Leonardo DiCaprio als Frank Abagnale Jr. | |
Tom Hanks als Carl Hanratty | |
Christopher Walken als Frank Abagnale | |
Martin Sheen als Roger Strong | |
Nathalie Baye als Paula Abagnale | |
Amy Adams als Brenda Strong | |
James Brolin als Jack Barnes | |
Brian Howe als Earl Amdursky | |
Frank John Hughes als Tom Fox | |
Steve Eastin als Paul Morgan | |
Chris Ellis als Special Agent Witkins | |
John Finn als Assistant Director Marsh | |
Jennifer Garner als Cheryl Ann | |
Nancy Lenehan als Carol Strong | |
Ellen Pompeo als Marci | |
Elizabeth Banks als Lucy | |
Guy Thauvette als Warden Garren | |
Candice Azzara als Darcy | |
Kitty Carlisle als Kitty Carlisle | |
Kelly McNair als Girl #1 | |
Sarah Rush als Secretary | |
Jasmine Jessica Anthony als Little Girl | |
Celine du Tertre als Little Girl on Street | |
Kaitlin Doubleday als Joanna | |
Matthew Kimbrough als Loan Officer | |
Joshua Boyd als Football Player | |
Jonathan Dankner als Student #1 | |
Maggie Mellin als Teacher | |
Thomas Kopache als Principal Evans | |
Margaret Travolta als Ms. Davenport | |
Jimmie F. Skaggs als Bartender | |
Alex Hyde-White als Mr. Kesner | |
Lilyan Chauvin als Mrs. Lavalier | |
Eugene Fleming als Ticket Clerk | |
Robert Ruth als Hotel Manager | |
Jennifer Manley als Ashley | |
James Morrison als Pilot | |
Robert Symonds als Mr. Rosen | |
Jennifer Kan als Female Bank Teller | |
Robert Curtis Brown als Front Desk Clerk | |
Kelly Hutchinson als Young Female Teller | |
Steve Witting als Manager | |
Wendy Worthington als Receptionist | |
Jane Bodle als TWA Ticket Agent | |
J. Patrick McCormack als Auctioneer | |
Brian Goodman als Motel Owner | |
Ray Proscia als Salesman | |
Sarah Lancaster als Riverbend Woman | |
Jill Matson als Riverbend Woman | |
Mike Baldridge als Terry | |
Joel Ewing als Party Guy | |
Ritchie Montgomery als Young Doctor | |
Jim Antonio als Victor Griffith | |
Angela Sorensen als Party Girl | |
Jonathan Brent als Dr. Ashland | |
Benita Krista Nall als Emergency Nurse | |
Shane Edelman als Doctor Harris | |
Andrew Meeks als Young Patient | |
Morgan Rusler als FBI Agent | |
Jane Edith Wilson als Bar Examiner | |
Dave Hager als Judge | |
Kyle Davis als Kid | |
Patrick Thomas O'Brien als Mr. Hendricks | |
Jaime Ray Newman als Monica | |
Deborah Kellner als Debra Jo | |
Mercedes Cornett als Heather | |
Amy Acker als Miggy | |
Robert Peters als FBI Agent | |
James DuMont als FBI Agent | |
Thomas Crawford als FBI Agent | |
Malachi Throne als Abe Penner | |
Alfred Dennis als Ira Penner | |
Max Kerstein als Penner Brother | |
Donna Kimball als TWA Stewardess | |
Jan Munroe als Captain Oliver | |
Stephen Dunham als Pilot | |
Brandon Keener als Pilot | |
Anthony Powers als NY Savings Bank Manager | |
Lauren Cohn als Female Teller | |
Jeremy Howard als Teen Waiter | |
Jack Knight als Man #3 | |
Jamie Anderson als Ilene | |
Kam Heskin als Candy | |
Ana Maria Quintana als Hotel Maid | |
Gerald R. Molen als FBI Agent | |
Stan Bly als Blind Man | |
Jamie Moss als Young Man | |
Jessica Collins als Peggy | |
Frank Abagnale Jr. als French Policeman | |
Roger Léger als Prison Guard | |
Jean-François Blanchard als French Police Captain | |
Mathieu Gaudreault als French Police | |
Guy-Daniel Tremblay als French Police | |
Alex Bisping als French Police | |
Patrice Dussault als French Police | |
Paul Todd als Maitre D' | |
Jake Wagner als Kid | |
Ashley Cohen als Party Twin | |
Kelly Cohen als Party Twin | |
Ellis Hall als Piano Player / Singer | |
Steven Meizler als Piano Player | |
Fred Datig als Co-Pilot | |
Joe Garagiola als Joe Garagiola, Sr. | |
Dominic Bond als Choir | |
Jean-François Brousseau als Choir | |
Francis Campeau als Choir | |
Raphaël Cardin als Choir | |
Marc-Antoine Côté als Choir | |
Antoine Drolet-Dumoulin als Choir | |
Léon Dussault-Gagné als Choir | |
Simon Houle-Gauthier als Choir | |
Vincent Généreux als Choir | |
Sébastien Jean als Choir | |
Pascal Larouche als Choir | |
William Lauzon als Choir | |
Florent Legault als Choir | |
Jason McNally als Choir | |
Julien Normandeau als Choir | |
David Parent-Laliberté als Choir | |
Alexandre Pepin als Choir | |
Nicolas Radeschi als Choir | |
Jonathan René als Choir | |
Samuel St-Amour als Choir | |
Jesse Heiman als Student (uncredited) | |
Ryan Izay als student (uncredited) | |
Nick Zano als James (uncredited) | |
Nicole Andrews als Hot Blonde (uncredited) | |
Evis Xheneti als Beautiful Girl (uncredited) | |
Gina Aponte als Flight attendant (uncredited) |
Steven Spielberg | Director |
Jeff Nathanson | Screenplay |
Steven Spielberg | Producer |
Walter F. Parkes | Producer |
Barry Kemp | Executive Producer |
Laurie MacDonald | Executive Producer |
