Sanaa Lathan als Alexa Woods | |
Lance Henriksen als Charles Bishop Weyland | |
Ian Whyte als Scar | |
Raoul Bova als Sebastian de Rosa | |
Ewen Bremner als Graeme Miller | |
Colin Salmon als Maxwell Stafford | |
Tommy Flanagan als Mark Verheiden | |
Joseph Rye als Joe Connors | |
Agathe de La Boulaye als Adele Rousseau | |
Carsten Norgaard als Rusten Quinn | |
Sam Troughton als Thomas Parks | |
Petr Jákl als Stone | |
Pavel Bezděk als Bass | |
Kieran Bew als Klaus | |
Carsten Voigt als Mikkel | |
Jan Filipenský als Boris | |
Adrian Bouchet als Sven | |
Andy Lucas als Juan Ramirez | |
Liz May Brice als Supervisor | |
Glenn Conroy als Technician | |
Eoin McCarthy als Karl | |
Karima McAdams als Sacrificial Maiden | |
Tom Woodruff Jr. als Grid | |
Joseph Balderrama als High Priest (uncredited) | |
Alec Gillis als Technician (uncredited) | |
Alex Lorre als Spaceship Crew (uncredited) | |
Jack Pierce als Co-Pilot (uncredited) |
Paul W. S. Anderson | Director |
Jim Thomas | Author |
Nancy Bishop | Casting |
Gordon Carroll | Producer |
David Johnson | Director of Photography |
John Thomas | Author |
Walter Hill | Producer |
Dan O'Bannon | Screenplay |
Ronald Shusett | Screenplay |
David Giler | Producer |
Richard Bridgland | Production Design |
John Davis | Producer |
Alexander Berner | Editor |
Paul W. S. Anderson | Screenplay |
Harald Kloser | Original Music Composer |
David Minkowski | Co-Producer |
Suzanne Smith | Casting |
Matthew Stillman | Co-Producer |
Justin Warburton-Brown | Art Direction |
Peter Walpole | Set Decoration |
Milena Koubková | Art Direction |
Stephen Dobric | Art Direction |
Jindřich Kočí | Art Direction |
Ray Chan | Art Direction |
Magali Guidasci | Costume Design |
Adam O'Neill | Supervising Art Director |
Jeremy Price | Supervising Sound Editor |
Melissa Lake | Foley |
Jason Swanscott | Foley |
Lukáš Bech | Location Manager |
David Vána | Visual Effects Supervisor |
Vít Komrzý | Visual Effects Producer |
Katerina van Gemundova | Art Department Coordinator |
Andrew Stirk | Sound Re-Recording Mixer |
Simon Gershon | Sound Re-Recording Mixer |
Ian Differ | Visual Effects Editor |
Simon Gershon | Supervising Sound Editor |
Angie Wills | Visual Effects Producer |
Adam Valdez | Visual Effects Supervisor |
Rick Forsayeth | Stunt Coordinator |
Stephen Bream | Set Designer |
Jaromír Šedina | Camera Operator |
Colin Jackman | Sculptor |
Jan Kodera | Leadman |
Howard Bargroff | Sound Re-Recording Mixer |
Mei-Ming Casino | Visual Effects Producer |
Jiri Kotlas | Transportation Coordinator |
Jürgen Vollmer | Still Photographer |
John Warhurst | Music Editor |
Marco Bittner Rosser | Set Designer |
Stefan Drury | Visual Effects Producer |
Petr Konrád | Gaffer |
Andrew Jack | Dialect Coach |
Arthur Windus | Visual Effects Producer |
Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Jessica Clothier | Script Supervisor |
Stephan O. Gessler | Set Designer |
Gabriele Zucchelli | Animation |
Henning Molfenter | Associate Producer |
Mike Richardson | Executive Producer |
Wyck Godfrey | Executive Producer |
Thomas M. Hammel | Executive Producer |
Chris Symes | Co-Producer |
Grace Gilroy | Associate Producer |
Thierry Potok | Associate Producer |
Mark Bartholomew | Assistant Art Director |
Barrie Gower | Makeup Effects |
Simon Webber | Makeup Effects |
Steve Burg | Conceptual Design |
Lesley Lamont-Fisher | Makeup Designer |
Richard K. Buoen | Conceptual Design |
Ivo Strangmüller | Key Hair Stylist |
Lesley Lamont-Fisher | Hair Designer |
Ivo Strangmüller | Makeup Artist |
Dawn Dininger | Makeup Effects |
Emma Zee | Post Production Supervisor |
Jennifer Silver | Line Producer |
Dean Brkic | Rigging Gaffer |
David Selvadurai | Painter |
Craig Lyn | CGI Supervisor |
Robert Milicevic | Security |
Michal Holubec | Sound Recordist |
Jaroslav Peterka | Stunts |
Claudia Dehmel | Production Coordinator |
Karl-Heinz Bochnig | Special Effects Supervisor |
Mark Kenna | Dolby Consultant |
Patrick Esposito | Post-Production Manager |
Charles Ladmiral | First Assistant Editor |
Ben Shepherd | Digital Effects Supervisor |
Eva Dvorakova | Set Medic |
Mark Birmingham | Production Accountant |
Lenka Rock | Translator |
