Chadwick Boseman als Andre Davis | |
Sienna Miller als Frankie Burns | |
J.K. Simmons als Captain Matt McKenna | |
Stephan James als Michael Trujillo | |
Taylor Kitsch als Ray Jackson | |
Keith David als Deputy Chief Spencer | |
Alexander Siddig als Adi | |
Louis Cancelmi als Bush | |
Victoria Cartagena als Yolanda | |
Gary Carr als Hawk | |
Morocco Omari als Antoine Mott | |
Chris Ghaffari als Brad Gales | |
Dale Pavinski als Tom Cheever | |
Christian Isaiah als Young Andre | |
Sarah Ellen Stephens als Young Vonetta Davis | |
Jamie Neumann als Leigh | |
Peter Patrikios als Leigh's Boyfriend | |
Jayson Ward Williams als Ear Hair IA Suit | |
Suzette Gunn als Lipstick Spots | |
Khalil McMillan als Metallic IA Suit | |
John Douglas Thompson als Reverend | |
Jennifer Onvie als Chemist | |
Obi Abili als Sgt. Butchco | |
Andy Truschinski als Sgt. Dugan | |
Darren Lipari als Lt. Kelly | |
Monica Hernandez als Maria | |
Adriane Lenox als Older Vonetta Davis | |
Narci Regina als Waitress | |
Sophia Blum als Uniformed Tech | |
Stephen Medvidick als LMSI Tech | |
Zena Marie Ghanney als CSU Tech | |
Kaylah Timoney als Club Goer | |
Justine Smith als Club Goer | |
Joseph D Fisher als Cops | |
Danny Plaza als Cop | |
Dwayne Alistair Thomas als Henchman | |
Ryan Love als Henchman | |
Joseph Lawrence als Henchman | |
Sean Close als Buddy | |
John O'Donnell als Buddy's Friend | |
Katie McClellan als Parallax Receptionist | |
Mike Rainey als Hotel Cop | |
Craig Newman als Anchor | |
Cheryl Singleton als NY1 Anchor | |
Pat Kiernan als NY1 Anchor | |
Vivian Lee als NY1 Reporter | |
Robin Rieger als ND News Anchor | |
Brooke Stacy Mills als ND News Reporter | |
Emily-Grace Murray als ND News Reporter | |
Chrisdine King als ND News Reporter | |
David Adams als SWAT | |
Robert Poletick als Police Lawyer | |
John Jezior als Hotel Cook | |
Sunny De Leon als Female Employee | |
James Bodnar als Cop at Pan Am | |
Jason A. Iannacone als Cop at Pan Am | |
Juan Encarnacion als Cop at ADI's | |
Ray DeBenedictis als Cop at ADI's | |
Charles W Harris III als Officer Brown (uncredited) | |
Tony Giorgio als Ceremonial Lieutenant | |
Luca De Massis als NYPD Officer (uncredited) |
Brian Kirk | Director |
Chadwick Boseman | Producer |
Anthony Russo | Producer |
Joe Russo | Producer |
Paul Cameron | Director of Photography |
Tim Murrell | Editor |
Greg Berry | Production Design |
Matteo De Cosmo | Art Direction |
Regina Graves | Set Decoration |
David C. Robinson | Costume Design |
Damian Canelos | Sound Mixer |
Jason Markey | Music Supervisor |
Logan Coles | Producer |
Adam Mervis | Story |
Adam Mervis | Screenplay |
Matthew Michael Carnahan | Screenplay |
Mike LaRocca | Producer |
Gigi Pritzker | Producer |
Alex Belcher | Original Music Composer |
Henry Jackman | Original Music Composer |
Helena Holmes | Art Direction |
Deborah Jurvis | Art Department Coordinator |
Paul Maiello | Construction Coordinator |
Diane Dixon | Hair Department Head |
Larry M. Cherry | Hairstylist |
Dionne Pitsikoulis | Makeup Artist |
Pamela Peitzman | Makeup Department Head |
Sian Richards | Makeup Designer |
Eric Fehlberg | Conceptual Illustrator |
Vinny Mazzarella | Property Master |
Dana Michael | Set Decorating Coordinator |
Maegen Sacco | Set Decoration Buyer |
Joseph D. Weber | Set Designer |
Charles DiCiano | Set Dresser |
Daniel Galastro | Set Dresser |
Kevin Isenberg | Set Dresser |
Dennis Madigan | Set Dresser |
Ron Mazzone | Set Dresser |
William M. Staab | Set Dresser |
Matthew Vietri | Set Dresser |
Billy Stearne | Set Dresser |
Anthony Liberatore | Storyboard Artist |
Ian McCaffrey | Storyboard Artist |
Karl Shefelman | Storyboard Artist |
Jeffrey Steven Brink | Aerial Camera |
Chong K. Pak | Camera Operator |
Patrick B. O'Brien | Camera Operator |
Onofrio Nino Pansini | Camera Operator |
Jon Graham | Camera Operator |
Malcolm A. Purnell | Camera Operator |
Edward Viola | Digital Imaging Technician |
Ross Citrin | Digital Imaging Technician |
Robert Strait | Digital Imaging Technician |
Dexter Kennedy | Drone Pilot |
Tim Sessler | Drone Pilot |
Stephen Breslin | Electrician |
David Briggs | Electrician |
Ed DiJoseph | Electrician |
Colin Harker | Electrician |
Andrew Joffe | Electrician |
Ryan Perkins | Electrician |
Phil Tartaglione | Electrician |
Neil Macrini | Electrician |
Bill Almeida | Gaffer |
Kurt Lennig | Gaffer |
Timothy James Kane | First Assistant Camera |
Derek Smith | First Assistant "A" Camera |
Doug Foote | First Assistant "A" Camera |
