Ethan Hawke als Ellison Oswalt | |
Juliet Rylance als Tracy Oswalt | |
Vincent D'Onofrio als Professor Jonas | |
James Ransone als Deputy | |
Fred Thompson als Sheriff | |
Clare Foley als Ashley Oswalt | |
Michael Hall D'Addario als Trevor Oswalt | |
Victoria Leigh als Stephanie Stevenson | |
Blake Mizrahi als Christopher Miller | |
Cameron Ocasio als BBQ Son / Killer | |
Danielle Kotch als Lawn Girl | |
Ethan Haberfield als Pool Party Boy | |
Nicholas King als Bughuul / Mr. Boogie | |
Tavis Smiley als Anchor | |
Rachel Konstantin als Mrs. Stevenson (uncredited) | |
Emily Brobst als Victim (uncredited) |
Brian Kavanaugh-Jones | Producer |
C. Robert Cargill | Screenplay |
Jason Blum | Producer |
Scott Derrickson | Director |
Frédéric Thoraval | Editor |
Charles Layton | Executive Producer |
Scott Derrickson | Executive Producer |
Christopher Young | Original Music Composer |
Christopher Norr | Director of Photography |
David Brisbin | Production Design |
Abby O'Sullivan | Costume Design |
Sheila Jaffe | Casting |
Arielle Toelke | Makeup Department Head |
Ruth Salen | Casting |
Liliana Meyrick | Key Hair Stylist |
Stacy St. Onge | Special Effects Makeup Artist |
Björn Rehbein | Special Effects Makeup Artist |
Charles J. Coleman | Assistant Property Master |
Jacqueline Canto | Assistant Set Decoration |
Mike Spence | Set Dresser |
Thomas W. Jordan | Boom Operator |
John El Manahi | Art Direction |
Peter Bundrick | Key Carpenter |
Sarah Hindsgaul | Hairstylist |
Matt von Brock | CG Supervisor |
Brent Poleski | Key Grip |
Alexandra Franklin | Casting Assistant |
Terry Robbins | Hair Department Head |
Roddy Cruz | Set Dresser |
John Sanacore | Foley Mixer |
Jenna Bush | Camera Intern |
Blaise Miller | Generator Operator |
George Bianchini | Steadicam Operator |
Christine Dougherty | Digital Intermediate Producer |
Karma Karel | Makeup Department Head |
Doug Devine | Set Dresser |
Justin Price | Set Dresser |
Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Gina Ruiz | Assistant Costume Designer |
Sonia Castleberry | Hairstylist |
Carmen Cárdenas | Assistant Art Director |
Beauxregard Neylon | ADR Mixer |
Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Diane Macke | Visual Effects Coordinator |
Carl Casano | Electrician |
Tony Dustin | Digital Intermediate Colorist |
Matthew Tibbenham | Camera Supervisor |
Shawnique Hill | Costume Supervisor |
David E. Schneider | Digital Intermediate Editor |
Jason Milani | Special Effects Makeup Artist |
Andrew Settle | Leadman |
Paul Hackner | Sound Re-Recording Mixer |
Jessica Wenger | Costume Supervisor |
Ric Schnupp | ADR Recordist |
Alex Klabukov | Key Grip |
Reggie Diaz | Digital Intermediate Producer |
Michael Nickodem | Location Manager |
Dane A. Davis | Sound Designer |
Tim Jacobsen | Visual Effects Producer |
Sean Feehan | Electrician |
Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Ronen Gevint | Extras Casting |
Steve Rodriguez | Digital Intermediate Colorist |
Paul Hackner | Supervising Sound Editor |
David Altenau | Visual Effects Supervisor |
Daniel Feighery | First Assistant "B" Camera |
Tyler Fagerstrom | Digital Intermediate Assistant |
Steve Berens | Animal Wrangler |
Satoko Ichinose | Hair Department Head |
Lauzanne Nel | Key Makeup Artist |
Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Thomas Spence | Property Master |
