Dennis Quaid als Bowen | |
Sean Connery als Draco (voice) | |
David Thewlis als King Einon | |
Dina Meyer als Kara | |
Pete Postlethwaite als Gilbert | |
Jason Isaacs als Lord Felton | |
Brian Thompson als Brok | |
Julie Christie als Queen Aislinn | |
Lee Oakes als Young (Prince) Einon | |
Wolf Christian als Hewe | |
Terry O'Neill als Redbeard | |
Peter Hric als King Freyne | |
Eva Vejmělková als Felton's Minx | |
Milan Bahul als Swamp Village Chief | |
Sandra Kovacicova als Young Kara | |
Kyle Cohen als Boy in Field | |
Thom Baker als Aislinn's Chess Partner | |
John Gielgud als King Arthur (voice) (uncredited) | |
Buddy Quaid als Servant (uncredited) |
Patrick Read Johnson | Executive Producer |
Rob Cohen | Director |
David Rotman | Executive Producer |
Peter Amundson | Editor |
Patrick Read Johnson | Screenplay |
Raffaella De Laurentiis | Producer |
Randy Edelman | Original Music Composer |
Charles Edward Pogue | Screenplay |
David Eggby | Director of Photography |
Ján Svoboda | Art Direction |
Margery Simkin | Casting |
Thomas Casterline | Costume Design |
Anna B. Sheppard | Costume Design |
Giorgio Desideri | Set Decoration |
Nada Pinter | Script Supervisor |
Benjamín Fernández | Production Design |
Maria Teresa Barbasso | Supervising Art Director |
Phil Tippett | Creature Design |
Herb Gains | Associate Producer |
Kit West | Special Effects Coordinator |
Terence J. Cox | Special Effects Technician |
Angelo Vannella | Hairstylist |
Hester Hargett | Co-Producer |
Giannetto De Rossi | Makeup Supervisor |
Trevor Wood | Special Effects Technician |
Mirella De Rossi | Hairstylist |
Kelly Breidenbach | Associate Producer |
Maurizio Silvi | Makeup Artist |
Chitra F. Mojtabai | Second Assistant Director |
Rob Coleman | Animation |
Jana Zvaríková | Stunts |
Ingrid Vrabcova | Stunts |
Paul Weston | Stunt Coordinator |
Donna Smith | Executive In Charge Of Production |
Viliam Richter | Production Manager |
Barbara Ostrowiecki | Post Production Supervisor |
Milan Stanisic | Unit Production Manager |
Stefano Spadoni | Production Supervisor |
Herb Gains | First Assistant Director |
Hester Hargett | Second Second Assistant Director |
Jonathan Downing | Props |
Ron Downing | Property Master |
Patrick Janicke | Storyboard Artist |
Jiri Juda | Property Master |
Nikita Knatz | Storyboard Artist |
Stano Mozny | Property Master |
Mark Siegel | Sculptor |
Dusan Svoboda | Assistant Art Director |
Alberto Tosto | Assistant Art Director |
Tracey Wilson | Storyboard Artist |
Mentor Huebner | Production Illustrator |
Peter Balogh | Props |
Matthew McLemore | Painter |
Joseph Musso | Storyboard Artist |
Peter Petruna | Assistant Production Design |
Francesco Valento | Carpenter |
Monika Fišerová | Stunts |