Travis Fimmel als Anduin Lothar | |
Paula Patton als Garona Halforcen | |
Ben Foster als Medivh | |
Dominic Cooper als Llane Wrynn | |
Ben Schnetzer als Khadgar | |
Toby Kebbell als Durotan / Antonidas | |
Robert Kazinsky als Orgrim | |
Clancy Brown als Blackhand | |
Ryan Robbins als Karos | |
Daniel Wu als Gul'dan | |
Anna Galvin als Draka | |
Callum Keith Rennie als Moroes | |
Ruth Negga als Lady Taria Wrynn | |
Burkely Duffield als Callan | |
Dean Redman als Varis / Caged Frostwolf | |
Glenn Ennis als Compound Guard | |
Terry Notary als Grommash Hellscream | |
Elena Wurlitzer als Draenei Mother | |
Michael Adamthwaite als King Magni | |
Anna Van Hooft als Aloman | |
Callan Mulvey als Warrior | |
Adrian Glynn McMorran als Officer #1 | |
Kyle Rideout als Officer #2 | |
Michael Antonakos als Officer #3 | |
Elisabeth Rosen als Westfall Woman | |
Patrick Sabongui als Footman | |
Kent O'Connor als Footman | |
Wesley MacInnes als Gate Guard | |
Mackenzie Gray als Lordaerian Delegate | |
Christian Sloan als Elf Delegate | |
Valérie Wiseman als Kul Tiran Delegate | |
Dan Payne als Clansmen | |
Eugene Lipinski als Finden | |
Christina Jastrzembska als Archmage | |
Travis MacDonald als Prison Mage #1 | |
Frank C. Turner als Prison Mage #2 | |
Tommy Rieder als Young Medivh | |
Dylan Schombing als Young Varian Wrynn | |
Donavon Stinson als Prison Soldier | |
Meelah Robbins als Scared Girl | |
One Take Charlie als Sheep | |
Glenn Close als Alodi (uncredited) | |
Trevor Mack als Warrior (uncredited) | |
Joel Sturrock als Dwarf Messenger (uncredited) | |
Raj Lal als Knight (uncredited) | |
Donnie MacNeil als Squire (uncredited) | |
G. Michael Gray als Tower Guard (uncredited) | |
Michael Patric als Human Villager (uncredited) | |
Jill Morrison als Indecisive Woman (uncredited) |
Pascal Rigaud | VFX Editor |
Chris Metzen | Story |
Duncan Jones | Director |
Charles Leavitt | Screenplay |
Guillaume Poulin | VFX Editor |
Katrina Taylor | VFX Editor |
David Marsh | Sequence Supervisor |
Jon Jashni | Producer |
Lindsay Graham Ahanonu | Casting |
Mary Vernieu | Casting |
Grant Van Der Slagt | Art Direction |
Stuart Fenegan | Executive Producer |
Jillian Share | Executive Producer |
Leeann Stonebreaker | Unit Production Manager |
Paul Hirsch | Editor |
Charles Roven | Producer |
Margot Ready | Art Direction |
Thomas Tull | Producer |
Tessa Ross | Producer |
Gavin Bocquet | Production Design |
Simon Bright | Sound Design Assistant |
Michael Morhaime | Executive Producer |
Alex Gartner | Producer |
Elizabeth Wilcox | Set Decoration |
Paul W. Sams | Executive Producer |
Chris Metzen | Co-Producer |
Dan Hermansen | Art Direction |
Mayes C. Rubeo | Costume Design |
James Forrester | Production Office Assistant |
Brent O'Connor | Executive Producer |
Michael K. Bauer | Music Editor |
Scott Dace | Animation |
Mike Dharney | Animation |
Gerald Clevy | Animation |
Simon Duggan | Director of Photography |
Ramin Djawadi | Original Music Composer |
Jessica Clothier | Script Supervisor |
Andrew W. Davidson | Gaffer |
Keith Woods | Rigging Gaffer |
Helen Jarvis | Supervising Art Director |
Stewart Whelan | Director of Photography |
Lafleche Dumais | CG Supervisor |
Tina Ning Hsu | Seamstress |
Emma Clarke | Hairstylist |
Jaime Danielian | Makeup Artist |
Rebeccah Delchambre | Makeup Artist |
Iain McCaig | Art Direction |
Harrison Yurkiw | Assistant Art Director |
Connie Parker | Makeup Designer |
Nicolas-Alexandre Noel | CG Supervisor |
Wendy Foster | Seamstress |
Lyne Talbot | Set Costumer |
Cameron Waldbauer | Special Effects Supervisor |
John Dale | Construction Coordinator |
Liz Krause | Assistant Costume Designer |
Margaret Jenkins | Seamstress |
Jaceson Mann | Casting Associate |
Jenn Touchie | Seamstress |
Gitte Axen | Makeup Artist |
Wong Joe | Animation |
