Elio Germano als Accio Benassi | |
Riccardo Scamarcio als Manrico Benassi | |
Angela Finocchiaro als Amelia Benassi | |
Massimo Popolizio als Ettore Benassi | |
Ascanio Celestini als Father Cavalli | |
Diane Fleri als Francesca | |
Alba Rohrwacher als Violetta Benassi | |
Vittorio Emanuele Propizio als Teen Accio | |
Claudio Botosso als Professor Montagna | |
Antonino Bruschetta als Secretary Bombacci | |
Anna Bonaiuto als Bella Nastri | |
Luca Zingaretti als Luca Nastri | |
Pasquale Sammarco als Father Tosi | |
Lorenzo Pagani als Bertini | |
Matteo Sacchi als Biliardino boy | |
Gianluca Viola als Bombacci's nephew | |
Vincenzo Santillo als Piermario | |
Alessandro Vicca als Lupo | |
Daniela Novelli als Francesca's mother | |
Joseph Rocchia als Francesca's father | |
Angelo Tomasetta als Factory director | |
Elio De Falco als Carabinieri marshal | |
Giovanni Francesco Piccirillo als Quarta Sponda | |
Emanuele D'Avino als Calabrotto | |
Emanuele Dardo als Muriatico | |
Bernardino Bernardini als L'Umberto | |
Emanuele Minutello als Peppe Di Bari | |
Cristiano Serino als Orchestra director | |
Enzo Ardone als Giorgione | |
Fabio Colussi als Piedmontese comrade | |
Maria Luisa Seravesi als Piedmontese comrade | |
Marco Guadagno als Clerk |
Stefano Rulli | Screenplay |
Daniele Luchetti | Screenplay |
Franco Piersanti | Original Music Composer |
Daniele Luchetti | Director |
Antonio Pennacchi | Novel |
Mirco Garrone | Editor |
Claudio Collepiccolo | Director of Photography |
Sandro Petraglia | Screenplay |
Riccardo Tozzi | Producer |
Giovanni Stabilini | Producer |
Marco Chimenz | Producer |
Gina Gardini | Delegated Producer |
Bruno Ridolfi | Executive Producer |
Matteo De Laurentiis | Executive Producer |
Bruno Pupparo | Sound |
Maria Rita Barbera | Costume Design |
Francesco Frigeri | Production Design |
Gianni Costantino | First Assistant Director |
Gianni Costantino | Casting Director |
Daniele Luchetti | Story |
Sandro Petraglia | Story |
Stefano Rulli | Story |
Paolo Venditti | Production Manager |
Ivan Casalgrandi | Camera Operator |
Fabio Conversi | Co-Producer |
Antonio Pennacchi | Research Assistant |
Simona De Laurentiis | Post Production Supervisor |
Francesco Cucinelli | Sound Mixer |
Daniela Bassani | Sound Editor |
Marzia Cordò | Sound Editor |
Gianluca Basili | Foley Artist |
Sergio Basili | Foley Artist |
Gianluca Mizzi | Second Assistant Director |
Paola Bonelli | Script Supervisor |
Gianfranco Mecacci | Makeup Department Head |
Francesco Pegoretti | Hair Department Head |
Rosanna Palma | Assistant Editor |
Francesco Garrone | Assistant Editor |
Raffaella Ridolfi | Unit Production Manager |
Tea Cappiello | Production Secretary |
Christian Scacco | Production Secretary |
Marco Diotallevi | Assistant Director |
Michele Corona | Assistant Director |
Stefano Bartolomei | Assistant Director |
Carmela Compagnone | Production Accountant |
Daniela Macrillò | Accountant |
Michele De Leo | Accountant |
Marco Frugoni | Accounting Clerk Assistant |
Maurizio Zampagni | First Assistant Camera |
Michele Paradisi | Second Assistant Camera |
Ernesto Busillo | Video Assist Operator |
Philippe Antonello | Still Photographer |
Benedetta Bindi | BTS Footage |
Simone Carnesecchi | Boom Operator |
Patrizia Alfonsi | Assistant Production Design |
Atos Mastrogirolamo | Set Decoration |
Marzia Nardone | Assistant Costume Designer |
Roberto Benetti | Prop Designer |
Vladimiro Cecconi | Property Master |
Alberta Ceccarelli | Seamstress |
Cinzia Fabbri | Assistant Costume Designer |
Alessandra Stella | Assistant Costume Designer |
Francesca Montiroli | Makeup Artist |
Sharim Sabatini | Hairstylist |
Gianni Gentili | Chief Lighting Technician |
Stefano D'Offizi | Gaffer |
Piero Quaglietti | Gaffer |
Claudio Gallicchio | Gaffer |
Mauro Pezzotti | Key Grip |
Patrizio Marra | Grip |
Simone Barbona | Grip |
Massimiliano Lanciotti | Grip |
Tonino Proietti | Extras Casting Coordinator |
Piero Proietti | Extras Casting Coordinator |
Anna Lollobrigida | Extras Casting Coordinator |
Fabrizio Fabrizi | Production Assistant |
Theo Benzakein | Production Assistant |
Tommaso Vozzi | Production Assistant |
Daniele Esposito | Production Assistant |
Edoardo Peschisoldo | Production Assistant |
Giovanni Battista Squillace | Generator Operator |
Alessandro Borgese | Stunts |
Massimiliano Ubaldi | Stunts |
Francesco Petrazzi | Stunts |
Alessandro Novelli | Stunts |
Diego Guerra | Stunts |
Umberto De Luca | Stunts |
Paolo Antonini | Stunts |
Sal Borgese | Armorer |