Tom Holland als Todd Hewitt | |
Daisy Ridley als Viola Eade | |
Mads Mikkelsen als Mayor David Prentiss | |
Demián Bichir als Ben Moore | |
David Oyelowo als Aaron | |
Kurt Sutter als Cillian Boyd | |
Cynthia Erivo als Hildy | |
Bethany Anne Lind als Karyssa Hewitt | |
Nick Jonas als Davy Prentiss Jr. | |
Ray McKinnon als Matthew | |
Vincent Leclerc als Daws | |
Blane Crockarell als Young Todd | |
François Gauthier als Charlie | |
Tyrone Benskin als Hammer | |
Frank Fontaine als Mr. Phelps | |
Don Jordan als Tam | |
Patrick Garrow als Ivan | |
Mylène Dinh-Robic als Julie | |
Julian Richings als Gault | |
Tara Nicodemo als Answer Camp Woman (uncredited) | |
Harrison Osterfield als Farnbranch Man (uncredited) | |
Yannick Lupien als Fisherman (uncredited) | |
Jad Saikali als Whaler (uncredited) | |
Marc Primeau als Whaler (uncredited) | |
Michael Dyson als Fisherman #1 | |
Maxwell McCabe-Lokos als Prentisstown Man #1 | |
Stephen Eric McIntyre als Prentisstown Man #2 | |
Peter Seaborne als Caleb | |
Jean Michel Paré als Mayor Camp Man #1 | |
Bryce Bruckbauer als Young Davy (uncredited) |
Doug Liman | Director |
Doug Davison | Producer |
Patrick Ness | Novel |
Erwin Stoff | Producer |
Allison Shearmur | Producer |
Ben Seresin | Director of Photography |
Harrison Osterfield | Actor's Assistant |
Marco Beltrami | Original Music Composer |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate Colorist |
Daniel McGraw | Makeup Artist |
Ray Angelic | Executive Producer |
Erik Feig | Executive Producer |
Brandon Roberts | Original Music Composer |
Jeanne McCarthy | Casting |
Patrick Ness | Screenplay |
Christopher Ford | Screenplay |
Iron Chen | Executive Producer |
Jason Cloth | Executive Producer |
Paris Kasidokostas Latsis | Executive Producer |
Michael Paseornek | Production Executive |
Patrick Wachsberger | Production Executive |
Alison Winter | Producer |
Matthew Hirsch | Line Producer |
Dan Weil | Production Design |
Carolyne de Bellefeuille | Art Direction |
Daran Fulham | Art Direction |
Nicolas Lepage | Supervising Art Director |
Justin O'Neal Miller | Art Direction |
Frank Galline | Set Decoration |
Martine Giguère-Kazemirchuk | Set Decoration |
Mathieu Baptista | Prosthetic Makeup Artist |
Charles Carter | Key Makeup Artist |
Gillian Chandler | Makeup Artist |
Marie-Michelle Claveau | Assistant Makeup Artist |
Melanie Deforrest | Makeup Artist |
Bruno Gatien | Special Effects Makeup Artist |
Sarah Graham | Key Makeup Artist |
Kimberly Jones | Makeup Department Head |
Julie Mignot | Makeup Artist |
Daniele Nastasi | Makeup Artist |
Tammy-Lou Pate | Makeup Artist |
Areli Perea | Makeup Artist |
Brie Puneky | Makeup Artist |
Colleen Quinton | Makeup Department Head |
Jessica Renaud | Special Effects Makeup Artist |
Brooke Lee Smith | Makeup Artist |
Nathalie Trépanier | Makeup Artist |
Adam Walls | Makeup Artist |
Sian Wilson | Makeup Artist |
Wakana Yoshihara | Makeup Artist |
Kate Hawley | Costume Design |
Kristen B. Adams | Set Designer |
Frédéric Amblard | Set Designer |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Christopher Bonis | Sound Effects Editor |
Thomas J. Doolittle | Sound Mixer |
Mary H. Ellis | Sound Mixer |
Luke Gibleon | Sound Designer |
Mariusz Glabinski | Sound Designer |
P. Daniel Newman | Sound Editor |
Jeffrey A. Pitts | Sound Designer |
Simon Poudrette | Sound Mixer |
Matthew Wilson | Sound Editor |
Emilien Breuillier | Visual Effects |