Anthony Romano | Executive Producer |
Michel Shane | Executive Producer |
Janusz Kamiński | Director of Photography |
Michael Kahn | Editor |
Debra Zane | Casting |
Jeannine Oppewall | Production Design |
Sarah Knowles | Art Direction |
Mary Zophres | Costume Design |
Leslie A. Pope | Set Decoration |
Devorah Moos-Hankin | Co-Producer |
Frank Abagnale Jr. | Book |
Stan Redding | Book |
David Emmerichs | Camera Operator |
Ana Maria Quintana | Script Supervisor |
Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Ted Caplan | Sound Effects Editor |
John Morris | Sound Effects Editor |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Kenneth Wannberg | Music Editor |
Richard Byard | First Assistant Editor |
Patrick Crane | First Assistant Editor |
Andrew Cooper | Still Photographer |
David Emmerichs | Steadicam Operator |
Mitch Dubin | Camera Operator |
Francine Byrne | Art Department Coordinator |
Robin Kobrynski | 3D Supervisor |
Terri Taylor | Casting Associate |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Lindsay Hallett | Visual Effects Producer |
Marc Varisco | Visual Effects Supervisor |
Patrice Mugnier | Visual Effects Supervisor |
Lynn Hoffman | Assistant Costume Designer |
Cha Blevins | Costume Supervisor |
Kathryn Blondell | Hair Department Head |
Kim Santantonio | Key Hair Stylist |
Lois Burwell | Makeup Department Head |
Daniel C. Striepeke | Makeup Artist |
Sian Grigg | Makeup Artist |
Michael Trent | Assistant Editor |
Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Brian Lukas | Rigging Gaffer |
Lori DeLapp | Key Costumer |
Andrew Slyder | Key Set Costumer |
Luisa Abel | Makeup Artist |
Deborah La Mia Denaver | Makeup Artist |
Maggie E. Elliot | Makeup Artist |
Audrey L. Anzures | Hairstylist |
Carolyn Elias | Hairstylist |
Dorothy D. Fox | Hairstylist |
Lori A. Balton | Location Scout |
Anthony D. Parrillo | Set Designer |
Olivier Kuntzel | Title Designer |
Florence Deygas | Title Designer |
Daniel Lupi | Co-Executive Producer |
Sergio Mimica-Gezzan | Associate Producer |
Cristen Carr Strubbe | Unit Production Manager |
Sergio Mimica-Gezzan | First Assistant Director |
David H. Venghaus Jr. | Second Assistant Director |
Webster Whinery | Stunt Coordinator |
Marc Désourdy | Stunt Coordinator |
John Warnke | Assistant Art Director |
Ron Judkins | Production Sound Mixer |
Robert Jackson | Boom Operator |
David Devlin | Chief Lighting Technician |
Jim Kwiatkowski | Key Grip |
Jerry Bertolami | Dolly Grip |
Steven Melton | Property Master |
Will Weiske | Production Supervisor |
Nellie Adami | Production Coordinator |
Kelly A. Snyder | Production Accountant |
Mike Fantasia | Location Manager |
Richard Klotz | Location Scout |
Erin Toner | Casting Assistant |
Jessica Drake | Dialect Coach |
Nancy Willen | Unit Publicist |
Randall D. Wilkins | Set Designer |
Sally Thornton | Set Designer |
Suzan Wexler | Set Designer |
Claudette Didul | Set Decoration |
Russell R. Anderson | Leadman |
Dave DeGaetano | Construction Coordinator |
Geno Hart | Transportation Coordinator |
Joe Cosentino | Transportation Captain |
Kirk Huston | Transportation Co-Captain |
Angel DeSanti | Transportation Co-Captain |
David Wolowic | First Assistant Sound Editor |
Blake R. Cornett | Assistant Sound Editor |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Dale E. Grahn | Color Timer |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Mildred Iatrou | Dialogue Editor |
Susan Dawes | Dialogue Editor |
R.J. Kizer | Supervising ADR Editor |
John Williams | Original Music Composer |
Cookie Lopez | Key Set Costumer |
Kevin Erb | Best Boy Grip |
Tom Jordan | Second Assistant Camera |
Victor Macias | Rigging Grip |
Steven Meizler | First Assistant Camera |
Mathieu Price | Dolly Grip |
Ralph Scherer | Dolly Grip |
Mark Spath | First Assistant "B" Camera |
Bruce Paltrow | In Memory Of |
Gary Archer | Prosthetics |
Jeannie Epper | Stunts |
Bethan Mowat | Second Assistant Director |
Christo Morse | Second Assistant Director |
Jeffrey Schwarz | Second Second Assistant Director |
Joey Box | Stunt Double |
Edward Conna | Stunt Double |
Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Danny Aiello III | Stunts |
Jim Vickers | Stunt Driver |
Rick Seaman | Stunt Driver |
Tom Morga | Stunts |
Stéphane Lefebvre | Stunts |
Janet Paparazzo | Stunts |
Brian J. Williams | Stunts |
Bill Anagnos | Stunts |
Douglas Dean Taylor | Stunts |
Don Picard | Stunts |
Norman Roy | Stunts |
Mick O'Rourke | Stunts |
Ben Gauthier | Stunts |
Frank Ferrara | Stunts |
André Laperrière | Stunts |
Peter Bucossi | Stunts |
Paul Bucossi | Stunts |
Roy Farfel | Stunts |
John Bal | Stunts |
Michael Adams | Stunts |
Alain Bérard | Stunts |
Michael Russo | Stunts |