Douglas Smith als Elliot | |
Lucien Laviscount als John | |
Cressida Bonas als Sasha | |
Doug Jones als The Bye Bye Man | |
Michael Trucco als Virgil | |
Jenna Kanell als Kim | |
Erica Tremblay als Alice | |
Marisa Echeverria als Trina | |
Cleo King als Mrs. Watkins | |
Faye Dunaway als Widow Redmon | |
Carrie-Anne Moss als Det. Shaw | |
Leigh Whannell als Larry Redmon | |
Keelin Woodell als Young Mrs. Redmon | |
Lara Knox als Jane | |
Jonathan Penner als Mr. Daizy | |
Nicholas Sadler als Professor Cooper | |
Martha Hackett als Giselle | |
Ava Penner als Anna | |
Andrew Gorell als Rick | |
Dan Anders als K-9 Police officer |
Stacy Title | Director |
Robert Damon Schneck | Short Story |
Jonathan Penner | Screenplay |
Lillian Pyles | Casting |
Anne McCarthy | Casting |
Lauren Robinson | Art Department Coordinator |
James Kniest | Director of Photography |
Rebecca DeNoewer | Costume Supervisor |
Lavelle Brown | Casting Associate |
Adam N. White | Camera Operator |
Leah Butler | Costume Design |
James Curd | Music Supervisor |
Kellie Roy | Casting |
Thom Valko | Steadicam Operator |
Simon Horsman | Producer |
Jennifer Spence | Production Design |
Eric R. Brodeur | First Assistant Editor |
Beau Parsons | Visual Effects Coordinator |
Peter Denomme | Visual Effects Producer |
Tavia Charlton | Visual Effects Producer |
Alicia Zavarella | Key Hair Stylist |
Rana Mancini Cavanaugh | Set Costumer |
Jon Campfens | Visual Effects Supervisor |
Benjamin Gieschen | Foley Editor |
Trevor Gates | Sound Designer |
Jason Garner | Art Direction |
Jim Warren | Set Decoration |
Bret Culp | Visual Effects Supervisor |
Shawn Kennelly | Foley Editor |
Nancy Keslar | Hair Department Head |
Chris Salamone | Dolly Grip |
Marianne Skiba | Makeup Department Head |
Will F. Moore | Casting Associate |
Amy Faust | First Assistant Camera |
Trevor Macy | Producer |
Morgan Robbins | Casting Associate |
Jeffrey Soros | Producer |
Kelly Cabral | Supervising Sound Editor |
Gayle Wesley | First Assistant Sound Editor |
Alan Tuskes | Makeup Supervisor |
Zigmund Gron | Music Editor |
Russ Faust | Gaffer |
Corinne Bogdanowicz | Digital Intermediate |
Sarah Willgrube | Script Supervisor |
Richard Chiu | Visual Effects Producer |
Thomas Spence | Property Master |
Ken Blackwell | Editor |
Brian Douglas | Still Photographer |
Scott Lazar | First Assistant Director |
Taylor Stewart | Original Music Composer |
Andrew Grush | Original Music Composer |
Richard Fike | Special Effects Coordinator |
Jerad Marantz | Concept Artist |
Michael Scott Manne | Graphic Designer |