Arnaud Brisebois | Visual Effects Supervisor |
Nicholas Brooks | Visual Effects Supervisor |
Emily Abele | Visual Effects Compositor |
Hosam Aboulmagd | VFX Artist |
Tosin Akinwoye | Visual Effects Technical Director |
Lorie Bussières | Visual Effects Production Manager |
Hakyung Chang | Visual Effects Coordinator |
Thomas Elder-Groebe | Visual Effects Producer |
Fede Álvarez | Second Unit Director |
Jennifer Santiago | Hair Department Head |
Réjean Goderre | Hair Department Head |
Gaétan Landry | Hairstylist |
Ronald J. Rolfe | Hairstylist |
Katie Ballard | Hairstylist |
Anna Hilton | Hairstylist |
George Black | Makeup & Hair |
Flora Moody | Makeup & Hair |
Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Jason Inman | First Assistant Director |
Érik Ajduk | First Assistant Director |
Bethan Mowat | Second Unit First Assistant Director |
Tyler Delben | Second Assistant Director |
Patrick Murphy | Second Assistant Director |
Brigitte Goulet | Second Assistant Director |
Gregory Santoro | Second Second Assistant Director |
Ben Cooke | Second Unit Director |
Simon Crane | Second Unit Director |
Mohammad Ghorbankarimi | Second Unit Director |
Eric Dvorsky | Aerial Camera Technician |
Dylan Goss | Aerial Director of Photography |
Jean-François Abran | Best Boy Electric |
Maarten Kroonenburg | Camera Operator |
Geoffroy St-Hilaire | Camera Operator |
Geoffroy St-Hilaire | Steadicam Operator |
Simon Blouin | Camera Operator |
Christopher TJ McGuire | Steadicam Operator |
Sylvain Bernier | Chief Lighting Technician |
Jason Johnson | Digital Imaging Technician |
Kyle Spicer | Digital Imaging Technician |
Bruce McCleery | Second Unit Director of Photography |
Patrice Lapointe | Dolly Grip |
Brad MacLean | Dolly Grip |
Simon Vincent | Dolly Grip |
Jacob Hale | Drone Cinematographer |
Louie Northern | Drone Pilot |
William Sheffield | Electrician |
Gabi Kislat | Epk Camera Operator |
Dany Racine | First Assistant "A" Camera |
Antoine Masson Maclean | First Assistant "A" Camera |
Martin Lebel | First Assistant "B" Camera |
Christian Caperaa | First Assistant "B" Camera |
Jonny Franklin | Gaffer |
Charles Arnold | Grip |
Nicolas Lesage | Grip |
Jamie Pimentel | Grip |
Kenneth MacKenzie | Key Grip |
Benoît Lamarche | Key Grip |
Chris Jones | Key Grip |
Mike Sannuti | Key Rigging Grip |
Pierre Beaulieu | Lighting Technician |
Rusty Edmonson | Lighting Technician |
Decoster Nicolas | Lighting Technician |
Wesley J. Ford | Rigging Grip |
Soupharak Keoborakoth | Second Assistant "A" Camera |
Olivia Aravecchia | Second Assistant "A" Camera |
Raphael Capel | Second Assistant "B" Camera |
Murray Close | Still Photographer |
Treva Wurmfeld | Epk Producer |
Shane Tanny | Script Coordinator |
Elizabeth Tremblay | Script Supervisor |
Dominic Pigeon | Video Assist Operator |
Robin Meyers | Script Supervisor |
Glen Michel | EPK Editor |
Kate Sawyer | Ager/Dyer |
Libby Dempster | Assistant Costume Designer |
Véronique Marchessault | Assistant Costume Designer |
Tina Charad | Costume Designer |
Miriam Silvester | Costume Illustrator |
Yasmin Ali | Costumer |
Claudia Manseau | Dresser |
Sabrine Canuel | Key Costumer |
Melissa Mundt | Seamstress |
Dominique Williams | Set Costumer |
Jonathan Girard | Textile Artist |
Oleksandra Lykova | Wardrobe Specialized Technician |
Frédéric North | Aerial Coordinator |
Martin Lemire | Drone Operator |
Jeremy N. Caves | Payroll Accountant |
Sue Bokobza | Production Accountant |