Duncan Jones | Screenplay |
Courtney Daniel | Assistant Costume Designer |
Sharon Markell | Hairstylist |
Jessica Rain | Key Hair Stylist |
Javier Mansilla | CG Supervisor |
Stacy Caballero | Assistant Costume Designer |
Nicola Ryall | Set Costumer |
Stacey Butterworth | Wigmaker |
Fabrice Vienne | CG Supervisor |
Jana MacDonald | Costume Supervisor |
Patrice Yapp | Seamstress |
Sarah Bergeest Still | Makeup Artist |
Adrien Morot | Makeup Department Head |
Hal Hickel | Animation Supervisor |
Shannon Courte | Art Department Coordinator |
Michelle Allen | Casting |
Kevin Labanowich | Animation |
Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Chad Cortvriendt | Visual Effects Producer |
Justin Shaw | Visual Effects Editor |
Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Jason Smith | Visual Effects Supervisor |
Peter Myles | Music Editor |
Peter Afterman | Music Supervisor |
Jill E. Hughes | Visual Effects Producer |
Stephen Maier | Camera Operator |
Jackie Zhou | Sound Effects Editor |
Dean Morin | First Assistant Camera |
Rick Owens | Foley |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Philippe Theroux | Visual Effects Supervisor |
Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Cabral Rock | Visual Effects Producer |
Stewart Whelan | Second Unit Cinematographer |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Gary A. Hecker | Foley |
Shae Salmon | First Assistant Editor |
Wendy Bown | Camera Operator |
Peter Wilke | Steadicam Operator |
Eric Batut | Sound Mixer |
Nerses Gezalyan | Sound Mixer |
Jeff White | Visual Effects Supervisor |
Lauren Hadaway | Sound Effects Editor |
Paul Guenette | First Assistant Camera |
Dror Mohar | Sound Effects Editor |
Mark G. Soper | Visual Effects Producer |
Joseph Kasparian | Visual Effects Supervisor |
Sean Elliott | First Assistant Camera |
Tony Mirza | Camera Operator |
Tom Martinek | Sequence Supervisor |
Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Louise Bertrand | Visual Effects Producer |
Richard Roles | Helicopter Camera |
Doane Gregory | Still Photographer |
Sylvain Lasseur | Sound Effects Editor |
Joey Santana | Visual Effects Editor |
Margaret Yen | Music Supervisor |
Mark Tuminello | First Assistant Editor |
Arnaud Brisebois | VFX Supervisor |
Chris Harris | Camera Operator |
Taylor Matheson | First Assistant Camera |
Joseph Arena | Additional Photography |
James M. McClure | Gaffer |
Tim LeBlanc | Sound Re-Recording Mixer |
Jacqui Lopez | Visual Effects Producer |
Brandon Campbell | Additional Music |
Crystal Mudry | Stunts |
Cassandra Ebner | Stunts |
Ben O'Brien | Compositing Lead |
Eric Hoehn | Dialogue Editor |
Kevin Timon Hill | Draughtsman |
Tom Struthers | Stunt Coordinator |
Rebecca Steel Roven | Co-Producer |
Alain Moussi | Stunt Double |
Patricia L. Adams | Production Manager |
David E. Hall | Post Production Supervisor |
Yang Hongtao | Production Manager |
Cecil O'Connor | Unit Production Manager |
Jake Rice | Post Production Supervisor |
Florian Halbedl | Third Assistant Director |
Gordon Piper | Second Assistant Director |
Cindy Smith | Second Assistant Director |
Tom Struthers | Second Unit Director |
Beth Welch | Third Assistant Director |
Pete Whyte | First Assistant Director |
J. Todd Anderson | Storyboard Artist |
Britt Bancroft | Set Decorating Coordinator |
Mike Barton | Set Designer |
Nancy Anna Brown | Set Designer |
Luis F. Carrasco | Concept Artist |
James H. Chow | Property Master |
Kirsten Dumont-Aubrey | Sculptor |
Maria Ermie | Sculptor |
Patrick Faulwetter | Concept Artist |
Jack Gauvreau | Sculptor |
Doug Girling | Set Designer |
Michelle Hendriksen | Assistant Property Master |
Siri Hermanski | Set Designer |
Robert Irving | Scenic Artist |
Anson Jew | Storyboard Artist |
Jan Kobylka | Construction Coordinator |
