Jack Black als Jonathan Barnavelt | |
Cate Blanchett als Florence Zimmerman | |
Owen Vaccaro als Lewis Barnavelt | |
Kyle MacLachlan als Isaac Izard | |
Renée Elise Goldsberry als Selena Izard | |
Colleen Camp als Mrs. Hanchett | |
Sunny Suljic als Tarby Corrigan | |
Lorenza Izzo als Mrs. Barnavelt | |
Braxton Bjerken als Woody Mingo | |
Vanessa Anne Williams als Rose Rita Pottinger | |
Ricky Muse als Bus Driver | |
Charles Green als Soda Jerk | |
De'Jon Watts als Clark | |
Aaron Beelner als Clown Automaton #1 | |
Joshua Phillips als Clown Automaton #2 | |
Christian Calloway als Azazel | |
Caleb Lawrence als Sweet Shop Employee | |
Dylan Gage als Sweet Shop Boy | |
Jalyn Hall als Devin | |
Jackson T. Giles IV als Student | |
Eli Roth als Comrade Ivan | |
Alli Beckman als Magician's Assistant | |
Emily Brobst als (uncredited) |
Eric Kripke | Screenplay |
John Bellairs | Novel |
Eli Roth | Director |
James Vanderbilt | Producer |
Laeta Kalogridis | Executive Producer |
Andres Cubillan | Art Direction |
Eric Kripke | Producer |
William Sherak | Executive Producer |
Ellen Brill | Set Decoration |
Jeanne McCarthy | Casting |
Tommy Wilson | Set Decoration |
Walter P. Martishius | Art Direction |
W. Mark McNair | Executive Producer |
Tracey Nyberg | Executive Producer |
Brad Fischer | Producer |
Nicole Abellara Hallman | Casting |
Andrew S. Eisen | Editor |
Fred Raskin | Editor |
Jon Title | Sound Designer |
Nathan Barr | Original Music Composer |
Randy Torres | Sound Designer |
Rogier Stoffers | Director of Photography |
Peter Staubli | Sound Designer |
Marlene Stewart | Costume Design |
Richard E. Chapla Jr. | Unit Production Manager |
Justin Ostensen | Post Production Assistant |
Natalie Angel | Production Supervisor |
Jon Hutman | Production Design |
Aaron C. Fitzgerald | Second Assistant Director |
Holly Bario | Co-Producer |
Tom Davies | First Assistant Director |
Zack Smith | Second Second Assistant Director |
Chris Hadlock | Production Executive |
Philip Banks | Additional Second Assistant Director |
Aldric La'Auli Porter | First Assistant Director |
Mark Graziano | Executive In Charge Of Post Production |
Shelly Strong | Executive In Charge Of Production |
Justin Wagman | Post Production Supervisor |
W. Mark McNair | Unit Production Manager |
Richard Oswald | Second Assistant Director |
Dawn Swiderski | Supervising Art Director |
Tristan Paris Bourne | Art Direction |
Cassidy Shipley | Art Direction |
Mathieu Baptista | Special Effects Makeup Artist |
Martial Corneville | Hairstylist |
Demetrice Dixon | Key Hair Stylist |
LaToya Henderson | Makeup Artist |
Jack Lazzaro | Key Makeup Artist |
Fleur Morell | Makeup Department Head |
Adrien Morot | Makeup Designer |
Kathy Tse | Makeup Effects Designer |
Vague Vartanian | Special Effects Makeup Artist |
Melizah Anguiano Wheat | Hair Department Head |
Richard Bennett | Storyboard Artist |
Fritz Buckley | Assistant Property Master |
Craig Dickerson | Greensman |
Alícia Díaz | Scenic Artist |
Brad Einhorn | Property Master |
Jonathan Gesinski | Storyboard Artist |
Craig Gilmore | Storyboard Artist |
Derek J. Hawthorne | Scenic Artist |
Scott Herbertson | Set Designer |
Bria Kinter | Set Designer |
Michael LaCorte | Art Department Coordinator |
Rob Mallard | Leadman |
Thomas Minton | Set Designer |
