Russell Crowe als Jim Braddock | |
Renée Zellweger als Mae Braddock | |
Paul Giamatti als Joe Gould | |
Craig Bierko als Max Baer | |
Paddy Considine als Mike Wilson | |
Bruce McGill als Jimmy Johnston | |
David Huband als Ford Bond | |
Connor Price als Jay Braddock | |
Ariel Waller als Rosemarie Braddock | |
Patrick Louis als Howard Braddock | |
Rosemarie DeWitt als Sara | |
Linda Kash als Lucille Gould | |
Nicholas Campbell als Sporty Lewis | |
Gene Pyrz als Jake | |
Chuck Shamata als Father Rorick | |
Ron Canada als Joe Jeanette | |
Alicia Johnston als Alice | |
Troy Amos-Ross als John Henry Lewis | |
Mark Simmons als Art Lasky | |
Art Binkowski als Corn Griffin | |
David Litzinger als Abe Feldman | |
Matthew G. Taylor als Primo Carnera | |
Rance Howard als Announcer Al Fazin | |
James Ritz als Official (Griffin / Baer Fight) | |
Fulvio Cecere als Referee McAvoy | |
Clint Howard als Referee | |
Gerry Ellison als Referee | |
Bill Mackie als Referee | |
Ray Marsh als Referee | |
Fernand Chretien als Referee | |
Dave Dunbar als Referee | |
Ken James als Ancil Hoffman | |
Rufus Crawford als Lewis Coach | |
Angelo Dundee als Angelo the Cornerman | |
Lou Eisen als Braddock Cornerman | |
Wayne Gordon als Braddock Cornerman | |
Wayne Flemming als Baer Cornerman | |
Nick Alachiotis als Baer Cornerman / Undercard Boxer (Feldman) | |
Christopher D. Amos als Lewis Cornerman | |
Nick Carusi als Lewis Cornerman | |
Keith Murphy als Lasky Cornerman | |
Everton McEwan als Lasky Cornerman | |
John Kalbhenn als Lasky Cornerman | |
David Georgieff als Griffin Cornerman | |
Wayne Bourque als Griffin Cornerman | |
Paul Ryan als Griffin Cornerman | |
Sean Gilroy als Feldman Cornerman | |
Michael McNamara als Feldman Cornerman | |
Billy Wine als Carnera Cornerman | |
Richard Bachynsky Hoover als Carnera Cornerman | |
Michael Chin als Carnera Cornerman | |
Stewart Lunn als Campbell Cornerman | |
Richard Lewis als Campbell Cornerman | |
Peter Wylie als Campbell Cornerman | |
Thomasz Kurzydlowski als Tuffy Griffith | |
Stuart Clark als Frankie Campbell | |
Julian Lewis als Undercard Boxer (Feldman) | |
Eric Fink als Announcer (Lasky) | |
Sergio Di Zio als Young Reporter | |
Gavin Grazer als Reporter | |
Boyd Banks als Reporter | |
Daniel Kash als Reporter | |
Judah Katz als Reporter | |
Angelo Tsarouchas als Reporter | |
Rob Smith als Reporter | |
Craig Warnock als 1928 Fan | |
Aaron Abrams als 1928 Fan | |
Duff MacDonald als 1935 Fan | |
Andrew Stelmack als 1935 Fan | |
Christopher Crumb als 1935 Fan | |
Gerry Quigley als Quincy | |
Peter MacNeill als Electric Man | |
Darrin Brown als Promoter | |
John Healy als Dock Worker | |
Piero Didiano als Dock Worker | |
James Kirchner als Dock Worker | |
Michael Langlois als Dock Worker | |
Magdalena Alexander als Angry Woman | |
Nola Augustson als Relief Office Woman | |
Gino Marrocco als Waiter | |
Mark Taylor als George | |
Sharron Matthews als Lady | |
Alec Stockwell als Church Man | |
Chick Roberts als Church Old Man | |
Isabella Fink als Church Girl | |
Beau Starr als Sam | |
Philip Craig als Radio Commentator | |
Roman Podhora als Hooverville Cop | |
