Domhnall Gleeson als Caleb | |
Alicia Vikander als Ava | |
Oscar Isaac als Nathan | |
Sonoya Mizuno als Kyoko | |
Corey Johnson als Jay | |
Claire Selby als Lily | |
Symara A. Templeman als Jasmine | |
Gana Bayarsaikhan als Jade | |
Tiffany Pisani als Katya | |
Elina Alminas als Amber | |
Chelsea Li als Office Girl (uncredited) | |
Dan Pappaspanos als Office Worker (uncredited) |
Alex Garland | Director |
Alex Garland | Writer |
Andrew Macdonald | Producer |
Allon Reich | Producer |
Rob Hardy | Director of Photography |
Mark Day | Editor |
Mark Digby | Production Design |
Sammy Sheldon | Costume Design |
Geoff Barrow | Original Music Composer |
Ben Salisbury | Original Music Composer |
Caroline Levy | Line Producer |
Eli Bush | Executive Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Scott Rudin | Executive Producer |
Jason Sack | Associate Producer |
Joanne Smith | Associate Producer |
Francine Maisler | Casting |
Katrina Mackay | Art Direction |
Michelle Day | Set Decoration |
Sian Grigg | Makeup Department Head |
Ray Marston | Wigmaker |
Ketan Waikar | Assistant Art Director |
Nicolas Becker | Foley |
Peter Burgis | Foley |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Ian Tapp | Sound Re-Recording Mixer |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Rob Mayor | Animatronic and Prosthetic Effects |
Nicolas Hernandez | CG Supervisor |
Benjamin Carlson | VFX Production Coordinator |
Steve Street | VFX Supervisor |
Tim Field | Visual Effects Producer |
Fay McConkey | Visual Effects Producer |
Stuart Nelhams | Visual Effects Editor |
Collette Nunes | Visual Effects Editor |
Xinyi Puah | Visual Effects Editor |
Sara Bennett | Visual Effects Supervisor |
John Lockwood | Visual Effects Supervisor |
Andrew Whitehurst | Visual Effects Supervisor |
Stuart Howell | Second Unit Cinematographer |
Jeremy Braben | Helicopter Camera |
Aimee Spinks | Still Photographer |
Nicole Young | Costume Supervisor |
Todd Kleparski | Digital Intermediate |
Tom Cairns | Digital Intermediate |
Tim Drewett | Digital Intermediate |
François Kamffer | Digital Intermediate |
Steve Owen | Digital Intermediate |
Jamie Welsh | Digital Intermediate |
Andy Bennett | Stunt Coordinator |
Yann McCullough | Music Editor |
San Davey | Script Supervisor |
Sarah Clark | Unit Publicist |
Hermione Byrt | First Assistant Editor |
Neill Gorton | Animatronic and Prosthetic Effects |
Denis Schnegg | Supervising Art Director |
Mark Williams Ardington | CG Supervisor |
Paul Norris | 2D Supervisor |
Jarle Tangen | Line Producer |
Richard Durant | Conceptual Design |
Walter Donohue | Thanks |
Kazuo Ishiguro | Thanks |
Chris Menges | Thanks |
Gia Milinovich | Thanks |
Andrew O'Hagan | Thanks |
Dr Adam Rutherford | Thanks |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Mike Tehrani | ADR Recordist |
Lauren Doss | Art Department Assistant |
Laura Savage | Art Department Assistant |
Tim Orlik | Assistant Accountant |
Erline O'Donovan-Clarke | Assistant Editor |
Nick Freemantle | Assistant Sound Editor |
Simon Ashdown | Sound Editor |
Dave Wells | Best Boy Grip |
Stephane Malenfant | Boom Operator |
Tom Storey | Camera Trainee |
Andrea Fishburn | Camera Trainee |
George Ausburger | Carpenter |
Jason Htay | Carpenter |
Dan Marsden | Carpenter |
Seb Palmer | Carpenter |
Steve Patterson | Carpenter |
Paul Rigby | Carpenter |
Tom Symes | Carpenter |
Melissa Kostenbauder | Casting Associate |
Kathy Driscoll-Mohler | Casting Associate |
Pål Tangen | Catering |
Arthur Pita | Choreographer |
Kouji Tajima | Concept Artist |
Oliver Cubbage | Concept Artist |
Jessica Sinclair | Concept Artist |
Dan Crandon | Construction Manager |
Kate Walling | Costume Assistant |
Jill McCullough | Dialect Coach |
Sandra Butterworth | Dialect Coach |
Matthew Kerly | Draughtsman |
Sean Board | Dressing Prop |
Ian Cooper | Dressing Prop |
Joe Linfield | Dressing Prop |
Martin Rootes | Dressing Prop |
Chris Dudley | Driver |
Jonas F. Christiansen | Driver |
Jarle Hoel | Driver |
Merete Svarstad | Driver |
Andrew Nolan | Electrician |
Daniel Budd | First Assistant Accountant |
Jennie Paddon | First Assistant Camera |
