Jesse Garcia als Richard Montañez | |
Annie Gonzalez als Judy Montañez | |
Emilio Rivera als Vacho Montañez | |
Vanessa Martinez als Concha Montañez | |
Dennis Haysbert als Clarence C. Baker | |
Tony Shalhoub als Roger Enrico | |
Pepe Serna als Abuelito | |
Bobby Soto als Tony Romero | |
Jimmy Gonzales als Hector Morales | |
Matt Walsh als Lonny Mason | |
Carlos S. Sanchez als Young Richard | |
Hunter Jones als Lucky Montañez | |
Carlos Solórzano als Young Lucky Montañez | |
Brice Gonzalez als Steven Montañez | |
Jayde Martinez als Young Judy | |
Fabian Alomar als Pablito | |
Scar als Diego | |
Eric Marq als Nacho | |
Alejandro Montoya Marin als Alejandro | |
Howard Ferguson Jr. als Al Carey | |
Peter Diseth als James Finley | |
Lora Martinez-Cunningham als Enrico's Secretary Patti | |
Zach Rose als Wade Carson | |
Stephen Zamora als Courthouse Judge | |
J.D. Garfield als Pastor Marco | |
Jacob Browne als Post Office Clerk | |
Jackamoe Buzzell als Post Office Customer | |
Stephanie Jones als Frito Lay Personnel Secretary | |
Stephen Fuller Austin als Frito Lay Plant Director | |
Brent Black als Frito Lay VP of Operations | |
Landall Goolsby als Scientist | |
Gianna Gallegos als Young Mary Lou | |
Hank Rogerson als 1966 Quickie Mart Manager | |
Vic Browder als Quickie Mart Police Officer | |
Kevin Chambers als Quickie Mart Manager | |
Ericka Zepeda als Quickie Mart Customer | |
Eli Bickel als Cafeteria Kid | |
Beckett Bauer als Cafeteria Kid | |
Brady Bauer als Cafeteria Kid | |
Rafael Herrera als Landscaper | |
Jack O'Donnell als Grocery Store Manager | |
D'Nette Wood als Supermarket Woman | |
Mickey Bond als Social Worker | |
Greg Lutz als Angry Husband | |
Gerald Cordova als Janitor | |
George Strada als Waiter | |
Margarito Chairez als Bus Boy |
Eva Longoria | Director |
DeVon Franklin | Producer |
Linda Yvette Chavez | Screenplay |
David Kern | Executive Producer |
Samuel Rodriguez | Executive Producer |
Federico Cantini | Director of Photography |
Kayla Emter | Editor |
Liza D. Espinas | Editor |
Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Brandon Mendez | Production Design |
Cabot McMullen | Production Design |
Billy W. Ray | Art Direction |
David Hack | Set Decoration |
Elaine Montalvo | Costume Design |
Colt Allen | Set Dresser |
Kelly D. Miller | Set Decoration Buyer |
Katie Halliday | Supervising Sound Editor |
Tateum Kohut | Sound Re-Recording Mixer |
Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Laura Estelle Connolly | Set Costumer |
Colleen Fox | Set Costumer |
Kim Trujillo | Costume Supervisor |
Carla Hool | Casting |
Sierra Barton | Assistant Makeup Artist |
Teressa Hill | Hair Department Head |
Madeline McCue | Key Makeup Artist |
Jolynn Nieto | Hairstylist |
David Kern | Unit Production Manager |
Kierke Panisnick | Production Supervisor |
Lisa Rodgers | Post Production Supervisor |
Alison Grossman | Additional Second Assistant Director |
Cole Henken-Siefken | Production Assistant |
TK Shom | First Assistant Director |
Giovanna Anderson | Art Department Coordinator |
Alejandro Marmolejo | Art Department Assistant |
Nicole Auringer | ADR Recordist |
Phillip Bladh | Production Sound Mixer |
Shane Bruce | Foley Artist |
Zane D. Bruce | Foley Artist |
Smokey Cloud | First Assistant Sound Editor |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Lindsay Pepper | Foley Artist |
Danny Reeves | ADR Recordist |
Kirbie Seis | Boom Operator |
Frank Smathers | Dialogue Editor |
Antony Zeller | Foley Editor |
Antony Zeller | Foley Mixer |
Luke Hussack | Special Effects Technician |
Andrew La Pointe | Special Effects Technician |
Sebastian Hasbun | Digital Compositor |
Eric Jacobo | Visual Effects Coordinator |
Álvaro Moreno | Digital Compositor |
Takashi Takeoka | Digital Compositor |
Jonathan Thornhill | VFX Editor |
Leah Hopkins | Stunts |
Conrad R. Padilla | Stunts |
Emily Aragones | Still Photographer |
Chelsea Hooper | Script Supervisor |
Susan Parras | Costumer |
Ursula Rose Rochester | Key Costumer |
Lindsay Zgonina | Assistant Costume Designer |
Shani Orona | Location Manager |
Thomas Milsom | Assistant Location Manager |
Ben Roe | Assistant Location Manager |
Selinda Zhou | First Assistant Editor |
Walter Volpatto | Colorist |
Jack Keough | First Assistant Editor |
Vanessa Jorge Perry | Music Supervisor |
Richard Ziegler | Music Editor |
Marisa Freeman | Casting Assistant |
Shayne Hartigan | Extras Casting |
Wolfie Trausch | ADR Voice Casting |
Richard Montañez | Book |
Judy Montañez | Book |
Linda Moulton | Casting Assistant |
Jennie Shea | ADR Recordist |
Nicholas A. Mudd | Casting Associate |
Lewis Colick | Screenplay |
Derick Pritchard | Stunt Coordinator |
John Bonaccorse | Second Assistant Director |
Marisa Frantz | Set Designer |
Dylan Kelling | Set Designer |
Donavin Merritt | Set Designer |
Dennis Noyes | Camera Operator |
Daniel Zollinger | Camera Operator |
Olivia Hasse | Assistant Editor |
Erica Weis | Supervising Music Editor |
Neil Solberg | Gaffer |
Paul Broadhead | Best Boy Electric |
Rudy Covarrubias | Key Grip |
Taylor Roberts | Makeup Department Head |
Carol Mitchell | Hair Department Head |
Joshua R. Aragon | Property Master |
Eric Thelander | Special Effects Coordinator |
Deidre Hannah | Production Coordinator |
Ricardo Camacho Paramo | Visual Effects Supervisor |
Carlos Oyarzun | Visual Effects Coordinator |
Jose Marra | Visual Effects Supervisor |
Merrin Marra | Visual Effects Producer |
Hetal Jain | Visual Effects Producer |
Sweta Madhapuri | Visual Effects Producer |
Audrey Gu | Sound Effects Editor |
Smokey Cloud | Assistant Sound Editor |
Byron Beane | Casting Associate |
Christi Moraga | Hairstylist |
Diane Warren | Songs |