | Writer |
George Clayton Johnson | Screenplay |
Richard Matheson | Screenplay |
Melissa Mathison | Screenplay |
George Clayton Johnson | Story |
Jerome Bixby | Story |
Richard Matheson | Story |
Steven Spielberg | Producer |
John Landis | Producer |
Frank Marshall | Executive Producer |
Stevan Larner | Director of Photography |
Allen Daviau | Director of Photography |
John Hora | Director of Photography |
James D. Bissell | Production Design |
Malcolm Campbell | Editor |
Michael Kahn | Editor |
Tina Hirsch | Editor |
Howard E. Smith | Editor |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
George Folsey Jr. | Associate Producer |
Kathleen Kennedy | Associate Producer |
Michael Finnell | Associate Producer |
Jon Davison | Associate Producer |
Rob Bottin | Makeup Effects Designer |
Craig Reardon | Makeup Effects Designer |
Michael McCracken | Makeup Effects Designer |
Mike Fenton | Casting |
Jane Feinberg | Casting |
Marci Liroff | Casting |
Dennis E. Jones | Production Manager |
Pat Kehoe | First Assistant Director |
Daniel Attias | Second Assistant Director |
Dan Allingham | Production Manager |
Elie Cohn | First Assistant Director |
Alan Smithee | Second Assistant Director |
Andy House | Second Assistant Director |
James H. Spencer | Art Direction |
Jackie Carr | Set Decoration |
Katherine Wooten | Script Supervisor |
Michael Wood | Special Effects Supervisor |
Gene Grigg | Special Effects Assistant |
Kevin Pike | Special Effects Assistant |
John Toll | Camera Operator |
Jamie Anderson | Camera Operator |
Garrett Brown | Steadicam Operator |
Eric Engler | First Assistant Camera |
Norman Cattell | First Assistant Camera |
Rick Fee | Second Assistant Camera |
John C. Moulds | Second Assistant Camera |
Ralph Nelson | Still Photographer |
Thomas Causey | Sound Mixer |
Craig Raiche | Property Master |
Ernie Depew | Construction Coordinator |
William James Teegarden | Set Designer |
Deborah Lynn Scott | Costumer |
Dan Moore | Costumer |
John M. Elliott Jr. | Makeup Artist |
Cheri Ruff | Hairstylist |
Bill Couch | Stunt Coordinator |
Richard Sawyer | Art Direction |
Barbara Krieger | Set Decoration |
Arnold L. Rich | Camera Operator |
Richard Benda | First Assistant Camera |
Don Cropper | Second Assistant Camera |
Morgan Renard | Still Photographer |
William B. Kaplan | Sound Mixer |
Michael Milgrom | Property Master |
Deborah Nadoolman | Costume Designer |
Susan Patricia Dugan | Costumer |
Bob Westmoreland | Makeup Artist |
Melanie Levitt | Makeup Artist |
Virginia Kearns | Hairstylist |
Ellen Powell | Hairstylist |
Craig Reardon | Special Effects Makeup Artist |
Paul Stewart | Special Effects |
Gary McLarty | Stunt Coordinator |
Peter Kuran | Visual Effects |
David Allan | Visual Effects |
Ed Verreaux | Creature Design |
Steven Kemper | Assistant Editor |
Zach Staenberg | Assistant Editor |
William J. Meshover | Assistant Editor |
Miriam Weeks | Assistant Editor |
Jill Demby | Assistant Editor |
Bill Varney | Sound Re-Recording Mixer |
Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
David Lewis Yewdall | Supervising Sound Editor |
Warren Hamilton Jr. | Sound Effects Editor |
David E. Stone | Sound Effects Editor |
Ken Sweet | Dialogue Editor |
Duane Hartzell | Sound Effects Editor |
Jon Evans | Sound Engineer |
Donah Bassett | Negative Cutter |
Aubrey Head | Color Timer |
Kenneth Hall | Music Editor |
Gene Hartline | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Eurlyne Epper | Stunt Double |
Terry James | Stunt Double |