Matthew Le Nevez als Sheriff Kyle Williams | |
Rachael Taylor als Teri Elizabeth Richards | |
Jack Thompson als Frederic Schist | |
Conan Stevens als Theodore Sallis / Man-Thing | |
Rawiri Paratene als Pete Horn | |
Steve Bastoni als Rene LaRoque | |
Robert Mammone als Mike Ploog | |
Patrick Thompson als Jake Schist | |
William Zappa als Steve Gerber | |
John Batchelor als Wayne Thibadeaux | |
Ian Bliss als Rodney Thibadeaux | |
Brett Leonard als Val Mayerick | |
Imogen Bailey als Sarah | |
James Coyne als Billy James | |
Cheryl Craig als Michele | |
Alex O'Loughlin als Deputy Eric Fraser |
Brett Leonard | Director |
Steve Gerber | Characters |
Hans Rodionoff | Writer |
Steve Arnold | Director of Photography |
Avi Arad | Producer |
Kevin Feige | Executive Producer |
Scott Karol | Producer |
Christopher Petzel | Producer |
Michelle Russell | Executive Producer |
Rudolf G. Wiesmeier | Executive Producer |
Stan Lee | Executive Producer |
Roger Mason | Original Music Composer |
Tony Murtagh | ADR & Dubbing |
Phil Judd | Dialogue Editor |
Gimel Everett | Co-Producer |
Gregory Apps | Casting |
Tim Ferrier | Production Design |
Peter Pound | Production Design |
Charlie Revai | Art Direction |
Faith Robinson | Set Decoration |
Cappi Ireland | Costume Design |
Tony Xeros | Property Master |
Malcolm Humphreys | Animation Supervisor |
Richard Geluk | Animation |
Alex Goodwin | Animation |
Tim Kings-Lynne | Animation |
Chris Spry | CG Supervisor |
Grant Laker | Animation |
Tina Braham | Visual Effects Coordinator |
Ian Cope | Visual Effects Coordinator |
Phil Watts | Visual Effects Producer |
James Whitlam | Visual Effects Producer |
Tony Clark | Visual Effects Supervisor |
Paul Johnstone | Gaffer |
John Platt | Second Unit Cinematographer |
Robert Agganis | Steadicam Operator |
Matt Buchan | Rigging Gaffer |
Brendan Gribble | First Assistant Camera |
Paul Shakeshaft | First Assistant Camera |
Jonas Juhanson | Rigging Grip |
Sophie Fabbri-Jackson | Script Supervisor |
Gideon Marshall | Armorer |
Danielle Wiessner | ADR & Dubbing |
Mark Cornish | Sound Recordist |
Les Fiddess | Foley |
Liam Egan | Sound Designer |
Alicia Slusarski | Sound Effects Editor |
Gethin Creagh | Sound Re-Recording Mixer |
Tina Gordon | Hairstylist |
Martin Connor | Editor |
Jenny Hicks | First Assistant Editor |
Brett McManus | First Assistant Editor |
Natasha Monaghan | Costume Supervisor |
Min Windle | Stunts |
John Walton | Stunt Coordinator |
Glenn Suter | Stunt Coordinator |
Leon Stripp | Stunts |
Brett Sheerin | Stunts |
Brett Praed | Stunts |
Charlie Hobson | Stunts |
Sam Elia | Stunts |
Paul Doyle | Stunts |
Lazaro Cifuentes | Stunts |
Lisa Tomasetti | Still Photographer |
Bruce Shapiro | Dialogue Coach |
John Platt | Second Unit Director of Photography |
Adrien Seffrin | Focus Puller |
Paul Shakeshaft | Focus Puller |
Brett Tracey | Second Assistant "A" Camera |