Alan Bates als Sergei Diaghilev | |
George De La Pena als Vaslav Nijinsky | |
Leslie Browne als Romola de Pulsky | |
Carla Fracci als Tamara Karsavina | |
Ronald Pickup als Igor Stravinsky | |
Ronald Lacey als Leon Bakst | |
Jeremy Irons als Mikhail Fokine | |
Vernon Dobtcheff als Sergei Grigoriev | |
Janet Suzman als Emilia Marcus | |
Colin Blakely als Vassili | |
Siân Phillips als Lady Ripon | |
Frederick Jaeger als Gabriel Astruc | |
Alan Badel als Baron de Gunzburg | |
Anton Dolin als Maestro Cecchetti | |
Stephan Chase als Adolph Bolm | |
Hetty Baynes als Magda | |
Charles Kay als Argentine Ambassador | |
Tomaso Milian Jr. als Young Boy on Beach | |
Monica Mason als Maria Piltz | |
Valerie Aitken als Lydia Nelidova | |
Genesia Rosato als Ludmilla Schollar | |
June Brown als Maria Stepanova | |
Blaise Miller als Lisi | |
Kim Miller als Marie Rambert | |
Jamie Rauch als Page | |
Mart Crowley als Baron Adolphe De Meyer | |
Olga Lowe als Signora Cecchetti | |
Marcel Vaccard als Leon Myassin | |
Patricia Ruanne als The doll | |
Dudley von Loggenburg als Chief Polotsvian warrior | |
Liliana Belfiore als Polotsvian girl | |
Manola Asensio als Captive Persina princess | |
Ben Van Cauwenbergh als Max Froman |
Herbert Ross | Director |
Hugh Wheeler | Writer |
Romola Nijinsky | Writer |
Ariel Levy | Assistant Director |
Harry Saltzman | Executive Producer |
Nora Kaye | Producer |
Stanley O'Toole | Producer |
Howard Jeffrey | Associate Producer |
Douglas Slocombe | Director of Photography |
William Reynolds | Editor |
John Blezard | Art Direction |
Peter James | Set Decoration |
Alan Barrett | Costume Design |
Pat Hay | Hairstylist |
Joan Hills | Makeup Artist |
Meinir Jones-Lewis | Hairstylist |
Ken Lintott | Makeup Designer |
Al Burgess | Production Supervisor |
Scott Wodehouse | Production Manager |
Christopher Newman | Third Assistant Director |
Timea Veress | First Assistant Director |
Michael Murchan | Construction Manager |
William Hartman | Sound Editor |
Godfrey Marks | Dialogue Editor |
Theodore Soderberg | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Sperber | Sound Editor |
Cyril Swern | Sound Recordist |
Paul Wells | Sound Re-Recording Mixer |
Douglas O. Williams | Sound Re-Recording Mixer |
Colin Wood | Boom Operator |
Bert Cann | Still Photographer |
Jack Coggins | Electrician |
Danny Shelmerdine | Assistant Camera |
Chic Waterson | Camera Operator |
Robin Vidgeon | Assistant Camera |
John Tythe | Gaffer |
Rosemary Burrows | Wardrobe Supervisor |
Austin Cooper | Wardrobe Master |
Chris Barnes | Associate Editor |
Michael E. Polakow | Assistant Editor |
George Korngold | Music Editor |
John Lanchbery | Conductor |
Louise Jaffe | Script Supervisor |
Hunt Downs | Publicist |
Mikhail Fokin | Choreographer |
Lily Poyser | Unit Publicist |