Blair Jollands | Sound Editor |
Jiří Gažda | Grip |
Petra Ratner | Set Production Assistant |
Adam Goodman | Unit Production Manager |
Martin Tichy | Electrician |
Jason Keever | Post Production Assistant |
Michal Chadima | Video Assist Operator |
Martina Burgetová | Production Manager |
Mattias Lindahl | CG Supervisor |
Mike Grimes | Sound Effects Editor |
Tomáš Červenka | Boom Operator |
Laurent Cordier | 3D Supervisor |
Ladislav Hrubý | First Assistant Camera |
Andreas Pense | Legal Services |
Graham Riddell | Propmaker |
Petr Forejt | Production Sound Mixer |
Geoff Freeman | Unit Publicist |
Minna Pyyhkala | Casting Associate |
Stephane Paris | Modeling |
Miroslav Čáslavka | Driver |
Michal Houzvicka | Rigging Grip |
Henry Badgett | Digital Compositors |
Brian Donovan | Production Supervisor |
Oliver Faldo | I/O Supervisor |
Jiří Husák | Unit Manager |
Bára Barová | Set Dressing Supervisor |
Rafael Morant | Lighting Artist |
Charles Howell | Visual Effects Coordinator |
Les Healey | Additional Editing |
James Seymour Brett | Orchestrator |
John Bruno | Visual Effects Supervisor |
Christopher Learmonth | VFX Editor |
Aleksandar Sasha Matic | Draughtsman |
Pavel Proisl | Best Boy Grip |
Jirí Hrstka | Extras Casting |
Jan Hogevold | Production Executive |
Zdeněk Mrkvička | Assistant Camera |
Martin Hobbs | Head of Production |
Jakub Dvorak | Second Assistant Director |
Bharat Nalluri | Second Unit Director |
Miriam Ludbrook | Supervising Dialogue Editor |
Craig Cheeseman | Dressing Prop |
Jeremy Lazare | Lead Animator |
Greg Fisher | Senior Animator |
Xavier Roig | Generalist |
Lucy Egerton | Third Assistant Director |
Miroslav Čáslavka | Swing |
Rene Hajek | Stunt Double |
Dan Balzer | Second Assistant Camera |
Brano Danis | Colorist |
Radek Petr | Hair Assistant |
Adam Inglis | Digital Colorist |
Marco di Vittorio | ADR Engineer |
Sam Conway | Special Effects Technician |
Julie Harkin | Casting Assistant |
Martin Hubáček | Assistant Editor |
Goran Uljanic | Assistant Production Coordinator |
Courtney Bishop | ADR Recordist |
Andrea King | Foley Artist |
Nigel Bennett | Sound Mix Technician |
Ian Morgan | Supervising ADR Editor |
Steven Hall | Visual Effects Camera |
Renee D. Czarapata | First Assistant Accountant |
Karen Elliott | Music Coordinator |
Joseph C. Pepe | Concept Artist |
Ian Smith | Dolly Grip |
Karl Morgan | Focus Puller |
Dave Early | Matte Painter |
Steven Bray | Rotoscoping Artist |
Jan Kotik | Graphic Designer |
Nic Benns | Title Designer |
Veronika Lencová | Production Secretary |
Andrew Baggarley | Data Wrangler |
Rolf Hanke | Project Manager |
Aleksandar Pejic | CG Artist |
Sherman Hawthorne | Hairdresser |
Gianluca Buttari | ADR Coordinator |
Dan Johnson | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Karolina Cerna | Assistant Accountant |
Marc Marcum | Story Editor |
Richard Bennett | Storyboard Artist |
Věra Mírová | Wardrobe Master |
Andrew Glen | Supervising Music Editor |
Jitka Švecová | Costumer |
Michael Beck | Special Effects Assistant |
Paul Elman | Digital Intermediate Editor |
Michael Charles | Negative Cutter |
David Trojan | Art Department Production Assistant |
Julian Mann | Head of Research |
Michael Miller | ADR Mixer |
Václav Kareš | Camera Loader |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Luke Gale | Production Assistant |
James Clarke | Visual Effects |
Andy Howard | Additional Second Assistant Director |
Ronald Shusett | Author |
Dan O'Bannon | Author |
Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Mark Egerton | First Assistant Director |
Edward Brett | First Assistant Director |
David Lištván | Stunts |
Angelica Lisk-Hann | Stunt Double |
Petr Hnětkovský | Stunts |
Jiri Simberský | Stunts |
David Motl | Stunts |
Michal Grün | Stunts |
Jakub Švec | Stunts |
Jan Petřina | Stunts |
Heiko Kiesow | Stunts |
Miroslav Lhotka | Stunts |
Simon Price | Dialogue Editor |
H. R. Giger | Creature Design |
John T. Sweeney | Production Coordinator |
Noel Cowell | Property Master |
Dino Herrmann | Technical Advisor |
Ferran Domenech | Animation |
Craig Lyn | CG Supervisor |
Ben Shepherd | Effects Supervisor |
Dawn Dininger | Special Effects Makeup Artist |