Donald Sutherland als Dr. Charles Loftis | |
Adam Horovitz als Tim Doolan | |
Amy Locane als Cheryl Anderson | |
Don Bloomfield als Andy 'Natas' Doolan | |
Celia Weston als Felicia Doolan Marks | |
Graham Beckel als Richard Doolan | |
Patricia Richardson als Cheryl's Mother | |
Ron Frazier als Barton Marks | |
Joe D'Angerio als Sweeney | |
William O'Leary als Link | |
Kevin Corrigan als Gata | |
Gary Riley als Spooky | |
Mick Cunningham als D.A.B. Kid (as Michael Cunningham) | |
Leonard Porter Salazar als Paco | |
Jonathan Del Arco als Angel | |
Eddie Hernandez II als 10 St. Boy | |
Celia Newman als Paco's Girl | |
David Herman als Carlo | |
Max Perlich als Frankie | |
Gino De Mauro als Barry | |
Nina Siemaszko als Merilee | |
Shana O'Neil als Jenny | |
Dana Behr als Anita | |
Mary Greening als Mary | |
Kevin Tighe als Dr. Gaeyl | |
John C. McGinley als Dr. Farmer | |
Jane Hallaren als Grace Willig | |
Peter Maloney als Dr. Peter Ames | |
Lee Wilkof als Ted Bingham | |
James N. Harrell als Shelby | |
Constance Shulman als Beautician | |
Marjie Rynearson als Receptionist | |
Frances Fisher als Judith Loftis | |
Jack Gold als Judge | |
Keone Young als Atty. Victor Eng | |
Park Overall als Richard Doolan's Girlfriend | |
Henry R. Harris als Juvenile Hall Policeman | |
Fredric Arnold als Atty. Fred Shay | |
Diane Perella als Woman at Felicia and Barton's Party | |
Babetta George als Woman at Felicia and Barton's Party | |
Sharmon Anciola als Charles Loftis' Daughter | |
Brian Beery als Kid #1 | |
Matt Chapman als Kid #2 | |
Pauly Shore als Kid #3 | |
James Raddin als Kid on Phone | |
Jason Tirado als Field Policeman | |
William Steis als Field Policeman | |
Tom Patton als Field Policeman | |
Gordon Michaels als Bartender | |
Andrew J. Bley als Student | |
John Dichter als Policeman | |
Maribel Lizarraga als Student | |
Larry Gregory Nelson als District Attorney |
Bruce Hamme | Best Boy Electric |
Milena Canonero | Costume Design |
Kay Fenton | Script Supervisor |
John Gorham | Title Graphics |
Howard Rosenman | Producer |
Bob Kensinger | Set Decoration |
Monty L. Simons | Stunts |
Tommy Dorsett | Editor |
Jordan Stone | Production Office Assistant |
Andrew Z. Davis | Unit Production Manager |
Jill Sprayregen Henkel | Leadman |
David Dubois | Best Boy Electric |
Alex Tavoularis | Art Direction |
Robert A. Sturtevant | Propmaker |
Winston Ryder | Sound Editor |
Rick Barker | Stunt Coordinator |
Ian Kincaid | Gaffer |
Michael Weller | Writer |
Thomas Baer | Producer |
Emma Harrison | Scenic Artist |
Lorey Sebastian | Still Photographer |
Michael McDuffee | Transportation Coordinator |
Rick Rothen | Location Manager |
Randy E. Moore | Special Effects Coordinator |
John Escobar | Stunts |
Brydon Baker III | Boom Operator |
Jack T. Knight | Foley |
John Cann | Stunts |
Arly H. Thomsen | Grip |
William Edwards | Costume Supervisor |
Andrew Z. Davis | Line Producer |
Philippe Sarde | Original Music Composer |
Karen Bradley | Makeup Artist |
Ian Rakoff | Sound Editor |
Edward Tise | Sound mixer |
Robert Gray | Grip |
William Flageollet | Music Editor |
Marianne Sawyer | Location Manager |
Bill Rowe | Recording Supervision |
Doc D. Charbonneau | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
Andy Given | Location Manager |
Bobby Burns | Stunts |
David Gladwell | Editor |
Nancy Foy | Casting |
Patricia Whitcher | Unit Production Manager |
Kristen Ross | Art Department Coordinator |
Lisa Lopez | Set Dressing Artist |
Sue Liberman | Casting |
Dave Bartholomew | Stunts |
Debby Porter | Stunts |
Assheton Gorton | Production Design |
Judianna Makovsky | Costume Design |
Terry Baliel | Hairstylist |
Patrick Welsome | Construction Foreman |
Dale L. Martin | Special Effects |
Chris Lombardi | First Assistant Editor |
Wendy Kram | Production Office Assistant |
Hugh Hudson | Director |
Ray Merrin | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Jones | Post Production Supervisor |
Gary Goetzman | Music Supervisor |
Sharon Boyle | Music Supervisor |
Juan Ruiz Anchía | Director of Photography |
Charles Stewart | Property Master |