Miles Teller als Andrew Neiman | |
J.K. Simmons als Terence Fletcher | |
Paul Reiser als Jim Neiman | |
Melissa Benoist als Nicole | |
Austin Stowell als Ryan Connolly | |
Chris Mulkey als Uncle Frank | |
Nate Lang als Carl Tanner | |
Charlie Ian als Dustin | |
Jayson Blair als Travis | |
Kavita Patil als Sophie | |
Damon Gupton als Mr. Kramer | |
Suanne Spoke als Aunt Emma | |
Max Kasch als Dorm Neighbor | |
Kofi Siriboe als Bassist (Nassau) | |
C.J. Vana als Metz | |
Tarik Lowe als Pianist (Studio Band) | |
Tyler Kimball als Saxophonist #2 (Studio Band) | |
Rogelio Douglas Jr. als Trumpeter #1 (Studio Band) | |
Adrian Burks als Trumpeter #2 (Studio Band) | |
Joseph Bruno als Technician (Overbrook) - Mike | |
Michael D. Cohen als Stage Hand (Overbrook) | |
Jocelyn Ayanna als Passerby (Bus Station) | |
Keenan Henson als Truck Driver | |
Janet Hoskins als Passerby (Dunellen) | |
April Grace als Rachel Bornholdt | |
Clifton 'Fou Fou' Eddie als Drummer (Quartet) | |
Calvin C. Winbush als Saxophonist | |
Marcus Henderson als Bassist (JVC) | |
Tony Baker als Stage Hand (Carnegie Hall) | |
Henry G. Sanders als Red Henderson | |
Sam Campisi als Andrew (8 years old) | |
Jimmie Kirkpatrick als Nassau Trumpeter #2 | |
Keenan Allen als Studio Core Member #1 | |
Ayinde Vaughan als Studio Core Member #2 | |
Shai Golan als Studio Core Member #3 | |
Yancey Wells als Studio Core Member #4 | |
Candace Roberge als Student #1 | |
Krista Kilber als Student #2 | |
Stephen Hsu als JVC Guitarist (uncredited) | |
Herman Johansen als Music Competition Judge (uncredited) | |
Wendee Lee als Audience Member (uncredited) | |
Joseph Oliveira als Bartender (uncredited) | |
Michelle Ruff als Audience Member (uncredited) | |
Daniel Weidlein als Studio Band Saxophone Player (uncredited) |
Jasmine McGlade | Thanks |
David Lancaster | Producer |
Jason Blum | Producer |
Sharone Meir | Director of Photography |
Helen Estabrook | Producer |
Tom Cross | Editor |
Michel Litvak | Producer |
Damien Chazelle | Director |
Mark Riccardi | Stunt Coordinator |
Lisa Norcia | Costume Design |
Hunter Brown | Art Direction |
Terri Taylor | Casting |
Melanie Jones | Production Design |
Justin Hurwitz | Original Music Composer |
Karuna Karmarkar | Set Decoration |
Andy Ross | Music Supervisor |
Mark David Katchur | Line Producer |
Couper Samuelson | Executive Producer |
Richard Henderson | Music Editor |
Sarah Domeier Lindo | Casting Associate |
Jeanette Volturno | Executive Producer |
Gary Michael Walters | Executive Producer |
Traci E. Smithe | Hair Department Head |
Tracy Scott | Script Supervisor |
Elan Yaari | Gaffer |
Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Nacoma Whobrey | Makeup Department Head |
Phillip Dawe | Associate Producer |
David Larson | Key Hair Stylist |
Jason Reitman | Executive Producer |
Lauren Hadaway | Sound Editor |
Drew Rebelein | Construction Coordinator |
Zak Faust | Art Department Coordinator |
Craig Mann | Sound Re-Recording Mixer |
Ben Wilkins | Supervising Sound Editor |
Ben Wilkins | Sound Re-Recording Mixer |
Eric Leach | Camera Operator |
Mike Will | Digital Intermediate |
Jamison Scott Goei | Visual Effects Supervisor |
Vahe Giragol | Digital Intermediate |
Zak Knight | Special Effects Coordinator |
Craig Mann | Supervising Sound Editor |
Steve Hernandez | Digital Intermediate |
David Lebensfeld | Visual Effects Supervisor |
Grant Miller | Visual Effects Supervisor |
John To | First Assistant Editor |
Chris Squires | Steadicam Operator |
Heather Plott | Makeup Artist |
Nicholas Britell | Co-Producer |
Steven Stone | Stunts |
Stephanie Wilcox | Co-Producer |
Chester E. Tripp III | Stunts |
James G. Brill | Transportation Coordinator |
Brady Romberg | Stunts |
John Yarbrough | Transportation Captain |
Jeffrey Stott | Executive In Charge Of Production |
Kevin Patrick Burke | Stunts |
Garrick Dion | Co-Producer |
Kandice Billingsley | Location Manager |
Thomas Curley | Production Sound Mixer |
Joe Schiff | Dialogue Editor |
Nicolas Harvard | First Assistant Director |
Alicia Hadaway | Foley Artist |
Dawn Fintor | Foley Artist |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Tim Dodge | Set Dresser |
Chris Maxson | Set Dresser |
Damien Chazelle | Writer |