Charles Daghlian | Production Assistant |
Jean-Francois Hall | Production Assistant |
Marine Lacour | Production Assistant |
Jonathan Meunier | Production Assistant |
Carly Plasha | Production Assistant |
Kathy Ann Thomas | Production Coordinator |
Ines Steinmezer | Production Secretary |
Isabelle Faivre-Duboz | Script Supervisor |
Allison A. Millican | Travel Coordinator |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Leigh Jonte | Casting Assistant |
Jennifer Cram | Casting Associate |
Julie Breton | Extras Casting |
Clove Bovee | Contact Lens Technician |
Candace Wessinger | Hairstylist |
Mandrill Hardge | Hairstylist |
Brynn Berg | Key Hair Stylist |
Frédéric Bélanger | Key Hair Stylist |
Sebastian Vaskio | ADR Mixer |
Alexander Lowe | ADR Recordist |
Eric McAllister | Assistant Sound Editor |
Norman Bernard | Boom Operator |
Kurt Peterson | Boom Operator |
Damien Berger | Boom Operator |
Jean Camden | Boom Operator |
Michael McMenomy | Dialogue Editor |
Alexa Zimmerman | Dialogue Editor |
Leslie Bloome | Foley Artist |
Joanna Fang | Foley Artist |
Laura Heinzinger | Foley Editor |
Ryan Collison | Foley Mixer |
Connor Nagy | Foley Mixer |
Nick Seaman | Foley Supervisor |
Chantal Allard | Sound Assistant |
Andrew Geary | Additional Colorist |
Jared Pecht | Additional Colorist |
Julia Bloch | Additional Editor |
Kevin Greutert | Additional Editor |
Gershon Hinkson | Additional Editor |
Shelby Hall | Assistant Editor |
James W. Harrison III | Assistant Editor |
Max Ethan Miller | Assistant Editor |
Fred Brown II | Assistant Editor |
Tim Masick | Colorist |
John St. Laurent | Colorist |
Leeza Diott | Dailies Manager |
Chase Commins | Dailies Operator |
Jon Mendenhall | Dailies Operator |
Anthony Corsi | Dailies Technician |
Andrew Pang | First Assistant Editor |
Adam Schaefer | First Assistant Editor |
Gabriella Douglas | Second Assistant Art Director |
Jena C. Sarappo | Art Department Coordinator |
Cecile Braemer | Art Department Coordinator |
Carla Martinez | Assistant Art Director |
Charlotte Rouleau | Assistant Art Director |
Simon Pineau | Assistant Art Director |
Olivier Proulx | Assistant Property Master |
Sylvain Boudreau | Carpenter |
Alain Vachon | Carpenter |
Dwight Tank Woodruff | Carpenter |
Richard K. Buoen | Concept Artist |
Cosmin Hrincu | Concept Artist |
Didier Konings | Concept Artist |
Eduardo Pena | Concept Artist |
Peter Popken | Concept Artist |
Vicki Pui | Concept Artist |
Steffen Reichstadt | Concept Artist |
Yohann Schepacz | Concept Artist |
Houston Sharp | Concept Artist |
Aaron Sims | Concept Artist |
Henry Fong | Conceptual Design |
Ian Volpi | Construction Buyer |
Walt Mikolwski | Construction Coordinator |
Dave Campbell | Construction Foreman |
Sharai 'Sara' Corral | Graphic Designer |
Maurice Roy | Graphic Designer |
Daniel Auclair | Greensman |
Maya Jarvis | Greensman |
Isabelle Gasse | Greensman |
Jessica Surendorff | Greensman |
Tony Knight | Leadman |
Patrice Jacques | Propmaker |
Simone Leclerc | Property Master |
Nathan Longest | Props |
Mary Lee-Maynard | Props |
Simon Théberge | Set Designer |
Mark Keever | Set Dresser |
Tye Kerber | Set Dresser |
Michel R. Lambert | Set Dresser |
Cedric Levesque | Set Dresser |
Chris McGlamery | Set Dresser |
Stefania Gallico | Storyboard Artist |
Jonathan Gesinski | Storyboard Artist |
William Groebe | Storyboard Artist |
Lanny Markasky | Storyboard Artist |
Chris Wolfgang Mauch | Storyboard Artist |
Dan Milligan | Storyboard Artist |
