Shia LaBeouf als Kale Brecht | |
Sarah Roemer als Ashley Carlson | |
Carrie-Anne Moss als Julie Brecht | |
David Morse als Robert Turner | |
Aaron Yoo als Ronnie | |
Jose Pablo Cantillo als Officer Gutierrez | |
Matt Craven als Daniel Brecht | |
Viola Davis als Detective Parker | |
Brandon Caruso als Greenwood Boy | |
Luciano Rauso als Greenwood Boy | |
Daniel Caruso als Greenwood Boy | |
Kevin Quinn als Mr. Carlson | |
Elyse Mirto als Mrs. Carlson | |
Suzanne Rico als News Anchor | |
Kent Shocknek als News Anchor | |
Rene Rivera als Senor Gutierrez | |
Amanda Walsh als Minnie Tyco | |
Charles Carroll als Judge | |
Gillian Shure als Turner's Club Girl | |
Dominic Daniel als Policeman | |
Lisa Tobin als Big Wheel Mom | |
Cindy Lou Adkins als Mrs. Greenwood |
D. J. Caruso | Director |
Christopher Landon | Screenplay |
Carl Ellsworth | Screenplay |
Jackie Marcus Schaffer | Producer |
Kwame Parker | Producer |
Tom Pollock | Producer |
Ivan Reitman | Executive Producer |
E. Bennett Walsh | Producer |
Geoff Zanelli | Music |
Rogier Stoffers | Director of Photography |
Jim Page | Editor |
Joe Medjuck | Producer |
Deborah Aquila | Casting |
Tricia Wood | Casting |
Tom Southwell | Production Design |
Marie-Sylvie Deveau | Costume Design |
Anna Rane | Script Supervisor |
Brian J. Williams | Stunts |
Randall D. Wilkins | Set Designer |
E. Bennett Walsh | Unit Production Manager |
Robert Huberman | Unit Production Manager |
James M. Freitag | First Assistant Director |
Robert Schroer | Second Assistant Director |
Jennifer Hawks | Music Supervisor |
Manny Perry | Stunt Coordinator |
Douglas Cumming | Art Direction |
Maria Nay | Set Decoration |
Paul C. Babin | Camera Operator |
Kim Marks | Camera Operator |
Suzanne Tenner | Still Photographer |
Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Tom Hartig | Boom Operator |
Adam Blantz | Utility Sound |
Robin Bursey | Camera Loader |
Eric Sandlin | Rigging Gaffer |
Roger Meilink | Rigging Gaffer |
Toulouse Holliday | Best Boy Grip |
Fred Cooper | Dolly Grip |
Darrell Pritchett | Special Effects Coordinator |
Corey Pritchett | Special Effects Coordinator |
Linda Matthews | Costume Supervisor |
Brenda M. Ware | Set Costumer |
Lorraine Crossman | Set Costumer |
Christine Orth | Costumer |
Kristina Vogel | Key Makeup Artist |
René Dashiell Kerby | Makeup Artist |
Candy L. Walken | Key Hair Stylist |
Jason Green | Hairstylist |
Douglas Dresser | Location Manager |
Gregg Brilliant | Unit Publicist |
Doreen Austria | Graphic Designer |
Cindy M. Ichikawa | Art Department Coordinator |
Judy Cook | Extras Casting |
Abigail Callahan | Post Production Supervisor |
Chris Weigand | Electrician |
Kevin Barrera | Electrician |
Vince Filippone | Associate Editor |
Scott Sprague | Electrician |
Jimmy Harritos | Electrician |
Marek Bojsza | Electrician |
Arthur Shippee | Property Master |
Michael Panevics | Assistant Property Master |
Michelle Latham | Assistant Location Manager |
Nick Rufca | Production Secretary |
Chris Romberg | Production Accountant |
Dana M. Michaelsen | First Assistant Accountant |
Alonzo Nevarez | Second Assistant Accountant |
Karen Scarborough | Payroll Accountant |
Erin Toner | Casting Associate |
Samantha Finkler | Casting Assistant |
Richard Reynolds | Set Designer |
Laurel Pickering | Lead Painter |
Elizabeth Norton | Standby Painter |
Matt Evans | First Assistant Editor |
Bryan Lamoureux | First Assistant Editor |
Kristine McPherson | First Assistant Editor |
Matt Willard | Editorial Production Assistant |
Michael Babcock | Sound Designer |
Michael Babcock | Supervising Sound Editor |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Babcock | Sound Re-Recording Mixer |
Vanessa Lapato | ADR Supervisor |
Bruce Tanis | Foley Supervisor |
Allen Hartz | Dialogue Editor |
Jeff Sawyer | Sound Effects Editor |
Brian W. Jennings | Sound Effects Editor |
Carmen Flores De Tanis | Assistant Sound Editor |
John Roesch | Foley Artist |
Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Scott Morgan | Foley Recordist |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Doc Kane | ADR Mixer |
Caitlin McKenna | ADR Voice Casting |
Conrad E. Palmisano | Second Unit Director |
Drew Ann Rosenberg | Second Unit First Assistant Director |
Paul Hughen | Second Unit Director of Photography |
Zack Duhame | Stunts |
Jimmy N. Roberts | Stunts |
Gregg Sargeant | Stunts |
Lisa McCullough | Stunts |
Gina Mari | Stunts |
Ian Eyre | Stunts |
Philip Tan | Stunts |
Jose L. Vasquez | Stunts |
Lance Gilbert | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Charlie Brewer | Stunts |
Mike Gunther | Stunts |
Steve M. Davison | Stunts |
Jennifer Caputo | Stunts |
Marty Murray | Stunts |
John Stone | Construction Coordinator |
Derek Raser | Transportation Coordinator |
Don Feeney | Transportation Captain |
Alan Kaminsky | Transportation Co-Captain |
Jimmy Kaminsky | Driver |
Mark D. Hysen | Driver |
Lonnie Craig | Driver |
Geoff Teagardin | Driver |
Chance Tassone | Craft Service |
Slamm Andrews | Music Editor |
Dick Ziker | Stunt Coordinator |
Armen Ksajikian | Musician |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Christopher Landon | Story |