Julia Louis-Dreyfus als Billie Stanton | |
Will Ferrell als Pete Stanton | |
Zach Woods als Zach | |
Zoë Chao als Rosie | |
Miranda Otto als Charlotte | |
Giulio Berruti als Guglielmo | |
Julian Grey als Finn Stanton | |
Ammon Jacob Ford als Emerson Stanton | |
Kristofer Hivju als Michel | |
Alex MacQueen als Charlie | |
Kimberly Rydell als Bar Woman | |
Ruth Brauer-Kvam als Heli Ski Employee | |
Nadiv Molcho als German Snowboarder | |
Ferdinand Ramml als Photographer | |
Uli Richter als Good-Looking Bar Guy | |
Ramneet Dass als Man | |
Meghna Surya als Woman | |
Caroline Mercedes Hochfelner als Alpine Slide Employee | |
Peter Schorn als Grizzly Lift Attendant |
Nat Faxon | Director |
Jim Rash | Director |
Anthony Bregman | Producer |
Stefanie Azpiazu | Producer |
Danny Cohen | Director of Photography |
Jim Rash | Screenplay |
Nat Faxon | Screenplay |
Jesse Armstrong | Screenplay |
Julia Louis-Dreyfus | Producer |
Erik Hemmendorff | Executive Producer |
Ruben Östlund | Executive Producer |
Pamela Martin | Editor |
Volker Bertelmann | Original Music Composer |
Ruben Östlund | Original Film Writer |
David Rennie | Editor |
Nicole Abellara Hallman | Casting |
Jeanne McCarthy | Casting |
David Warren | Production Design |
Florian Reichmann | Art Direction |
Perry Robertson | Supervising Sound Editor |
Sebastian Sheehan Visconti | Sound Effects Editor |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Jo Homewood | Co-Producer |
Giedrius Nagys | Stunt Coordinator |
Mike Möller | Stunt Double |
Martin White | Stunts |
Eimear O'Grady | Stunts |
Michael Altman | Stunt Double |
Aoife Byrne | Stunt Double |
Uli Richter | Stunts |
Niamh Gale | Unit Production Manager |
Julie A. Bloom | First Assistant Director |
Orla King | Second Assistant Director |
Gregory Zuk | Associate Producer |
John O'Grady | Associate Producer |
T.K. Knowles | Associate Producer |
Tanja Erdmann | Assistant Art Director |
Johnny Byrne | Set Decoration |
Franz Xavier Spindler | Set Dresser |
Ian McCaffrey | Storyboard Artist |
Gabriela Atkinson-Schuster | Art Department Assistant |
Thomas Kloss Jr. | Art Department Assistant |
Stephen Rigney | Third Assistant Director |
Vince McGahon | "A" Camera Operator |
Vince McGahon | Steadicam Operator |
Seán McDermott | First Assistant Camera |
Anastasia Romanchuka | Second Assistant Camera |
Thomas Dirnhofer | Second Unit Director of Photography |
Thomas Dirnhofer | "B" Camera Operator |
Dieter Knestel | First Assistant "B" Camera |
Flo Gasser | Second Assistant "B" Camera |
Anthony Bagley | Digital Imaging Technician |
Jaap Buitendijk | Still Photographer |
René Kiefer | Drone Cinematographer |
Thomas Kreuzberger | Drone Pilot |
Dave Moran | Script Supervisor |
Robert Flanagan | Production Sound Mixer |
Matt Pendle | Boom Operator |
J.M. Logan | Post Production Supervisor |
Staci Pontius | First Assistant Editor |
Keith Brachmann | Additional Editor |
Kevin Zimmerman | Supervising Sound Editor |
John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Gabriel J. Serrano | Sound Re-Recording Mixer |
Jakob Ballinger | Gaffer |
Thomas Fromel | Best Boy Electric |
Manuel Nevosad | Rigging Gaffer |
Emmanuel Aubry | Key Grip |
Paul Kölbl | Best Boy Grip |
Florian Schabel | Dolly Grip |
Zizi Bohrer-Lehner | Costume Supervisor |
Elisabeth Nagl | Key Costumer |
Esther Naomi Knoll | Costumer |
Magdalena Fuchs | Costumer |
Marlies Mayringer | Costumer |
Lynn Johnson | Makeup Department Head |
Karoline Strobl | Assistant Makeup Artist |
Orla Carrol | Hair Department Head |
Tünde Kiss-Benke | Assistant Hairstylist |
Ernst Vogel | Location Manager |
Lisa Sellner | Assistant Location Manager |
Matthias Mayer | Unit Manager |
Johannes Slapa | Property Master |
Tissi Brandhofer | Special Effects Coordinator |
Jacob Schaefer | Construction Coordinator |
Lorraine Hewson | Production Coordinator |
Cara Loftus | Assistant Production Coordinator |
Valentina König | Assistant Production Coordinator |
Karen Byrne | Production Secretary |
Kevin Moll | Studio Teacher |
Billi Webster | Production Accountant |
Andrea Nunner | Production Accountant |
Katie Lantz | Casting Assistant |
Paul Cullen | Transportation Captain |
Emma Davie | Unit Publicist |
Adam DeCoster | Foley Artist |
Nicholas Feil | Foley Mixer |
Nick Neutra | Foley Editor |
Jeffrey Roy | ADR Mixer |
Jason Oliver | ADR Mixer |
Matt Hovland | ADR Mixer |
Jon Mooney | Music Editor |
Dan DiPrima | Music Editor |
Viktor Orri Árnason | Conductor |
Kathleen Felix-Hager | Costume Designer |