Catherine O'Hara als Mrs. Frankenstein / Weird Girl / Gym Teacher (voice) | |
Martin Short als Mr. Frankenstein / Mr. Burgemeister / Nassor (voice) | |
Martin Landau als Mr. Rzykruski (voice) | |
Charlie Tahan als Victor Frankenstein (voice) | |
Atticus Shaffer als Edgar "E" Gore (voice) | |
Winona Ryder als Elsa Van Helsing (voice) | |
Robert Capron als Bob (voice) | |
James Hiroyuki Liao als Toshiaki (voice) | |
Conchata Ferrell als Bob's Mom (voice) | |
Tom Kenny als New Holland Townsfolk (voice) | |
Frank Welker als Sparky Frankenstein (voice) (uncredited) | |
Dee Bradley Baker als Persephone / Shelly / Were-Rat / Colossus (voice) (uncredited) | |
Jeff Bennett als Giant Sea Monkeys (voice) (uncredited) |
Tim Burton | Director |
Tim Burton | Producer |
Don Hahn | Executive Producer |
John August | Screenplay |
Tim Burton | Characters |
Tim Burton | Idea |
Peter Sorg | Director of Photography |
Ronna Kress | Casting |
Chris Lebenzon | Editor |
Mark Solomon | Editor |
Allison Abbate | Producer |
Padraig Collins | Storyboard |
Tim Allen | Animation |
Daniel Alderson | Animation |
Kristien Vanden Bussche | Animation |
Christian De Vita | Storyboard |
Cesar Diaz Melendez | Animation |
Pete Dodd | Animation |
Chuck Duke | Animation |
Chris Gilligan | Animation |
Jens Jonathan Gulliksen | Animation |
Kim Keukeleire | Animation |
Jorgen Klubien | Storyboard |
Danail Kraev | Animation |
Rachelle Lambden | Animation |
Matias Liebrecht | Animation |
Jody Meredith | Animation |
Marjolaine Parot | Animation |
Dean Roberts | Storyboard |
Sharon Smith | Storyboard |
Trey Thomas | Animation Director |
Philip Vallentin | Storyboard |
Mark Waring | Animation Supervisor |
Steve Warne | Animation |
Boris Wolf | Animation |
Gabriele Zucchelli | Storyboard |
Kev Harwood | First Assistant Director |
Tim Browning | Art Direction |
Leonard Ripps | Original Story |
Derek Frey | Co-Producer |
Connie Nartonis Thompson | Associate Producer |
Simon Quinn | Line Producer |
Joan Schneider | Unit Production Manager |
Tim Ledbury | Visual Effects Supervisor |
Anthony Elworthy | Lead Animator |
Tobias Fouracre | Lead Animator |
Brian Leif Hansen | Lead Animator |
Dobrin Yanev | Lead Animator |
Alexandra Walker | Art Direction |
Toby Farrar | Gaffer |
Andrew Bonner | Production Coordinator |
Alice Lister | Production Coordinator |
Faye Robinson | Production Coordinator |
Richard Lake | Second Assistant Director |
Jen Rudin | Local Casting |
Caitlin Well | Casting Associate |
Jeffrey Broom | Production Accountant |
Jonny Ffinch | Visual Effects Producer |
Stephen Perkins | Associate Editor |
Tom Kemplen | First Assistant Editor |
Lucy Benson | Visual Effects Editor |
Jessie Thiele | Post Production Supervisor |
Oliver Tarney | Supervising Sound Editor |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Christopher Boyes | Sound Re-Recording Mixer |
Bjørn Ole Schroeder | Supervising Dialogue Editor |
Michael Fentum | Sound Effects Designer |
Dillon Bennett | Sound Effects Editor |
Steve Browell | Sound Effects Editor |
Rachael Tate | Assistant Sound Editor |
Richard Morrison | Title Designer |
Dean Wares | Title Designer |
Michael Higham | Music Editor |
Edgardo Simone | Orchestrator |
David Slonaker | Orchestrator |
Julie Hickson | Thanks |
Barret Oliver | Thanks |
Shelley Duvall | Thanks |
Daniel Stern | Thanks |
Thomas L. Wilhite | Thanks |
Rick Heinrichs | Production Design |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Simon Diggins | ADR Recordist |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Jason Swanscott | Foley Artist |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Andie Derrick | Foley Artist |
Danny Elfman | Original Music Composer |