Michael Leonard | First Assistant "B" Camera |
Adam Gonzalez | First Assistant "C" Camera |
Jon Sibert | Key Grip |
Johnny Erbes-Chan | Key Grip |
Christopher Ferguson | Lighting Programmer |
Peter Schall | Rigging Gaffer |
Bill Vargo | Rigging Grip |
Daniel Rieser | Key Rigging Grip |
David Taicher | Steadicam Operator |
Matt Kennedy | Still Photographer |
Ann Bryant | Assistant Costume Designer |
Yolanda Vann | Costume Assistant |
Kelly Rose Gavenus | Costume Coordinator |
Rita Squitiere | Costume Supervisor |
Marcia Patten | Costume Supervisor |
Jerome Parker | Costume Supervisor |
Maren Reese | Costumer |
Craig Anthony | Costumer |
Carol Swan | Costumer |
Ricardo Louison | Costumer |
Angeline Zeigler | Key Costumer |
Carly Campbell | Set Costumer |
Nikia Nelson | Set Costumer |
Clifford Wray | Set Costumer |
Aidan John Miller | Tailor |
Charles S. Rowe | Script Supervisor |
Scotty Anderson | Casting Associate |
Melissa Braun | Extras Casting |
Grant Wilfley | Extras Casting |
Andy Gill | Stunt Coordinator |
Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Denney Pierce | Stunt Coordinator |
Michael McMenomy | ADR Editor |
Patrick Christensen | ADR Mixer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Jason Oliver | ADR Mixer |
Kristin Catuogno | ADR Recordist |
Jiho Kim | ADR Recordist |
Rick Chefalas | Assistant Sound Editor |
Eric McAllister | Assistant Sound Editor |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Sandra Fox | Foley Artist |
Goro Koyama | Foley Artist |
Igor Nikolic | Foley Editor |
Gavin Hecker | Foley Mixer |
Jack Heeren | Foley Mixer |
Matthew Kay | Foley Mixer |
Kevin Schultz | Foley Mixer |
Don White | Foley Mixer |
Davi Aquino | Foley Recordist |
Lawrence Zipf | Sound Designer |
Lee Salevan | Sound Effects Editor |
Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Ye Zhang | Sound Mixer |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Urmson | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Saurabh Maurya | CG Supervisor |
Eric Sibley | Compositing Supervisor |
James McEvitt | Visual Effects Coordinator |
Gabriel Regentin | Visual Effects Supervisor |
Patrick Shewmaker | Colorist |
Tom Poole | Digital Intermediate Colorist |
Mark Burton | First Assistant Editor |
Timothy J. Feeley | First Assistant Editor |
John Diesso | Online Editor |
Lauren Danielak | Music Coordinator |
Felipe Pacheco | Music Editor |
Timothy D. Orr | Aerial Coordinator |
John Carrafa | Choreographer |
Chris Blanton | Pilot |
Jay Rogers | Production Coordinator |
Joanna Lara Zuppardi | Production Coordinator |
Simon Drew | Production Executive |
Kate Vorhoff | Production Executive |
Craig Hacker | Production Secretary |
Alex R. Wagner | Production Secretary |
Katri Billard | Script Supervisor |
Janelle Coleman | Travel Coordinator |
Claire Raskind | Unit Publicist |
Avy Kaufman | Casting |
Andy Gill | Second Unit Director |
Dan Majkut | Second Assistant Director |
Jakub Porembski | Second Second Assistant Director |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Drew Ritson | Second Second Assistant Director |
John Rusk | First Assistant Director |
Xanthus Valan | Second Assistant Director |
Michele Ziegler | First Assistant Director |
Shane B. Scott | Script Supervisor |
Adrian Alperovich | Executive Producer |
Felice Bee | Executive Producer |
Adam Fogelson | Executive Producer |
Malcolm Gray | Co-Producer |
Mark Kamine | Executive Producer |
Todd Makurath | Executive Producer |
Melissa Rucker | Co-Producer |
Rachel Shane | Executive Producer |
Robert Simonds | Producer |
王中军 | Executive Producer |
王中磊 | Executive Producer |
Nancy Young | Utility Stunts |
Abby Nelson | Stunt Double |
Becca GT | Stunt Double |
Debbie Evans | Stunt Driver |
Nancy Young | Stunts |
Caroline Vexler | Stunts |
Carrie Stearns | Stunts |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Abby Nelson | Stunts |
Noelle Therese Mulligan | Stunts |
Brionna Maria Lynch | Stunts |
Cheryl Lewis | Stunts |
Kaitlyn Hiller | Stunts |
Rosine 'Ace' Hatem | Stunts |
Becca GT | Stunts |
Debbie Evans | Stunts |
Alyma Dorsey | Stunts |
Nitasha Bhambree | Stunts |
Tiffany Abney | Stunts |
Simon McKelleget | VFX Artist |
Charlie Picerni | Utility Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Jack Gill | Stunts |
John Cenatiempo | Stunts |
Chris Cenatiempo | Stunts |
Aja Frary | Stunts |
Aaron Vexler | Stunts |
Dane Farwell | Stunts |
Steve Kelso | Stunt Driver |
Peter Epstein | Stunts |
Brian Smyj | Stunts |