Sally Low | First Assistant Camera |
Nick Heckstall-Smith | First Assistant Director |
Peter Hanson | Foley Editor |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Lee Walters | Gaffer |
Tiffany M. Carpenter | Graphic Designer |
Andrew Tapper | Graphic Designer |
Tom Stansfield | Grip |
Sam Phillips | Key Grip |
Ross Busby | Lighting Technician |
Saba Kia | Location Assistant |
Alex Gladstone | Location Manager |
Per Henry Borch | Location Manager |
Philip Lobban | Location Scout |
Charlotte Rogers | Makeup Artist |
Rolf Martens | Sound Mix Technician |
Stephen McClure | Modeling |
Jerry Crozier-Cole | Musician |
Joby Burgess | Musician |
Gareth Parry | Online Editor |
Clare St. John | Post Production Supervisor |
Darren Howton | Electrician |
Danny McGee | Electrician |
Simon Purdy | Electrician |
Rebecca Cronshey | Producer's Assistant |
Agnes Meath Baker | Producer's Assistant |
Nuala Alen-Buckley | Production Accountant |
Rory Johnston | Production Assistant |
Vivien Kenny | Production Assistant |
Samantha Black | Production Coordinator |
Tor Arne Øvrebø | Production Manager |
Mitch Low | Production Sound Mixer |
Gustav Hoegen | Props |
Philip O'Connell | Props |
Emma Field-Rayner | Property Buyer |
Andrea Bond | Scenic Artist |
Clare Holland | Scenic Artist |
Nigel Kirk | Scenic Artist |
Matthew Parsons | Scenic Artist |
Joe Vassallo | Scenic Artist |
Simon Hutchings | Scenic Artist |
Rupert Coulson | Scoring Mixer |
Bruce Gordon | Sculptor |
Tim Morris | Second Assistant Camera |
Ray Kenny | Second Assistant Director |
Tonje S. Rolland | Second Assistant Director |
Ben Barker | Sound Designer |
Danny Freemantle | Sound Effects Editor |
David Gray | Standby Rigger |
Keith Weir | Storyboard Artist |
Heather Phillips | Stunts |
Pablo Verdejo | Stunts |
Gayle Dickie | Third Assistant Director |
Matt Curtis | Title Designer |
Richard von Løwensprung | Driver |
Sara Desmond | Unit Production Manager |
Adam McGrady | Video Assist Operator |
Stuart Farley | CG Supervisor |
Steve Muangman | Compositing Supervisor |
Neil Alford | Compositor |
Vasco Cerqueira | Compositor |
Luka Leskovšek | Compositor |
Camille Paleni | Compositor |
Richard Stay | Compositor |
Iyi Tubi | Compositor |
Sukumaran Lalithambika Vijin | Compositor |
Simon Gustafsson | Concept Artist |
Sauyan Wong | I/O Manager |
Izzy Field | Data Wrangler |
Asa Shoul | Digital Colorist |
Adam Broderick | Digital Compositor |
Francesco Cosatti | Digital Compositor |
Ricardo Ferreira | Digital Compositor |
Gabriele Filippelli | Digital Compositor |
Clement Gharini | Digital Compositor |
Henning Glabbart | Digital Compositor |
Sarah Iduwe | Digital Compositor |
Charlotte Merrill | Digital Compositor |
James Moxon | Digital Compositor |
Thomas R. Steiner | Digital Compositor |
Alex Smith | Digital Supervisor |
Kate Porter | Compositing Lead |
Francisco Palomares Pozas | Compositing Lead |
Michael Ranalletta | Compositing Lead |
Eleanor Sutton | Compositing Lead |
Helga Victoria | Lighting Artist |
Alex James Macieira | Matchmove Supervisor |
Matthew Salisbury | Matchmove Supervisor |
Pasquale Riefoli | Pipeline Technical Director |
Neil Roche | Rigging Supervisor |
Varun Hadkar | Visual Effects |
Will Lucas | Visual Effects |
Eliot Speed | Visual Effects |
Tolga Ari | VFX Artist |
Martin Bohm | VFX Artist |
Alistair Darby | VFX Artist |
Kimberley Dunne | VFX Artist |
Finella Fan | VFX Artist |
James Guy | VFX Artist |
David Jones | VFX Artist |
Duncan Kinnaird | VFX Artist |
Owen McGonigle | VFX Artist |
Chris Ritvo | VFX Artist |
Joe Tarrant | VFX Artist |
Jonathan Webber | VFX Artist |
Alexis Lemonis | VFX Artist |
Michelle Kuginis | Visual Effects Coordinator |
Gretel Ng | Visual Effects Coordinator |
Mariangela Suma | Visual Effects Coordinator |
Richard Diver | Visual Effects Editor |
Tina Richardson | Visual Effects Editor |
Nick Drew | Executive Visual Effects Producer |
Darcie Tang | Visual Effects Producer |
Gillian Dodders | Dialogue Editor |
Gillian Dodders | ADR Editor |
Nick Thomas | Property Master |
Russell Darling | Visual Effects |
Jay Patel | Digital Imaging Technician |