Aaron Sowd | Storyboard Artist |
Frankie Stellato | Animation Supervisor |
Arda Uysal | Animation Supervisor |
Raphael A. Pimentel | Animation Supervisor |
Jordi Cardus | CG Supervisor |
Andrew Zink | CG Supervisor |
Benoit De Longlee | CG Supervisor |
Robin Lamontagne | CG Supervisor |
Fabrice Vienne | CG Supervisor |
Aadel Forootan | CG Supervisor |
Alexandra Turmel | Compositing Artist |
Jan Dubberke | Compositing Supervisor |
Gaël Chopin | Compositing Supervisor |
Madhuka Gunasekera | Compositor |
Francesca Milde | Compositor |
Jeff Penick | Compositor |
Siqi Tang | Compositor |
Mike Terrigno | Compositor |
Wes While | Compositor |
Manon Ghys | Compositor |
Phillip Berg | Compositor |
Meagan Green | Compositor |
Shannagh Robertson | Compositor |
Lalit Om Prakash | Compositor |
Ehsan Ramezani | Compositor |
Dipak Tarpara | Compositor |
Pembrooke St. Cyr | Compositor |
Gianluca Siciliano | Creature Effects Technical Director |
Philippe Bienvenue | Digital Compositor |
Jean-Alexandre Dufour | Digital Compositor |
Tim Emeis | Digital Compositor |
Keanan Ferrand | Digital Compositor |
Nadine Homier | Digital Compositor |
Danilo Ivanisevic | Digital Compositor |
Jonathan Moulin | Digital Compositor |
Benjamin Scabell | Digital Compositor |
Alexandra Torelli | Digital Compositor |
Victor Vilceanu | Digital Compositor |
Keaton Cardoza | Digital Compositor |
Aditya Pravin Kalane | Digital Compositor |
Richard Noun | Digital Compositor |
Antonio Ribeiro | Digital Compositor |
Marie-Laurence Hudon | VFX Lighting Artist |
Honghao Zhu | VFX Lighting Artist |
Cecile Cazes | VFX Lighting Artist |
Anurag Deshmukh | VFX Lighting Artist |
Névin Ricquebourg | VFX Lighting Artist |
Wilson Virassamy Sacri | VFX Lighting Artist |
Jessica Koubi | Pipeline Technical Director |
Samuel Tremblay | Rotoscoping Artist |
Nicholas Campbell | Rotoscoping Artist |
Danilo de Lúcio Arantes | Rotoscoping Artist |
Aurora Shannon | Senior Colorist |
Azra Alkan | Visual Effects Compositor |
Brian Hollars | Visual Effects Camera |
Christopher Bozzetto | VFX Artist |
Matthew Dorazio | VFX Artist |
David Ertsinian | VFX Artist |
Tara Mason | VFX Artist |
Laurent Meste | VFX Artist |
Kate Xagoraris | VFX Artist |
Tiffany Herzog | Visual Effects Coordinator |
Lexi Koome | Visual Effects Coordinator |
Mark C. Livolsi | Visual Effects Coordinator |
Nathan Parade de la Feraude | Visual Effects Coordinator |
Christian Seel | Visual Effects Coordinator |
Brandon Uloho | Visual Effects Coordinator |
Casey Roberts | Visual Effects Coordinator |
Jack Dorst | Visual Effects Coordinator |
Kiara Walker | Visual Effects Coordinator |
Liat Har-Gil | Visual Effects Coordinator |
Marion Jardin | Visual Effects Coordinator |
Alexia Levieuze-Palancade | Visual Effects Coordinator |
Nelli Nedeltcheva | Visual Effects Coordinator |
Danny Singh | VFX Editor |
Mike Soppit | VFX Editor |
Michael J. Wechsler | VFX Editor |
Neil Mayo | VFX Editor |
Mathieu Chouinard | VFX Editor |
Guillaume Poulin | VFX Editor |
Mitch Hounslow | VFX Editor |
Dione Wood | Visual Effects Producer |
Ineke Majoor | Visual Effects Producer |
Julien Cimino | Visual Effects Producer |
Melanie La Rue | Visual Effects Producer |
Timothy Bellm | Visual Effects Production Assistant |
Victoria Jayne | Visual Effects Production Assistant |
Josh Hackett | Visual Effects Production Assistant |
Tim Glover | Visual Effects Production Assistant |