Jack Donnelly | Camera Operator |
Will Dearborn | First Assistant Camera |
Daniel James McCabe | Best Boy Electric |
Lee Genick | Extras Casting |
Aaron Becker | Title Designer |
Omar Vaid | Property Master |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Rich Krusell | Special Effects Makeup Artist |
Chris Leuzzi | Set Dresser |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Alex Ullrich | Foley Artist |
David A. Whittaker | Sound Effects Editor |
Jack Hutson | Sound Mixer |
Adrian Colbert | Visual Effects Editor |
Jason Piccioni | Visual Effects Producer |
Ryan Senecal | Special Effects Coordinator |
Nina Kuhn | Chief Lighting Technician |
Susan Paley Abramson | Casting Associate |
Phil Beck III | Leadman |
Craig Addonizio | Electrician |
Joseph Hicks | Extras Casting |
Sarah C. Reeves | First Assistant Editor |
Marc Aramian | Sound Designer |
Ryan Felix | Visual Effects Editor |
Scott Maguire | Camera Operator |
Jeremy Launais | Chief Lighting Technician |
Randolph Carty | Dolly Grip |
Phillip Beck | Special Effects Coordinator |
Thomas Milano | Music Editor |
Stacy Rowe | Script Supervisor |
Richard Green | Epk Producer |
Olenka Denysenko | Script Supervisor |
Jasi Cotton Lanier | Stunts |
Miguel Palos | Thanks |
Nicholas R. Bell | Second Assistant Director |
Adam Bernard | Second Second Assistant Director |
Gerard DiNardi | First Assistant Director |
Angie Conners | Thanks |
Diego Fernando Coronel | Thanks |
Jonathan Deckter | Thanks |
Alex Demetriades | Thanks |
Stuart Ford | Thanks |
W.B. Kirby Hill | Thanks |
Sammy Janowitz | Thanks |
Stephen Kempser | Thanks |
Richard Kuhnla | Thanks |
Julie Mandelbaum | Thanks |
Dror Mohar | Thanks |
Frank Prugo | Thanks |
Michael Roban | Thanks |
Tavis Smiley | Thanks |
Lauren Valenti | Thanks |
Bonnie Voland | Thanks |
Rebecca Weis | Thanks |
Cornel West | Thanks |
J. Tom Jones | Transportation Captain |
Herb Lieberz | Transportation Coordinator |
Scott Lieberz | Driver |
James Messersmith | Driver |
Austin Nisar | Driver |
Gary O'Connell | Driver |
Harry Ycaza | Driver |
Brian Wiggins | Production Assistant |
Stephen Belmont | Production Assistant |
Shatirah Rolle | Production Assistant |
Anthony Rigual | Production Assistant |
Mike Mitchell | Production Assistant |
Timothy LaFleur | Set Production Assistant |
Natalie Jones | Production Assistant |
Natalie Jones | Set Production Assistant |
Matt Hill | Set Production Assistant |
Parker Haynes | Production Assistant |
Alyssa Fannick | Production Assistant |
Blaine Chou | Set Production Assistant |
George Brassey | Key Set Production Assistant |
Mitchell Berkowitz | Set Medic |
Deborah Blake | Set Medic |
Cathy Heskin | Set Medic |
Stanton Barrett | Stunts |
Emily Brobst | Stunt Double |
Heidi Burger | Stunts |
Scott Burik | Stunts |
Chris Colombo | Stunts |
Tanner Gill | Stunts |
Szilvia Gogh | Stunts |
Chris J. King | Stunts |
Michael R. King | Stunts |
Rob King | Stunt Coordinator |
Jasi Cotton Lanier | Stunt Double |
Devin Sanchez | Stunts |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Mark Stefanich | Stunts |
Shawnna Thibodeau | Stunts |
Trampas Thompson | Stunt Coordinator |
Aaron Vexler | Stunt Double |
Katie Letien | Stunt Double |
Daniel Wehr | Additional Music |
Daniel Wehr | Sound Designer |
Daniel Wehr | Songs |