Joey King als Clare Shannon | |
Ryan Phillippe als Jonathan Shannon | |
Ki Hong Lee als Ryan Hui | |
Mitchell Slaggert als Paul Middlebrook | |
Shannon Purser als June Acosta | |
Sydney Park als Meredith McNeil | |
Elisabeth Röhm als Johanna Shannon | |
Josephine Langford als Darcie Chapman | |
Alexander Nunez als Tyler Manguso | |
Daniela Barbosa als Lola Sanchez | |
Kevin Hanchard als Carl Morris | |
Sherilyn Fenn als Mrs. Deluca | |
Raegan Revord als Young Claire | |
Alice Lee als Gina | |
Victor Sutton als Uncle August | |
Albert Chung als Roland Moon | |
Michelle Alexander als House Manager | |
Sean Jones als Highschool Student | |
Natalie Prinzen-Klages als Twin #1 | |
Jerry O'Connell als Previous Owner / Victim (uncredited) | |
Ryan Taerk als Ryan's Friend |
John R. Leonetti | Director |
Barbara Marshall | Writer |
Sherryl Clark | Producer |
Michael Galbraith | Director of Photography |
Peck Prior | Editor |
Mary Vernieu | Casting |
Michelle Wade Byrd | Casting |
Antoinette Messam | Costume Design |
Bob Ziembicki | Production Design |
Andrea Kristof | Art Direction |
Madelaine Frezza | Set Decoration |
Andy Joyce | Set Decoration |
Elizabeth Bischof | Art Department Coordinator |
Kirk Cheney | Construction Coordinator |
Joe Del Monte | Construction Coordinator |
Adrian Hardy | Property Master |
Paula Fleet | Hair Department Head |
Kimberly Boyenger | Hair Department Head |
Lukas Press | Hairstylist |
Rossana Vendramini | Key Hair Stylist |
Patricia Keighran | Key Makeup Artist |
Jordan Samuel | Makeup Department Head |
Carleigh Herbert | Makeup Department Head |
David Allan | Gaffer |
John Colavecchia | Steadicam Operator |
James Kniest | Additional Photography |
Richard Teodorczyk | Key Grip |
Bret Howe | Casting Associate |
John Buchan | Local Casting |
Jason Knight | Local Casting |
Sheila E. Pruden | Costume Supervisor |
Edel Bedard | Set Costumer |
Erin Daprato | Set Costumer |
Sherry Whitfield | Music Editor |
Alexandra Patsavas | Music Supervisor |
Joel Norton | Animal Wrangler |
Jordan Worrell | Animal Wrangler |
Bob Fredrickson | Digital Intermediate |
Mark Griffith | Digital Intermediate |
Timothy John Sharp | Visual Effects Coordinator |
Bryan Walman | Visual Effects Coordinator |
Tavia Charlton | Visual Effects Producer |
Richard Chiu | Visual Effects Producer |
Tiffany Smith | Visual Effects Producer |
Molly Pabian | Visual Effects Producer |
Arthur J. Codron | Visual Effects Supervisor |
Anthony Paterson | Visual Effects Supervisor |
Alexander Turner | Boom Operator |
Pernell L. Salinas | First Assistant Sound Editor |
Odin Benitez | Sound Effects Editor |
Randy Torres | Sound Effects Editor |
Joe Dzuban | Sound Re-Recording Mixer |
Kelly Wright | Sound Recordist |
Gabriel J. Serrano | Supervising Sound Editor |
Joe Dzuban | Supervising Sound Editor |
Shelley Silverman | Set Designer |
Eric Rood | Set Dresser |
Tom Hajdu | Music |
Andy Milburn | Music |
Brian Campbell | Production Manager |
tomandandy | Music |
Sally Bishop | Stunt Double |
Daniel Hammond | Executive Producer |
Gabriel Hammond | Executive Producer |
Larissa Stadnichuk | Stunt Double |
David Murphy | Head Carpenter |
Gary Dauberman | Thanks |