Charlie Day als Andy Campbell | |
Ice Cube als Ron Strickland | |
Tracy Morgan als Coach Freddie Coward | |
Jillian Bell als Counselor Holly | |
Christina Hendricks als Miss Monet | |
Dean Norris als Principal Richard Tyler | |
Kumail Nanjiani als Officer Mehar | |
Dennis Haysbert als Superintendent Johnson | |
JoAnna Garcia als Maggie | |
Alexa Nisenson als Ally Campbell | |
Stephnie Weir als Suzie | |
Kym Whitley als 911 Operator | |
Gordon Danniels als Irv | |
Nicholas Alexander als Blake | |
Charlie Carver als Nathaniel | |
Max Carver als Daniel | |
Robert Pralgo als Officer Kheel | |
Michael Beasley als Officer Rodriguez | |
Conphidance als Gangster | |
Inder Kumar als Shopper with Car (uncredited) | |
John Crow als News Man (uncredited) | |
Brianna Brown als News Reporter | |
Alisa Harris als Desk Nurse | |
Deena Beasley als Mom | |
Karen Beyer als Ally's Teacher | |
Ron Caldwell als Scrawny Kid | |
Austin Zajur als Neil | |
Bill Kottkamp als William | |
Jose Diaz als Cody | |
Tim Johnson Jr. als Jordan | |
Nolan Bateman als Phil | |
Ian Gregg als Freddie | |
Annie Jacob als Julie | |
Autumn Dial als Stephanie | |
Emily Murden als Trisha | |
Kyanna Simone Simpson als Amber | |
Peg Thon als Mrs. Davis | |
Courtney Lauren Cummings als Emma | |
Khamary Rose als Donald | |
Ryan Boz als Mike | |
Christian Adam als Joey | |
Chanel Celaya als Katie | |
Sean Brosnan als Billy | |
Mike Forbs als Drunk Cell Mate | |
Phi Vu als Scrawny Kid | |
Rachel Leah Cohen als Mom | |
Jason Charles Hill als School Kid | |
Geoffrey Howard als 911 Operator (Uncredited) | |
Beth Keener als News Woman (uncredited) | |
Paige Nicollette als High School Student (uncredited) | |
BreeAnna Marie als High School Student (uncredited) | |
Kenneth Jones als Audience Member (uncredited) | |
Sean Brosnan als Billy | |
Emmy Allin als Mr. Campbell's Student (uncredited) |
Richie Keen | Director |
Evan Susser | Story |
Van Robichaux | Screenplay |
Van Robichaux | Story |
Samuel J. Brown | Executive Producer |
Bruce Berman | Executive Producer |
Matthew Freund | Editor |
Richard Brener | Executive Producer |
Rich Delia | Casting |
Evan Susser | Screenplay |
Brook Shafer | Set Decoration |
Dan Cohen | Producer |
Denise Wingate | Costume Design |
Max Greenfield | Story |
Chris Cornwell | Production Design |
Amy McGary | Set Decoration |
Charlie Day | Executive Producer |
Holland Diaz | Stunts |
Marcella Elisa Caudill | Set Costumer |
Kristine McPherson | First Assistant Editor |
Max Greenfield | Producer |
Goro Koyama | Foley |
Rick Cramblett | Special Effects |
Bob Mahoney | Still Photographer |
Quintessence Patterson | Makeup Artist |
Sara Romilly | Post Production Supervisor |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Mary H. Ellis | Sound Mixer |
Chase Paris | Casting |
John Rickard | Producer |
Johnna Thomas | Key Costumer |
Gina Nalli | Set Costumer |
Brian LeCoz | Assistant Editor |
Wes Hagan | Location Manager |
Dana Wilentz | Music Supervisor |
Tyler Free | Set Dresser |
Trish Navarro | Set Decorating Coordinator |
David Conk | Stunts |
Jason Charles Hill | Stunts |
Kimani Ray Smith | Stunt Coordinator |
Dustin Fletcher | Set Costumer |
Madelaine Jereczek | First Assistant Editor |
David Metzner | Music Editor |
Ice Cube | Executive Producer |
Eric Alan Edwards | Director of Photography |
Vincent Bates | Assistant Art Director |
Raven-Danielle Baker | Stunts |
Dave Neustadter | Executive Producer |
Mark LeDoux | Compositors |
Scott Dale | Stunts |
Kier Lehman | Music Supervisor |
Shawn Levy | Producer |
Marty P. Ewing | Executive Producer |
Dominic Lewis | Original Music Composer |
Julie Hill-Parker | Makeup Artist |
Teresa Morgan | Hairstylist |
Carol Rasheed | Makeup Department Head |
Amir R. Khan | Second Assistant Director |
Henry Tirl | Camera Operator |
Billy Rosenberg | Executive Producer |
Steven Ondrejech | Set Dresser |
James Peterson | Boom Operator |
Joshua D. Stevens | Visual Effects Supervisor |
Marcis Cole | Camera Operator |
Jason Sanford | Visual Effects Producer |
Al Watson | Hairstylist |
Mi Young | Key Makeup Artist |
Michelle Caruso | Art Department Coordinator |
Ariel R. Kaplan | Set Dresser |
Corey Pritchett | Special Effects Coordinator |
Chad Pruett | Special Effects |
Chris LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Coco Kleppinger | Casting Assistant |
Sandra Fox | Foley |
Steven Mnuchin | Executive Producer |
Elizabeth Robinson | Hair Department Head |
Donny Carrington | Stunts |
Tara Feldstein Bennett | Casting |
Jeremy Gordon | Casting Associate |
LaShana Clayton | Set Costumer |
Ralph B. Meyer | Location Manager |
Debra Denson | Makeup Artist |
Day Permuy | Production Supervisor |
Sala Baker | Stunts |
Derek Sullivan | Costume Supervisor |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Andy Malcolm | Foley |
J. J. Madaris | Special Effects |
Tim LeDoux | Visual Effects Supervisor |
Melissa Randle | Script Supervisor |
Mark Coffey | First Assistant Sound Editor |
Tom Barrett | Best Boy Grip |
Todd Watson | Special Effects Makeup Artist |
Jamaica Craft | Choreographer |