Dakota Johnson als Nicole Teague | |
Casey Affleck als Matthew Teague | |
Jason Segel als Dane Faucheux | |
Cherry Jones als Faith Pruett | |
Jake Owen als Aaron | |
Denée Benton als Charlotte | |
Gwendoline Christie als Teresa | |
Reed Diamond als Peter | |
Isabella Kai als Molly Teague | |
Violet McGraw als Evie Teague | |
Marielle Scott als Kat | |
Ahna O'Reilly als Gale | |
John McConnell als Glenn Hattaway | |
Jeronimo Spinx als Colleague #1 | |
Jason Bayle als Rick Bragg | |
Sampley Barinaga als Kenny | |
Lane Alexander als Elf Valet | |
Paige King als Veterinarian | |
Jacinte Blankenship als Jeanette | |
Azita Ghanizada als Elizabeth | |
Chandler Head als Molly Teague (Age 7) | |
Veda Joy Martin als Evie Teague (Age 4) | |
T.C. Matherne als Male Friend | |
Mark Costello als Richard | |
Marguerite Pons als Elaine | |
Michael Papajohn als Dr. Felton | |
Mike Lutz als Dr. Abbott | |
Jennifer Pierce Mathus als Barbara | |
Gerald Brodin als Bill Faucheux | |
Susan Williams als Sherry Faucheux | |
Ritchie Montgomery als Uncle Ted | |
Richard Speight Jr. als Davey Faucheux | |
Lindsey Reimann als Girl #1 | |
Evangeline Lindes als Teresa's Daughter (uncredited) | |
Hali Everette als Theater Crowd (uncredited) |
Gabriela Cowperthwaite | Director |
Kevin J. Walsh | Producer |
Rob Simonsen | Original Music Composer |
Brad Ingelsby | Executive Producer |
Colin Patton | Editor |
Ridley Scott | Executive Producer |
Brad Ingelsby | Screenplay |
B. Ted Deiker | Executive Producer |
Matthew Teague | Story |
Teddy Schwarzman | Producer |
Matthew Teague | Executive Producer |
Ben Stillman | Executive Producer |
Ryan Stowell | Producer |
Cara Brower | Production Design |
Michael Heimler | Executive Producer |
Michael A. Pruss | Producer |
Joe Anderson | Director of Photography |
Samantha Englender | Art Direction |
Melisa Jusufi | Set Decoration |
Alana Morshead | Costume Design |
Jacenda Burkett | Makeup Department Head |
Tiffanie Hudson | Makeup Artist |
Courtney Matthews | Makeup Artist |
Kevin S. Parker | Sound Mixer |
Robert Chen | Supervising Sound Editor |
Shane Hayes | Sound Effects Editor |
Tom Scott-Toft | Sound Effects Editor |
Nick Loren | Stunt Coordinator |
B. Ted Deiker | Unit Production Manager |
Sean Vawter | First Assistant Director |
Colin Flaherty | Second Assistant Director |
Janelle Canastra | Production Supervisor |
Jean-Paul Chreky | Script Supervisor |
Emily Weston | Property Master |
Joe Anderson | "A" Camera Operator |
Jason Wittenberg | First Assistant "A" Camera |
Timothy Dixon | "B" Camera Operator |
Beau Bonfe | First Assistant "B" Camera |
Niels Lindelien | Steadicam Operator |
Dave Isern | Steadicam Operator |
Jocelyn Pierce | Costume Supervisor |
Jennifer Serio | Hair Department Head |
Jesse Goldberg | Chief Lighting Technician |
David C. Romano | Key Grip |
Lyle Weston | Best Boy Grip |
Alex Berard | Location Manager |
J.M. Logan | Post Production Supervisor |
Alexis Corrigan | First Assistant Editor |
Nick South | Music Editor |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Lindsey Alvarez | Sound Re-Recording Mixer |
David Esparza | Sound Re-Recording Mixer |
Sarah Balboa | Second Second Assistant Director |
Dan Marino | Second Assistant "A" Camera |
Matt Banfield | Second Assistant "B" Camera |
Stephen Fouasnon | Digital Imaging Technician |
Claire Folger | Still Photographer |
Tiffany Lord | Hairstylist |
Ryan Baker | Boom Operator |
Julian Cabrera | Utility Sound |
Tyler Mann | Leadman |
Will E. Drummond | Leadman |
Susan Smits | Art Department Coordinator |
John Rezner | Construction Coordinator |
Tommy Armstrong | Dolly Grip |
Jennifer Yoo | Casting Assistant |
Maureen Brennan | Dialect Coach |
Scott Levine | Unit Publicist |
Mark Alkofer | Studio Teacher |
Chris Bailey | Special Effects Coordinator |
Sang Kim | Dialogue Editor |
Paul Pirola | Sound Effects Editor |
James Harvey | Sound Effects Editor |
Brendan Croxon | Sound Effects Editor |
Tim Tuchrello | Assistant Sound Editor |
Sam Fan | Assistant Sound Editor |
John Simpson | Foley Artist |
Lisa Simpson | Foley Recordist |
Mike Sowa | Digital Colorist |
Dan Lawler | Production Coordinator |