Ruth Mitchell | Scenic Artist |
Clint Schultz | Graphic Designer |
Paul Sonski | Set Designer |
Tommy Strickland | Greensman |
Jason Sweers | Graphic Designer |
Keith Thompson | Concept Artist |
Scott Troha | Leadman |
Douglas Womack | Construction Coordinator |
James Ashwill | Foley Mixer |
Karen Baker Landers | Supervising Sound Editor |
Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
C. Douglas Cameron | Boom Operator |
Charlie Campagna | Sound Designer |
John T. Cucci | Foley Artist |
Richard Duarte | Foley Mixer |
Paul Flinchbaugh | Assistant Sound Editor |
Chris Jargo | Supervising ADR Editor |
Bob Kellough | Sound Effects Editor |
Evan Kishiyama | Sound Recordist |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Jessie Pariseau | Foley Editor |
Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Tobias Poppe | Sound Designer |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Ann Scibelli | Sound Designer |
D. Chris Smith | Supervising Sound Editor |
Yentle Ansay | Visual Effects Coordinator |
Lance Gilbert | Stunt Coordinator |
Nate Andrade | Stunts |
Delmar Reyna | Stunt Double |
Phedra Syndelle | Stunt Double |
Amy Lynn Tuttle | Stunt Double |
Todd Warren | Stunt Double |
Jimmy Waitman | Stunt Double |
Tony Vo | Stunts |
Alli Beckman | Stunts |
Emily Brobst | Stunt Double |
Shawn Kautz | Stunts |
Adam Lytle | Stunts |
T. Ryan Mooney | Stunts |
Josh Mueller | Stunts |
Marque Ohmes | Stunts |
Kyle Z. Anderson | Lighting Technician |
Chris Birdsong | Key Grip |
Chrys Blackstone | Electrician |
Andre Booker | Rigging Grip |
Carl Boyajian | Rigging Grip |
Richard Cantu | Camera Operator |
Kelly Clear | Gaffer |
Quantrell D. Colbert | Still Photographer |
Jamaal Crosby | Electrician |
Greg Davis | Rigging Gaffer |
Linton Flowers | Best Boy Grip |
Scott Forte | Second Assistant "A" Camera |
Wes Gilbert | Dolly Grip |
Caleb Holland | Epk Camera Operator |
Gregory Irwin | First Assistant "A" Camera |
Justin Yardley Jones | Rigging Grip |
Tom Jordan | First Assistant "B" Camera |
Thomas Lappin | Camera Operator |
Bruce Leefook | Electrician |
Colin Lutke | Electrician |
Reynaldo Ali Sable | Electrician |
Scott Sealock | Rigging Grip |
Paul Sgroi | Rigging Grip |
Chris Shrider | Electrician |
Randy Tharpe | Rigging Grip |
Aidyn Timothy | Rigging Grip |
Rebecca Ulmo | Second Assistant "B" Camera |
Samuel A. Vura | Electrician |
Jennifer Cram | Casting Associate |
Tammy L. Smith | Extras Casting |
Ashlyn Angel | Costume Supervisor |
Mila Hermanovski | Assistant Costume Designer |
Dinah Lightsey | Seamstress |
Hope Slepak | Costume Supervisor |
Hayley Stuppel | Key Costumer |
Lindsay Armstrong | Assistant Editor |
Elizabeth Cirillo | Assistant Editor |
Ron Stanik | Assistant Editor |
Chris Tonick | Assistant Editor |
Josh Woolf | Post Production Coordinator |
Jeremy Borum | Orchestrator |
Robin Whittaker | Music Editor |
Martin Kitrosser | Script Supervisor |
Melba Jane Armistead | Set Medic |
Lucia Maria Cesari | Studio Teacher |
Kat Delay | Production Secretary |
Maria DeVane | Production Controller |
Denise Godoy | Unit Publicist |
Frances Heeber | Studio Teacher |
Kathy Chambless Oliver | Production Coordinator |
Tim Monich | Dialect Coach |
Nadine F. Wilson | Production Accountant |
Troy Gilbert | Stunts |