Sandrinna Michelle als Wulan | |
Rey Bong als Joko | |
Rayensyah Rassya Hidayah als Indro | |
Aqeela Calista als Ria | |
Flavio Zaviera als Raquel | |
Safira Ratu Sofya als Lili | |
Saskia Chadwick als Santi | |
Laura Moane als Lesty | |
Ratu Dewi Imasy als Linda | |
Umar Lubis als Lukman | |
Renald Ramadhan als Satria | |
Ria Probo als Inah | |
Jefan Nathanio als Beben | |
Kiesha Alvaro als Roni | |
Emiliano Fernando Cortizo als Gino | |
Dania Michelle als Beby | |
Aline Fauziah als Loly | |
Emyr Razan als Damar | |
Ery Makmur als Jacky | |
Dianda Sabrina als Gina | |
Rangga Azof als Juri | |
Haico Van Der Veken als Juri | |
Rionaldo Stockhorst als Juri | |
Ben Kasyafani als Presenter | |
Emmie Lemu als Pejalan Kaki | |
Dita Karang als Herself | |
Asri Welas als Asri Welas (Kakak Peri) | |
Dita Kerang als Herself | |
Chelsea Mandas als Dancer (Wulan and Friends) | |
Margaret Lyvia als Dancer (Wulan and Friends) | |
Rachel Ramadhani als Dancer (Wulan and Friends) | |
Sara Chrisenka als Dancer (Wulan and Friends) |
Indrayanto Kurniawan | Director |
Lintang Pramudya Wardani | Writer |
Ipung Rachmat Syaiful | Director of Photography |
Hadrianus Eko | Sound Designer |
RM Bhre | Editor |
Dian Lasvita | Producer |
I Kadek Jaya Wiguna | Writer |
Dwi Budi Priyanto | Sound Recordist |
Omeh Nia Bangkok | Makeup & Hair |
Mira W | Novel |
David S. Suwarto | Producer |
Andre AW3 | Co-Producer |
Evi Cecilia | Associate Producer |
Monika Rudijono | Executive Producer |
Tina Arwin | Executive Producer |
Dany Sapawie | Co-Producer |
Lili Wong | Co-Producer |
Elminah Tan | Co-Producer |
Yaya Said | Line Producer |
Alfi Syahri | Art Direction |
Wiwiex Sudarno | Music Director |
Ryan Pitna | Music Supervisor |
Regina Anindita | Unit Manager |
Yusriyanto Arif | Unit Manager |
Amanda Castianita | Unit Production Manager |
Adie Kartiwa | Location Manager |
Jeffry Johar | Location Manager |
Wahyudin | Location Manager |
Abdul Hamid | Location Manager |
Puguh | Location Manager |
Decky | Location Manager |
Franna Bandung | Location Manager |
Imam Syafi'i | First Assistant Director |
Theresia Vela | Second Assistant Director |
Ambu Diana | Second Assistant Director |
Sandree Ha | Choreographer |
Ayu Gurnitha | Choreographer |
Michael Tenda | Choreographer |
Romanina Putri | Casting Coordinator |
Yuniar Eka Rahayu | Casting Assistant |
Misbahul Fajri | Casting Assistant |
Nanda Bilkis | Casting Assistant |
Azzizah Imam | Script Supervisor |
Ajang M.P. | Script Supervisor |
Dafa Damara | Script Supervisor |
Indra Jaya Mulia | Assistant Camera |
Angela Andreyanti Rikarastu | Camera Operator |
Panjie Gendhis | Digital Imaging Technician |
Sophy Nusa Hatmanto | Digital Imaging Technician |
Fabrian Hendro | Digital Imaging Technician |
Zaenuri | Gaffer |
Alan Subatra | Gaffer |
Ahmad Abdul G. | Lighting Technician |
Wahyu P. | Lighting Technician |
Arif Winanto | Lighting Technician |
Eki Surya | Lighting Technician |
Mochammad Fathan F. | Lighting Technician |
Agus Muhardi | Grip |
Gatot Subowo | Jimmy Jib Operator |
Agung Susanto | Jimmy Jib Operator |
Agus Suyono | Jimmy Jib Operator |
Soni Putra | Jimmy Jib Operator |
Hidayat Syarif | Sound Assistant |
Ipunk Sukandi | Boom Operator |
Decky Nelwan | Boom Operator |
Abdillah Tachmar Salmun | First Assistant Art Direction |
Ferdinal | Second Assistant Art Director |
Fajar Sukmahadya | Property Master |
Al Pasya Octoza M. | Graphic Designer |
Meutia Setijono Pudjowarsito | Costume Designer |
Bogie Maulana | Wardrobe Supervisor |
Laksmi Setijono | Costume Assistant |
Ponadi Noe | Assistant Costume Designer |
Yuni Yuko | Assistant Costume Designer |
Indy Virdiany | Tailor |
Muhamad Nana Nahroji | Administration |
Arie Trisdianto | Colorist |
Iwan Wow | Online Editor |
Roy Anthony Sihite | Online Editor |
Zaldi Rohim | Online Editor |
Aminudin | Online Editor |
Samsurrohim | Online Editor |
Elgi Simanjuntak | Editorial Coordinator |
Dwidwok | Additional Editor |
Bambang Herdiana | Additional Editor |
Abdul Sahid | Assistant Editor |
Rosyi Tauhid Ace | Visual Effects Supervisor |
Arwin Haga Triyadi | Compositing Artist |
Donny Ariesta | Compositing Artist |
Doni Rusmana | Compositing Artist |
Ipeng | Compositing Artist |
Junaedi | Compositing Artist |
Rizky Ixi | Compositing Artist |
Hendi Rohaendi | 3D Animator |
Aslam | 3D Animator |
Harir Bako | Rotoscoping Artist |
Livan | Rotoscoping Artist |
Irwan Wahyudi | VFX Artist |
Dedi Kustriono | VFX Artist |
Harris Reggy | Visual Effects Supervisor |
Michael Hendryanto | CG Artist |
Patar FCPN | CG Artist |
Princess Slyny Audrey | CG Artist |
Iqbal Aditya Putra | CG Artist |
Bahrudin | CG Artist |
Harry Ardi Syahputra | CG Artist |
Iqbal Aditya Putra | VFX Supervisor |
Hadrianus Eko | Sound Re-Recording Mixer |
Rezki Rahmahadi | Sound Re-Recording Mixer |
Rezki Rahmahadi | Dialogue Editor |
Agus Prass | Sound Effects Editor |
Bakti Setiawan | Sound Effects Editor |
Indra Sudoyo | Audio Post Coordinator |
Ikmal Husin | Project Manager |
Gitara Maulana | Sound Effects Designer |
Lider Spencer | Sound Effects Designer |
Jumanto | Assistant Gaffer |