Ian Holm als Mitchell Stephens | |
Sarah Polley als Nicole Burnell | |
Tom McCamus als Sam Burnell | |
Gabrielle Rose als Dolores Driscoll | |
Alberta Watson als Risa Walker | |
Caerthan Banks als Zoe Stephens | |
Maury Chaykin als Wendell Walker | |
Stephanie Morgenstern als Allison | |
Kirsten Kieferle als Stewardess | |
Arsinée Khanjian als Wanda Otto | |
Earl Pastko als Hartley Otto | |
Simon Baker als Bear | |
David Hemblen als Abbott Driscoll | |
Bruce Greenwood als Billy Ansel | |
Sarah Rosen Fruitman als Jessica Ansel | |
Marc Donato als Mason Ansel | |
Devon Finn als Sean Walker | |
Fides Krucker als Klara Stephens | |
Magdalena Sokolowski als Young Zoe | |
James D. Watts als Young Mitchell | |
Brooke Johnson als Mary Burnell | |
Allegra Denton als Jenny | |
Peter Donaldson als Schwartz | |
Russell Banks als Dr. Robeson | |
Mychael Danna als Live Band Harmonium Player (uncredited) |
Mychael Danna | Original Music Composer |
Camelia Frieberg | Producer |
Susan Shipton | Editor |
Atom Egoyan | Director |
Paul Sarossy | Director of Photography |
Atom Egoyan | Producer |
Atom Egoyan | Screenplay |
Patricia Cuccia | Set Decoration |
Paul Winestock | First Assistant Editor |
Kathleen Climie | Art Direction |
Sandra Cunningham | Line Producer |
Alexander Reda | Assistant Costume Designer |
Phillip Barker | Production Design |
Beth Pasternak | Costume Design |
Peter Szkoda | Stunt Coordinator |
Daniel Pellerin | Sound Re-Recording Mixer |
Patricia Boulden | Assistant Costume Designer |
Robert Lantos | Executive Producer |
Joanne T. Harwood | Script Supervisor |
Johnnie Eisen | Still Photographer |
Keith Elliott | Sound Re-Recording Mixer |
Russell Banks | Novel |
Rod Crombie | Steadicam Operator |
Tami Thomson | Production Coordinator |
András Hámori | Executive Producer |
David Webb | Associate Producer |
Steve Munro | Sound Designer |
Gérald Altenburg | Assistant Hairstylist |
Sylvain Cournoyer | Makeup Artist |
Debra Johnson | Hairstylist |
Stephen Lynch | Assistant Makeup Artist |
Mary Monforte | Assistant Makeup Artist |
Roberta Pazdro | Production Manager |
Simone Urdl | Post Production Supervisor |
Bruno Bryniarski | Second Assistant Director |
Cassandra Cronenberg | Assistant Director Trainee |
Andy Mikita | First Assistant Director |
Tracey Poirier | Second Assistant Director |
Mary Sylwester | Third Assistant Director |
David Webb | First Assistant Director |
Peter Atto | Set Dresser |
Larry Burkam | Art Department Assistant |
Larry Burkam | Set Dresser |
Peter Cosco | First Assistant Art Direction |
Darryl Dennis Deegan | Lead Set Dresser |
Sandy Glud | Set Buyer |
Alexandra Hooper | Lead Set Dresser |
Jon P. Goulding | Set Designer |
Eric Apps | ADR Recordist |
Colin Baxter | Sound Assistant |
Ray Campbell | Sound Assistant |
Bernie Cisternas | Sound Engineer |
Sue Conley | Dialogue Editor |
Steve Copley | Foley Mixer |
James A. Gore | Assistant Foley Artist |
David Horton | Boom Operator |
Peter Kelly | Sound Re-Recording Mixer |
Goro Koyama | Foley Artist |
Bob Lacivita | ADR Recordist |
Andy Malcolm | Foley Artist |
Ron Mellegers | Assistant Foley Artist |
Steve Munro | ADR Recordist |
Steve Munro | Sound Engineer |
Ross Redfern | Sound Recordist |
Ron Searles | Sound Engineer |
Greg Shim | ADR Recordist |
David Drainie Taylor | ADR Editor |
Tony Van den Akker | Foley Mixer |
Sharon Zupancic | Assistant Foley Artist |
Curtis Bradshaw | Special Effects Assistant |
Robert Moon | Key Special Effects |
Teo Moon | Special Effects Assistant |
Dawn Rivard | Special Effects |
Jeff Skochko | Special Effects Technician |
Michael Kavanagh | Special Effects Coordinator |
Jason Wells | Special Effects |
Dennis Berardi | Visual Effects |
Jason Carswell | Visual Effects |
James Cooper | Visual Effects Supervisor |
Frank Falcone | Visual Effects Supervisor |
Sean Montgomery | Visual Effects |
Persis Reynolds | Visual Effects Producer |
Craig Small | Visual Effects |
Megan Conacher | Extras Casting |
Suzanne Leslie | Extras Casting |
Pat Blow | Costume Assistant |
Joan Boyko | Costumer |
Chris Hinton | Color Timer |
Janis Kanigan | Color Timer |
Joanne Rourke | Colorist |
Dov Samuel | Assistant Editor |
Lorne Davidson | Location Manager |
Cory Kinney | Assistant Location Manager |
Tracey Renyard | Assistant Location Manager |
Darren Robson | Location Production Assistant |
Matthew Williams | Location Production Assistant |
Selina Williams | Location Production Assistant |
Eardley Wilmot | Location Manager |
Allen Bell | Script Editor |