Steve Carell als Gru (voice) | |
Kristen Wiig als Agent Lucy Wilde (voice) | |
Benjamin Bratt als Eduardo 'El Macho' Pérez (voice) | |
Miranda Cosgrove als Margo (voice) | |
Russell Brand als Dr. Nefario (voice) | |
Ken Jeong als Floyd Eagle-san (voice) | |
Steve Coogan als Silas Ramsbottom (voice) | |
Elsie Fisher als Agnes (voice) | |
Dana Gaier als Edith (voice) | |
Moisés Arias als Antonio Pérez (voice) | |
Nasim Pedrad als Jillian (voice) | |
Kristen Schaal als Shannon (voice) | |
Pierre Coffin als Kevin / Bob / Stuart / Additional Minions / Evil Minions (voice) | |
Chris Renaud als Additional Minions / Evil Minions / Italian Waiter (voice) | |
Nickolai Stoilov als Arctic Lab Guards (voice) | |
Vanessa Bayer als Flight Attendant (voice) | |
Ava Acres als Additional Voices (voice) | |
Lori Alan als Additional Voices (voice) | |
Jack Angel als Additional Voices (voice) | |
Eva Bella als Additional Voices (voice) | |
Georgia Cook als Additional Voices (voice) | |
John Cygan als Additional Voices (voice) | |
Debi Derryberry als Additional Voices (voice) | |
Jess Harnell als Additional Voices (voice) | |
Danny Mann als Additional Voices (voice) | |
Mona Marshall als Additional Voices (voice) | |
Mickie McGowan als Additional Voices (voice) | |
Mason McNulty als Additional Voices (voice) | |
Alec Medlock als Additional Voices (voice) | |
Laraine Newman als Additional Voices (voice) | |
Jan Rabson als Additional Voices (voice) | |
Andre Robinson als Additional Voices (voice) | |
Katie Silverman als Additional Voices (voice) | |
Casey Simpson als Additional Voices (voice) | |
Claira Nicole Titman als Additional Voices (voice) | |
Jim Ward als Additional Voices (voice) | |
April Winchell als Additional Voices (voice) | |
Joe Matthews als Additional Voices (voice) |
David Rosenbaum | Production Manager |
Cinco Paul | Screenplay |
Eric Guillon | Art Direction |
Sergio Casas | Color Designer |
Yarrow Cheney | Production Design |
Wilbert Plijnaar | Storyboard |
Philippe Tilikete | Prop Maker |
Carla Hool | Casting |
Olivier Adam | Set Designer |
Paul Mager | Set Designer |
Jonathan del Val | Animation |
Loïc Rastout | Set Designer |
Clément Griselain | Color Designer |
Cédric Chapeleau | Technical Supervisor |
Paul Tirone | Sound Recordist |
Chris Renaud | Director |
Chris Meledandri | Producer |
Roni Pillischer | ADR & Dubbing |
Gregory Perler | Editor |
Matthew Nealon | Storyboard |
Pierre Coffin | Director |
Christoph Charriton | Set Designer |
Gregory Georges | Color Designer |
Ken Daurio | Screenplay |
Pharrell Williams | Songs |
Jeannine Berger | Post Production Supervisor |
Mael Gourmelen | Animation |
Heitor Pereira | Original Music Composer |
Fabrice Joubert | Animation |
Claire Dodgson | Editor |
E.J. Holowicki | Sound Effects Editor |
Benoit Lepage | Software Engineer |
Julie Adams | Dialect Coach |
Boris Jacq | CG Supervisor |
Luc Dégardin | Animation |
Vincent Devay | Animation |
Christopher Barnett | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Nicolas Valade | Sets & Props Artist |
Grégoire Foret | Sets & Props Artist |
Jérémie Mamo | Sets & Props Artist |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Démian Boude | Lighting Artist |
Gilad Carmel | Associate Editor |
Pierre Leduc | Animation Director |
Gabriel Gelade | Animation |
Jean-Charles Gonin | Animation |
Laurent Rossi | Animation |
Gaël Sabourin | Animation |
Ludovic Savonnière | Animation |
Damien Zeelen | Animation |
Guillame Dhont | Animation |
Pierre Avon | Supervising Animator |
Nicolas Bauduin | Supervising Animator |
Emmanuel Vergne | Supervising Animator |
Chihiro Kameyama | Thanks |
Kevin Bolen | Sound Recordist |
Marc Girou | Software Engineer |
Aurélien Hulot | Sets & Props Artist |
Slamm Andrews | Music Editor |
Christophe Brejon | Lighting Artist |
Salem Arfaoui | Animation |
Antoine Collet | Animation |
Sebastien Kunert | Animation |
Gwénolé Oulc'hen | Animation |
Hortense Goyard | Sets & Props Artist |
Cyril Thauvain | Sets & Props Artist |
Ladd McIntosh | Orchestrator |
Benoit Fournol | Lighting Artist |
Nick Glennie-Smith | Conductor |
Simon Cuisinier | Animation |
Corentin Sacré | Animation |
Thierry Lauthelier | Software Engineer |
Ludovic Lefève-Gourmelon | Software Engineer |