R.D. Reid als Hooverville Cop | |
Michael Dyson als Hooverville Man | |
Sam Malkin als Gibson | |
Tony Munch als Sam Penny | |
Conrad Bergschneider als Limo Driver | |
Richard Binsley als Announcer (Griffith) | |
Ramona Pringle als Flapper Girl | |
Katrina Matthews Swain als Flapper Girl | |
Cooper Bracken als Jay Braddock (4 yrs.) | |
Jacob Bracken als Jay Braddock (4 yrs.) | |
Alon Nashman als Deserting Father | |
Dominic Cuzzocrea als Junket | |
Neil Foster als Security Guard | |
Brian Jagersky als Cop | |
Ray Kerr als Fight Promoter | |
Tim Eddis als Fight Promoter | |
Dave Arkell als Mr. Mills | |
Debra Sherman als Mother | |
Joanne Ritcey als Baer Hotel Hottie | |
Alex Cairns als Baer Hotel Hottie | |
George Duff als Man on Street |
Ron Howard | Director |
Cliff Hollingsworth | Screenplay |
Brian Grazer | Producer |
Ron Howard | Producer |
Penny Marshall | Producer |
Thomas Newman | Original Music Composer |
Salvatore Totino | Director of Photography |
Daniel P. Hanley | Editor |
Mike Hill | Editor |
Janet Hirshenson | Casting |
Jane Jenkins | Casting |
Diane Kerbel | Casting |
Wynn Thomas | Production Design |
Peter Grundy | Art Direction |
Dan Yarhi | Art Direction |
Gordon Sim | Set Decoration |
Daniel Orlandi | Costume Design |
Hazel Gordon | Hairstylist |
Burton J. LeBlanc | Makeup Artist |
Kathleen McGill | Unit Production Manager |
Bill Bernstein | Music Editor |
Anthony J. Ciccolini III | Supervising Sound Editor |
Laird McMurray | Special Effects Coordinator |
Mark Owen Forker | Visual Effects |
Rob Bell | Stunts |
Steve Lucescu | Stunt Coordinator |
Akiva Goldsman | Screenplay |
George A. Lara | Foley |
Deborah Wallach | ADR & Dubbing |
Glenn Allen | Visual Effects |
Richard Friedlander | Visual Effects Producer |
Nancy Bernstein | Visual Effects Producer |
Todd Hallowell | Executive Producer |
Louisa Velis | Associate Producer |
Jim Whitaker | Co-Executive Producer |
Natasha Ladek | Wigmaker |
Steve Wakefield | Unit Production Manager |
William M. Connor | Assistant Director |
George Kraychyk | Still Photographer |
Crystal Kramer | Casting |
Michelle Lewitt | Casting Associate |
Paul Shikata | Casting |
Emanuel Millar | Hair Department Head |
Anna Rane | Script Supervisor |
Tony Volante | Sound Re-Recording Mixer |
David LeRoy Anderson | Makeup Artist |
Lance Anderson | Special Effects Makeup Artist |
Ann Brodie | Key Makeup Artist |
Stephannie Hawkins | Stunts |
Shawn Orr | Stunts |
Billy Oliver | Stunts |
Nick Powell | Fight Choreographer |
Edward A. Queffelec | Stunts |
Robert Racki | Stunts |
Paul Rutledge | Stunts |
John Stoneham Jr. | Stunts |
Ron Van Hart | Stunts |
Mark Taylor | Stunts |
Dave Van Zeyl | Stunts |
Cotton Mather | Stunts |
Christopher McGuire | Stunts |
Duncan McLeod | Stunts |
Patrick Mark | Stunts |
Stuart Clark | Stunts |
Jim Lyttle | Stunts |
Joel Harris | Stunts |
Egerton Marcus | Stunts |
Tebor Brosch | Stunts |
Dean Copkov | Stunts |
James Binkley | Stunts |
Marco Bianco | Stunts |
Donovan Boucher | Stunts |
Kevin Rushton | Stunts |
Bryan Renfro | Stunts |
Nick Alachiotis | Stunts |
John Stead | Stunts |
Robert McRae | Gaffer |