Jason James Richter als Jesse | |
Keiko als Willy | |
Lori Petty als Rae Lindley | |
August Schellenberg als Randolph Johnson | |
Michael Madsen als Glen Greenwood | |
Jayne Atkinson als Annie Greenwood | |
Michael Ironside als Dial | |
Richard Riehle als Wade | |
Mykelti Williamson als Dwight Mercer | |
Michael Bacall als Perry | |
Danielle Harris als Gwenie | |
Isaiah Malone als Vector | |
Betsy Toll als Passerby #1 | |
Rob Sample als Passerby #2 | |
Merrilyn Jones als Passerby #3 | |
Mickey Gaines als Waiter | |
Justin R. Hall als Fish Thrower | |
Robert M. Duque als Fish Thrower | |
Sam Samson als Fish Thrower | |
Willis Van Dusen als Willis Van Dusen | |
Tom Lasswell als Brody | |
Moultrie Patten als Homeless Man | |
Ed Murphy als Homeless Man | |
Jim Michaels als Announcer |
Jennie Lew Tugend | Producer |
Basil Poledouris | Original Music Composer |
Lauren Shuler Donner | Producer |
Simon Wincer | Director |
April Ferry | Costume Design |
Robbie Greenberg | Director of Photography |
Diane Yates | Art Direction |
Corey Blechman | Screenplay |
O. Nicholas Brown | Editor |
Charles Rosen | Production Design |
Penelope L. Foster | Co-Producer |
Jim Van Wyck | Co-Producer |
Richard Solomon | Co-Producer |
Judy Taylor | Casting |
Lynda Gordon | Casting |
Mark Marshall | Associate Producer |
Douglas C. Merrifield | Associate Producer |
Charles Skouras III | Unit Production Manager |
Jim Van Wyck | First Assistant Director |
Mark Cotone | Second Assistant Director |
Joel Sill | Music Consultant |
Chas. Butcher | Art Direction |
Mary Olivia McIntosh | Set Decoration |
James W. Slater | Leadman |
Michael Jackson | Theme Song Performance |
Keith Walker | Screenplay |
Keith Walker | Story |
Richard Donner | Executive Producer |
Arnon Milchan | Executive Producer |
Tim Chau | Supervising Sound Editor |
Tim Chau | Sound Designer |
Thomas Milano | Music Editor |
Chris Jargo | Supervising ADR Editor |
Harold Fuhrman | Set Designer |
Pamela S. Westmore | Makeup Artist |
Cheri Ruff | Hairstylist |
Dennis Scott | Stunt Coordinator |
Pete Romano | Underwater Camera |
Marty Snyderman | Underwater Camera |
Thomas R. Ward | Special Effects Coordinator |
Bob Talbot | Cinematography |
Jeff Clark | Sound Editor |
Albert Gasser | Sound Editor |
Leonard T. Geschke | Sound Editor |
William Jacobs | Sound Editor |
Nils C. Jensen | Sound Editor |
David Kern | Sound Editor |
Charles Ewing Smith | Sound Editor |
Peter Tomaszewicz | Sound Editor |
Bernard Weiser | Sound Editor |