Dennis Quaid als FBI Special Agent Frank LaCrosse | |
Danny Glover als Bob Goodall | |
R. Lee Ermey als Sheriff Buck Olmstead | |
Jared Leto als Lane Dixon | |
Ted Levine als Deputy Nate Booker | |
William Fichtner als Chief Jack McGinnis | |
Walton Goggins als Bud (Deputy) | |
Kevin Cooney als FBI SAC Grant Montgomery | |
Leo Burmester als Clyde 'Shorty' Callahan | |
Merle Kennedy als Betty (Store Clerk) | |
Julio Oscar Mechoso als Atty. Jorge Martinez | |
Orville Stoeber als Hector Saldez | |
Claudia Stedelin als Babysitter (Missy) | |
Ian Nelson als Andy LaCrosse | |
Brent Hinkley als Man on Porch ('Tom Billingham') | |
Louis Schaefer als Sim | |
Robert L. Somers als Rancher | |
Lexie Stuart als Rancher's Daughter | |
Ted Markland als Bartender | |
Gregory Scott Cummins als Rick [Miner's Bar] | |
Tommy Puett als Ben [Miner's Bar] | |
Stuart Proud Eagle Grant als Luke [Miner's Bar] | |
Ken Thorley als Morgue Attendant | |
Pat Mahoney als Highway Patrol Captain | |
Michael K. Osborn als Deputy | |
Wendelin Harston als Sally | |
Dean Hallo als SWAT Leader | |
Robert Himber als Police Captain | |
Bill Rodgers als Cook | |
Roy Yerbey als Truck Driver | |
Lori Creevay als Waitress | |
Maggie Roswell als Fae | |
Gil Colon als Deputy | |
Allison Smith als Becky | |
Donnie L. Betts als Patrolman (John) | |
Stan Parks als FBI Agent | |
Ben Fuhrman als Captain Heber | |
Lois Hicks als Ruth [Motel] | |
Gary Giem als Al [Motel] | |
Mark Curry als Robby (Deputy) | |
Martin David Boyd als Hank [Bar] | |
Kevin Bartlett als Tate [Bar] | |
Vern Porter als Cubby [Bar] | |
Leigh Reyburn als Woman in Bar | |
Lionel Douglass als Man in Shower | |
Paul Parducci als Man in Shower | |
Kristin McCloskey als News Anchor | |
Tricia Springer als Reporter | |
Keith L. Hatten als Brakeman Ray Calabrese | |
Sandy Ward als Tex Monroe | |
Silan Smith als Engineer | |
James Clark als Engineer | |
Christopher Michael als Colorado Trooper | |
Robert Peters als Colorado Trooper | |
Joe Alfasa als Small Mexican Man | |
Cliff Fleming als Helicopter Pilot |
Oliver Wood | Director of Photography |
Conrad Buff IV | Editor |
Jeb Stuart | Director |
Gale Anne Hurd | Producer |
Pam Dixon | Casting |
Ralph Sall | Music Supervisor |
Jeffrey Howard | Production Design |
Keith Samples | Executive Producer |
Mel Efros | Executive Producer |
Jeb Stuart | Executive Producer |
Jeb Stuart | Screenplay |
Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Gary Hymes | Second Unit Director |
Marty P. Ewing | Unit Production Manager |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Phil Dupont | Second Assistant Director |
Seth Arnett | Stunts |
Les Larson | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Jake Lombard | Stunts |
Tony Brubaker | Stunts |
Jan Michael Shultz | Stunts |
Myke Schwartz | Stunts |
Keii Johnston | Stunts |
Jim Stephan | Stunts |
Carl J. Stensel | Art Direction |
Dena Roth | Set Decoration |
Judi Townsend | Script Supervisor |
William D. Barber | Camera Operator |
Rob Morey | First Assistant Camera |
Michael Raspa | Second Assistant Camera |
David Luckenbach | "B" Camera Operator |
Peter Jensen | "B" Camera Operator |
David Luckenbach | Steadicam Operator |
Peter Jensen | Steadicam Operator |
David E. Diano | "B" Camera Operator |
Joseph Antczak | First Assistant "B" Camera |
Stephen Sfetku | Second Assistant "B" Camera |
Craig Kohlhoff | Camera Loader |
Melissa Moseley | Still Photographer |
David Kelson | Sound Mixer |
Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Peggy Hughes | Second Second Assistant Director |
Erik L. Nelson | Property Master |
James B. Crawford | Chief Lighting Technician |
Gregory M. Gerlich | Supervising Sound Editor |
David Grant | Supervising Dialogue Editor |
Louis Creveling | Dialogue Editor |
Walter Spencer | Dialogue Editor |
Thomas Jones | ADR Supervisor |
Cormac Funge | Sound Designer |
Javier Bennassar | Sound Effects Editor |
Benjamin L. Cook | Sound Effects Editor |
Frank Gaeta | Sound Effects Editor |
Dean Hovey | Sound Effects Editor |
Frederick Howard | Sound Effects Editor |
David Melhase | Sound Effects Editor |
Danielle Ghent | Foley Editor |
Laura Laird | Foley Editor |
David Mann | Foley Editor |
Lucy Sustar | Foley Editor |
Sean Fahimian | Assistant Sound Editor |
Jason George | Assistant Sound Editor |
Derek Marcil | ADR Mixer |
Mary Erstad | Foley Mixer |
Catherine Harper | Foley Artist |
Ellen Heuer | Foley Artist |
James Moriana | Foley Artist |
John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Derek Marcil | Sound Re-Recording Mixer |
Curtis Roush | Music Editor |
Gerald Quist | Makeup Supervisor |
Michael Mills | Makeup Artist |
Diane Hammond | Makeup Artist |
Vivian McAteer | Hair Supervisor |
Carl Bailey | Hairstylist |
Kashka Banjoko | Hairstylist |
Joan Thomas | Wardrobe Supervisor |
Corey Bronson | Set Costumer |
Stan Parks | Special Effects Coordinator |
Daniel Sudick | Special Effects Supervisor |
Susan Steinlauf-Pascal | Unit Publicist |
Ken Scaife | Construction Coordinator |
John M. Woodward | Transportation Coordinator |
Douglas Miller | Transportation Captain |
Bradford Ralston | Video Assist Operator |
Chris Winn | Craft Service |
Stephen R. Sheridan | Color Timer |
James Wright | Dolby Consultant |
Betsy Heimann | Costume Designer |
Basil Poledouris | Original Music Composer |