Mélissa Faucher | Software Engineer |
Thierry Noblet | Master Lighting Artist |
Julie Virgile | Finance |
Bruno Chauffard | CG Supervisor |
Arnaud Berthier | Animation |
Patrick Delage | Animation |
Pierre-François Duhamel | Animation |
Yohan Pelladeaud | Animation |
Guillaume Herent | Animation |
Céline Roz-Locatelli | Animation Supervisor |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
Igor Primault | Thanks |
Thibault Collonges | Sets & Props Artist |
Gilles Roman | Sets & Props Artist |
Axelle De Cooman | Set Dressing Supervisor |
Yannick Lecoffre | Lighting Artist |
Jean-Pierrick Muggianu | Lighting Artist |
Loïc Salmon | Lighting Artist |
Dave Cory | First Assistant Editor |
Céline Le Barbenchon | Editorial Coordinator |
Axel Digoix | Animation |
Adeline Grange | Animation |
Claude Ricros | Animation |
Mathieu Ménard | Animation |
Brett Hoffman | Script Supervisor |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Julien Badoil | Color Designer |
Laurent de la Chapelle | Animation Supervisor |
Adrien Liv | Animation |
Gaël Matchabelli | Animation |
Thomas Métais | Software Engineer |
Ludovic Ramière | Sets & Props Artist |
Kevin Globerman | Sound Recordist |
Alan Meyerson | Score Engineer |
John Hreich | Lighting Artist |
Arnaud Servouze | Lighting Artist |
Lionel Cuendet | Master Lighting Artist |
Christophe Delisle | Animation |
Audrey Fobis | Animation |
Benoit Guillaumot | Animation |
Chris Scarabosio | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Jean-Luc Florinda | Production Supervisor |
Baptiste Sansierra | Software Engineer |
Sébastien Masino | Software Engineer |
Mickael Mandonnet | Lighting Artist |
Sophie Guillois | Master Lighting Artist |
Jim Passon | Color Timer |
Benjamin Tussiot | Animation |
Basile Heiderscheid | Animation |
Vincent Lemaire | Animation |
Etienne Pêcheux | Supervising Technical Director |
Mac Smith | Sound Effects Editor |
Geoff Levner | Software Engineer |
Alexandre Verlhac | Software Engineer |
Elodie Hickson | Sets & Props Artist |
Nicolas Brack | Lighting Supervisor |
Elodie Labbe | Lighting Artist |
Colin Stimpson | Color Designer |
Steve Alves | Animation |
Cécile Brossette | Animation |
Daniel Callaby | Animation |
Yung Pham | Animation |
Patrick Pujalte | Animation |
Julien Frantz | Software Engineer |
Frédéric Cros | Software Engineer |
Charles Seignolle | Lighting Coordinator |
Jérôme Cordier | Lighting Artist |
Julien Rocchi | Lighting Artist |
Arnaud Tisseyre | Lighting Artist |
Damien Viatte | Master Lighting Artist |
George Hiro Herrmann | Finance |
Carter Goodrich | Character Designer |
Jean Hemez | Supervising Animator |
Benoit Bargeton | Animation |
Vincent Le Ster | Animation |
Boris Plateau | Animation |
Eric Garandeau | Thanks |
Romain Silva Macedo | Lighting Artist |
Victor Pajot | Lighting Artist |
Olivier Prigent | Lighting Artist |
Catherine Catie Lee | Lighting Artist |
Max Tourret | Master Lighting Artist |
Erik Foreman | Foley Editor |
Bruno Dequier | Animation Director |
François-Xavier Bologna | Supervising Animator |
Julien Soret | Supervising Animator |
Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Jonathan Borland | Sound Effects Editor |
Anthony Voisin | Lighting Artist |
Tyler Werrin | Editorial Coordinator |
Alexandre Xiaoguang Li | Animation |
Agnès Reault | Thanks |
Alexandra Skinazi | Sets & Props Supervisor |
Vincent Blanqué | Lighting Artist |
Cédric Burkarth | Lighting Artist |
Thomas Dairain | Lighting Artist |
Selim Draïa | Master Lighting Artist |
Frank Rinella | Foley Editor |
Andrew Walton | First Assistant Editor |
Ludovic Roz | Animation |
Angela Smaldone | Sets & Props Artist |
Florent Cadel | Lighting Artist |
Bertrand De Becque | Lighting Artist |
Ronni Brown | Foley |
Thomas Laffin | Animation Department Coordinator |
Nicolas Gibut | Animation |
Daniel Pool-Kolb | Thanks |
Franck Clarenc | Sets & Props Artist |
Laura Giardini | Set Dresser |
Ephraïm Drouet | Lighting Artist |
Sean England | Foley |
Jason Hanel | Color Designer |
Hichem Arfaoui | Animation |
Damien Duprat | Animation |
Alexandre Ronco | Animation |
Janet Healy | Producer |
Robert Taylor | Associate Producer |
Silke Jager | Animation |
Bjorn Ole Schroeder | ADR Supervisor |
Joe Matthews | Musician |