John Novak als Djinn | |
Tara Spencer-Nairn als Lisa Burnley | |
Michael Trucco als Steven Verdel | |
Jason Thompson als Sam | |
Kimberly Huie als Tracy | |
John Benjamin Martin als Douglas Hollister | |
Mariam Bernstein als Jennifer | |
Victor Webster als Hunter | |
Aleks Paunovic als Brick | |
Janice Tetreault als Dancer #1 | |
Cara Bisiak als Dancer #2 | |
Mandy Hochbaum als Shopper | |
Ernesto Griffith als Nick (Bartender) | |
Rea Kavanagh als Cocktail Waitress | |
Jenny Pudavick als Waitress | |
Darren Ross als Half Formed Djinn #1 | |
Eric Blais als Half Formed Djinn #2 | |
Jeremy Koz als Half Formed Djinn #3 | |
Chad Bruce als Bar Dude | |
Chris Angel als Car Washing Neighbor (uncredited) |
Marcus Manton | Editor |
John Benjamin Martin | Writer |
Chris Angel | Director |
Peter Atkins | Characters |
Daryl Bennett | Music |
Elizabeth Hayden | Casting |
Jeffery Passero | Casting |
Stephen Arndt | Set Decoration |
Réjean Labrie | Production Design |
Wanda Farian | Costume Supervisor |
Gary Howsam | Producer |
Jim Guttridge | Music |
Gilles Paquin | Producer |
Sherry Starkell | Art Direction |
Linda Madden | Costume Design |
Laurence Mardon | Rigging Gaffer |
Maureen Petkau | Assistant Costume Designer |
Phil Reznick | Sound Effects Editor |
Glenn Tussman | Supervising Sound Editor |
Doug Morrow | Makeup Effects |
Thomas Fricke | Still Photographer |
France Leduc | Supervising Dialogue Editor |
Stephen Madden | Dolly Grip |
Anita Lubosch | Boom Operator |
Barry Olafson | Key Hair Stylist |
Peter Lopata | Sound Effects Editor |
Joyce Wold | Key Makeup Artist |
Ron Karkoska | Makeup Effects |
Ellen Rutter | Production Manager |
Richard O'Brien-Moran | First Assistant Director |
Debbie Kuzina | Art Department Coordinator |
Christopher Haufe | Digital Intermediate |
Carmen Lethbridge | Location Manager |
Rhonda Lanouette | Best Boy Electric |
Cory Rizos | Sound Designer |
Steven Morrisson | Gaffer |
Ghislaine Grenier | Foley |
Thomas Kodros | Dolby Consultant |
Laura Souter | Property Master |
Curtis Petersen | Director of Photography |
Dean Lewis | Visual Effects Supervisor |
Roger Guérin | Sound Re-Recording Mixer |
Ron Proulx | Music Supervisor |
Tanya Mazur | Script Supervisor |
Michelle Cloutier | Dialogue Editor |
Olaf Dux | Construction Coordinator |
Pierre Couture | Visual Effects Producer |
Jeffrey M. Hoffman | Camera Operator |
Bernard Gariépy Strobl | Sound Re-Recording Mixer |
Claude Savard | Steadicam Operator |
Stan Sakellaropoulos | Dialogue Editor |
Joe Castro | Makeup Effects |
Richard Thomas | Stunt Double |
Rick Skene | Stunt Coordinator |
Craig Skene | Stunts |
Stanis Samuelson | Stunts |
Darren Ross | Stunts |
Chuck Robinson | Stunts |
Aleks Paunovic | Stunt Double |
Kathleen Moore | Stunt Double |
Matt Kippen | Stunt Double |
Matt Kippen | Stunts |
Rea Kavanagh | Stunts |
Ed Durham | Stunts |
Eric Blais | Stunt Double |
Roy Knyrim | Makeup Effects Designer |
Walter Josten | Executive Producer |
Jacqueline Kelly | Executive Producer |
Jerry Macaluso | Makeup Supervisor |
Doug Morrow | Special Effects Makeup Artist |
Mark Villalobos | Makeup Supervisor |
Danielle Dumesnil | Second Assistant Director |
Kevin Thomson | Third Assistant Director |
Mark Gebel | Special Effects |
Gary Paller | Special Effects |
Brian Smith | Special Effects |