Sam Worthington als Stephen Lucas | |
Odeya Rush als Ella Hatto | |
Amy Landecker als Banks | |
Dean S. Jagger als Officer Schaller | |
Verónica Echegui als Dani | |
Martin Compston als Metzger | |
Katia Bokor als Aunt Jesse | |
Matt Townsend als Auction Guest | |
Philip Gascoyne als Auction Party Guest | |
Mateo Rufino als Bouncer | |
Tina Maskell als Rosa | |
Allen Leech als Richard Addison | |
Richard Douglas als Police Officer | |
Sameera Eligeti als Sylvie | |
Alice Maguire als Sophia Addison | |
Rory Mulroe als Hans | |
Shayne Elsa Drummond als Teresa | |
Eudald Font als Sergio | |
Stephanie Dooley als Pamela Hatto | |
Claudia Trujillo als French Girl | |
Eben Young als Martin Hatto | |
Colin Parry als Head Guard | |
Dylan Miles-Davis als William | |
Gary Dunnington als Joey the Homeless Man | |
Samantha Hindman als Lady | |
Elena Sanz als Female Servant | |
András Csonka als Teenage Boy | |
Kate Dobson als Senior Resident | |
Rachel Caffrey als Female Lawyer | |
Stewart Alexander als Male Lawyer | |
Julian Kay als Colleague | |
Pete Szoradi als Estate Resident | |
Paul Sadot als Security Guard | |
Michael Hindley als Clubber | |
Striker John als Bodyguard | |
Sean Lyons als Waiter | |
Maria Lee Metheringham als Auction Lady | |
Harry Knight als Auction Party Guest | |
Pat Carney als Charity Ball Guest | |
Lucy Jackson als Euro Girl | |
Graham Paige als Charity Ball Guest | |
Martin Gledhill als Charity Auction Guest | |
Laura Yates als Charity Auction Guest | |
Jimmy Costas als Sniper | |
Masi Olivia als Party Guest | |
Neil B. Carter als Dinner Guest (uncredited) | |
Deborah Parrington als Dinner Guest (uncredited) | |
Sam Cullingworth als Eddie (uncredited) | |
Bill Blackwood als Diner (uncredited) | |
Graham Parrington als Dinner Guest (uncredited) | |
Aidan Rawnsley als Policeman (uncredited) | |
Ian White als Auction Guest (uncredited) | |
Luca Fiorilli als French Station Cop (uncredited) |
Paul Leyden | Producer |
Jonathan Mostow | Director |
Kevin Wignall | Novel |
Anthony Rhulen | Producer |
Ken Blackwell | Editor |
Tony Browne | Armorer |
Jack English | Still Photographer |
Viktor Racsek | Rigging Gaffer |
Sámuel Csóka | Boom Operator |
Jimmy Costas | Producer |
Michael Wexler | Producer |
Peter Findley | Supervising Art Director |
Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Ferenc Szalontai | Key Grip |
Michael Ferris | Screenplay |
Christopher Milburn | Producer |
John Schwarz | Producer |
Philip O'Connor | Costume Supervisor |
Liz Briggs | Script Supervisor |
Helena Betts | Hairstylist |
Ifor Ashton | Visual Effects Producer |
Yanti Windrich | Sound Re-Recording Mixer |
Peter Hanson | Foley Editor |
Abigail McKenzie | Digital Intermediate |
Mark Bennett | Casting |
Sarah Miles | Art Department Coordinator |
Péter Behan | Armorer |
Kata Horváth | Key Costumer |
Bart de Haan | Russian Arm Operator |
Rob Hughes | Sound Re-Recording Mixer |
Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
John Marzano | Aerial Director of Photography |
Tony Jackson | Camera Operator |
Dámaso Hernández | Boom Operator |
Peter Burgis | Foley |
Paul Rock | Producer |
Márton Miklauzic | Aerial Camera |
Juan Antonio García Peredo | Producer |
Sam Worthington | Producer |
Tom Cowlishaw | 3D Generalist |
Alma Casal | Makeup Designer |
Tove Christensen | Producer |
Zsuzsa Kismarty-Lechner | Supervising Art Director |
Mike Kelt | Special Effects Supervisor |
Ignasi Ruiz | Key Hair Stylist |
Adam Goodall | Armory Coordinator |
Dóra Simkó | Script Supervisor |
György Réder | Camera Operator |
Paul Driver | Visual Effects Producer |
Eniko Orosz | Art Department Coordinator |
Paul Carter | Sound Effects Editor |
Yann Delpuech | Sound Effects Editor |
Ian Tully | Set Decoration |
John Brancato | Screenplay |
José David Montero | Director of Photography |
Navid McIlhargey | Producer |
Zsuzsa Mihalek | Set Decoration |
Álvaro Carla | Steadicam Operator |
Gail Stevens | Casting |
Rebecca Farhall | Casting Associate |
Clayton Young | Russian Arm Operator |
Andy Burrow | Visual Effects Producer |
Attila Pfeffer | Camera Operator |
Octavian Andreescu | Gaffer |
Tomas Voth | Production Design |
Federico Jusid | Original Music Composer |
Kitty Bakó | Stunt Double |
Bogi Juhasz | Stunts |
Tanner Foust | Stunt Driver |
Belinda McGinley | Stunt Double |
Attila Kosztor | Stunt Double |
Seon Rogers | Stunt Coordinator |
Matt Sherren | Stunt Double |
György Szántó | Stunts |
József Kovalik | Stunt Coordinator |
Daphne Tychogiorgou | Assistant Editor |
Brad Martin | Stunt Coordinator |
Gábor Perei | Stunts |
Béla Unger | Stunt Coordinator |
Tibor Milos Krisko | Stunts |
Lee Sheward | Stunt Coordinator |
Rob Jarman | Stunt Double |
Michael Schwarz | Producer |
Darrin Prescott | Second Unit Director |
Sarah Lochlan | Stunt Double |