Jessi Lin Johnson | Visual Effects Production Assistant |
Caroline Lachance | Visual Effects Production Assistant |
Marc-Antoine Lamy | Visual Effects Production Assistant |
Katherine Soares | Visual Effects Production Manager |
Sofia Portantino | Visual Effects Production Manager |
Thomas Hullin | Visual Effects Supervisor |
Jeremiah Sweeney | Visual Effects Supervisor |
Matt Johnson | Visual Effects Supervisor |
Andrew McPhillips | Visual Effects Supervisor |
Andy Walker | Visual Effects Supervisor |
Brendan Seals | Visual Effects Supervisor |
Josh Simmonds | Visual Effects Supervisor |
Mohammad Ghorbankarimi | Visual Effects Supervisor |
Louis Craig | Special Effects Supervisor |
Natacha Williams | Special Effects Coordinator |
Eric-André Paquin | Special Effects Technician |
Wayne Rowe | Special Effects Technician |
Eliot W. Smith | Special Effects Technician |
Thomas Zell | Special Effects Technician |
Louis Payeur | Special Effects Assistant |
Didier Communaux | Unit Manager |
Hélène Ross | Production Manager |
Simon Paquin | Assistant Unit Manager |
Lawrence Sabella | Assistant Unit Manager |
Bryan Haines | VFX Artist |
Nancy Richardson | Additional Editing |
Nicole Abellara Hallman | Casting |
Flavie Groleau | Stunt Double |
Rocky Abou-Sakher | Stunts |
Andy Antoine | Stunt Double |
Maxime Beaudet | Stunt Double |
Véronique Beaudet | Stunts |
Gabriel Brodeur Desbiens | Stunt Double |
C.C. Ice | Stunt Double |
Karine Lemieux | Stunt Double |
Jolene Van Vugt | Stunt Double |
Bj Prince | Stunts |
Marc Désourdy | Stunt Coordinator |
Christian Labrie | Armorer |
Carole Pitre | Armorer |
Paul Barrette | Armorer |
Jérémie Dancause | Armorer |
Michaël Ménard | Armorer |
Brent Radford | Weapons Master |
Josée Juteau | Animal Wrangler |
François Gauthier | Animal Wrangler |
Valérie Major | Animal Coordinator |
Duy Pham | Visual Effects |
Doc Crotzer | Editor |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Michelle Rose | Stunts |
Krista Bell | Stunts |
Jess Durham | Stunts |
Kevin Kelsall | Fight Choreographer |
Alex Nomick | Sound Effects Editor |
Hélèna Laliberté | Stunts |
Martin De Boer | Stunt Double |
Mathieu Coderre | Stunt Double |
Andrée Anne Godbout | Stunt Double |
Duke Jackson | Stunt Double |
Jason Kehler | Utility Stunts |
Thomas Liccioni | Stunt Double |
Luke McCoag | Stunt Double |
Stéphane Simon | Stunt Double |
Tony Falcon | Stunts |
Naomi Frenette | Stunts |
Jazzy Ellis | Stunts |
Gabrielle-Anne Désy | Stunts |
Marc-André Brisebois | Stunt Double |
Tomar Boyd | Stunts |
Branden Arnold | Stunt Double |
Andy Bradshaw | Stunts |
Ruth Chiang | Stunts |
Jason Cavalier | Stunts |
Christine Cleary | Stunts |
Sylvain Bourgeois | Stunts |
Annie Carignan | Stunts |
Allan Yuk-lun Chou | Stunts |
Nicole Germain | Stunts |
Miguel Dugal | Stunts |
Marie-Pier Gauthier | Stunts |
Bobby Hernandez | Stunts |
Benjamin Hoffman | Stunts |
Shara Kim | Stunts |
Mercedes Leggett | Stunts |
Mariette Guillaume | Stunts |
Keith Meriweather | Stunt Double |
Marc Moisan | Stunts |
Eric Paul-Hus | Stunts |
Taraja Ramsess | Stunts |
Brian Roworth | Stunts |
Devin Regan | Stunts |
Nigel Scantlebury | Stunts |
Diandra Stoddard | Stunts |
Billy Matt Thompson | Stunts |
Brent Woolsey | Stunts |
Marie-Ève Beckers | Stunts |
Marie France Denoncourt | Stunts |
Orphée Ladouceur-Nguyen | Stunts |
Emily Alatalo | Stunts |
Sylvia Stewart | Stunt Double |
Millie Dallas | Stunts |
Kevin Woodhouse | Stunts |
Alexandre Cadieux | Stunts |