Magdalena Kusowska | Concept Artist |
Jason B. Landels | Assistant Property Master |
Dominic Lavery | Concept Artist |
John Lund | Storyboard Artist |
Rohan Lyal | Greensman |
Tracy Lynch | Sculptor |
Boris Maganic | Sculptor |
Ignacio McBurney | Assistant Set Decoration |
Jon McCoy | Concept Artist |
Sean McGee | Assistant Property Master |
Simon McGuire | Concept Artist |
Sheila Millar | Set Designer |
Jeremy Nitsch | Assistant Property Master |
Cyrille Nomberg | Concept Artist |
Karla Ortiz | Concept Artist |
Glenn Rane | Concept Artist |
Steven Reintjes | Scenic Artist |
Rosemary Stegman | Propmaker |
Peter Stratford | Set Designer |
James Summers | Greensman |
Joel Venti | Storyboard Artist |
Matt Dawson | ADR Mixer |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Seva Solntsev | ADR Recordist |
Chad Cosgrave | Stunts |
Jamie Payton | Stunts |
Scott Andrew Armstrong | Rigging Grip |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Adam Bunz | Rigging Grip |
Jeff Cassidy | First Assistant Camera |
Chris Cristobal | Rigging Grip |
Bobby Cuffe | Rigging Grip |
Herb DeWaal | Rigging Grip |
Jesse Frank | Rigging Grip |
Ian Gariepy | Rigging Grip |
Damien Giles | Dolly Grip |
Charles Koetke | Dolly Grip |
Daryl Makortoff | Rigging Grip |
Jason Matte | Rigging Grip |
Brad Mear | Rigging Grip |
Adrian Netto | Rigging Grip |
Connor Welsh | Rigging Grip |
Stewart Whelan | Second Unit Director of Photography |
Bobby Wotherspoon | Gaffer |
Sandra-Ken Freeman | Extras Casting |
Carole Griffin | Costume Coordinator |
Philip Maldonado | Key Costumer |
Steve Bobertz | First Assistant Editor |
Siggy Ferstl | Digital Intermediate Colorist |
Jina Johnson | Location Manager |
Tony Blondal | Orchestrator |
Stephen Coleman | Orchestrator |
Vinay Gautam | Production Coordinator |
Brad Gibson | Dialect Coach |
Evan Godfrey | Assistant Production Coordinator |
Bliss McDonald | Production Coordinator |
Tara Mews | Assistant Production Coordinator |
Terry Notary | Choreographer |
Brigitte Prochaska | Unit Publicist |
Elizabeth Tompkins | Production Controller |
Dixie Wu | Production Coordinator |
Mary Wiseman | Set Costumer |
Brent Woolsey | Stunts |
Rhys Williams | Stunts |
Clay Virtue | Stunts |
Andre Tricoteux | Stunts |
John Street | Fight Choreographer |
Devon Slack | Stunts |
Quentin Schneider | Stunts |
Shannon Saunders | Stunts |
Vesna Rukavina | Stunts |
Sharlene Royer | Stunts |
Dan Payne | Stunts |
Shawn Orr | Stunts |
Alain Moussi | Stunts |
Chris Mark | Stunts |
Angelica Lisk-Hann | Stunts |
Don Lew | Stunts |
Dennis Lafond | Stunts |
Jean-François Lachapelle | Stunts |
Mark Gibbon | Stunts |
Monique Ganderton | Stunts |
Tommy Clarke | Stunts |
Andrew Chin | Stunts |
Alex Chiang | Stunts |
Clint Carleton | Stunts |
Richard Bradshaw | Stunts |
Shawn Beaton | Stunts |
Yusuf A. Ahmed | Stunts |
Trevor Addie | Stunts |
Pati Ah Sue | Special Effects Technician |
Darryl Reeves | Special Effects Technician |
Darcy O'Brien | Special Effects Technician |
Mark Mentiply | Special Effects Technician |
Jordan Kidston | Special Effects Technician |
Stephen Edwards | Special Effects Technician |
Brad Cunningham | Special Effects Technician |
Dennis Briest | Special Effects Technician |
David Benediktson | Special Effects Technician |
Rut Villamagna | Painter |
Ritchi Varty | Painter |
Paul Szebesta | Props |
Paul Wagner | Props |
Chriss Stevenson | Props |
Sean Schofield | Props |
Yvonne Peddemors | Painter |
Philip O'Connell | Props |
Reuel Minard | Carpenter |
Michael Love | Props |
Colin Kroeker | Carpenter |
Tom Karakostas | Carpenter |
Haida Harper | Props |
James Enright | Props |
Teresa Brauer | Set Dresser |
Shawn Kelly | Animation |
Hiroshi Mori | Visual Effects |
Jesse Wigutow | Writer |
Bill Westenhofer | Visual Effects Supervisor |