James McAvoy als Patricia / Dennis / Hedwig / The Beast / Barry / Heinrich / Jade / Ian / Mary Reynolds / Norma / Jalin / Kat / B.T. / Kevin Wendell Crumb / Mr. Pritchard / Felida / Luke / Goddard / Samuel / Polly | |
Bruce Willis als David Dunn / The Overseer | |
Samuel L. Jackson als Elijah Price / Mr. Glass | |
Anya Taylor-Joy als Casey Cooke | |
Sarah Paulson als Dr. Ellie Staple | |
Spencer Treat Clark als Joseph Dunn | |
Charlayne Woodard als Mrs. Price | |
Luke Kirby als Pierce | |
Adam David Thompson als Daryl | |
M. Night Shyamalan als Jai, Security Guard | |
Shannon Destiny Ryan als Cheerleading Girl | |
Diana Silvers als Cheerleading Girl | |
Nina Wisner als Cheerleading Girl | |
Kyli Zion als Cheerleading Girl | |
Serge Didenko als Ronald, Powerful Young Man | |
Russell Posner als T, Skinny Camera Kid | |
Kimberly S. Fairbanks als Assistant Principal | |
Rosemary Howard als Penelope Crumb | |
Bryan McElroy als Clarence Crumb | |
Owen Vitullo als Young Kevin | |
William Turner als Young Elijah | |
Johnny Hiram Jamison als Thirteen Year-Old Elijah (archive footage) | |
Leslie Stefanson als Woman on Train | |
Marc H. Glick als Train Engineer | |
Brick Mason als Carnival Barker | |
Bostin Christopher als Comic Book Counter Guy | |
Ukee Washington als News Anchor | |
Colin Becker als Ten Year-Old David | |
Brian Anthony Wilson als Security Guard in Car | |
Tobias Segal als Surveillance Security Guard | |
Joseph Thuet als Joe, Security Guard | |
Tatiana St. Phard als Woman Group Member | |
Tom DiNardo als Homeless Person | |
Timothy Chivalette als Comic Book Geek | |
Jack McCafferty als Comic Book Geek | |
Darby Schlosser als Foster Sibling | |
Jordan Coker als Foster Sibling | |
Emma Hong als Foster Sibling | |
Xaiver Gerald als Foster Sibling | |
Tim Duquette als Patient Jimmy | |
Nathan Nauroth als Orderly Harrison | |
Ana Leonard als Hospital Volunteer | |
Elijah Davis als Maintenance worker (uncredited) | |
Charles W Harris III als Officer Williams (uncredited) | |
Jesse Ridgway als College Student (uncredited) |
M. Night Shyamalan | Director |
Jason Blum | Producer |
Chris Trujillo | Production Design |
Luke Ciarrocchi | Editor |
Mike Gioulakis | Director of Photography |
Michael Maddi | Prosthetics Sculptor |
John Burton West | Production Manager |
Ashwin Rajan | Producer |
Ben Bornstein | Prosthetic Makeup Artist |
Steven Schneider | Executive Producer |
Diane Dixon | Hair Department Head |
Marc Bienstock | Producer |
Douglas Aibel | Casting |
Jesse Rosenthal | Art Direction |
Margina Dennis | Makeup Artist |
West Dylan Thordson | Original Music Composer |
Kevin Scott Frakes | Executive Producer |
Olivia Peebles | Set Decoration |
John Rusk | Co-Producer |
M. Night Shyamalan | Producer |
Paco Delgado | Costume Design |
Michael Maddi | Prosthetic Designer |
Renaldo Kell | Editor |
Pamela Peitzman | Makeup Department Head |
Jason Fyrberg | Sound Mixer |
William Lance | Set Designer |
M. Night Shyamalan | Screenplay |
Sean Garnhart | Sound Designer |
Dave Kellom | Art Department Coordinator |
Charles S. Rowe | Script Supervisor |
Jason Loftus | Casting |
Ian Seabrook | Underwater Director of Photography |
Bill Vargo | Video Assist Operator |
Andrew Joffe | Electrician |
Ryan 'Sparks' Lynch | Chief Lighting Technician |
Liza James | Ager/Dyer |
Staci Hagenbaugh | Location Manager |
Jessica Kourkounis | Still Photographer |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Diane Heery | Casting |
Ian S. Takahashi | Underwater Camera |
Sandi Figueroa | Costumer |
Aaron Becker | Title Designer |
Aidan John Miller | Tailor |
Jon Sibert | Key Grip |
Rita Squitiere | Costume Supervisor |
Tim Linden | Property Master |
Jason Cortazzo | Libra Head Technician |
Kara Morasco | Tailor |
Teresa Binder Westby | Assistant Costume Designer |
Christy Guillermain | Costumer |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Askia Won-Ling Jacob | Costumer |
Chris Clemens | Pilot |
Susan Jacobs | Music Co-Supervisor |
Paul Maiello | Construction Coordinator |
Yusuf Hassan | Script Coordinator |
Thomas Devine | Electrician |
Kasha Meyers | Costume Assistant |
Angeline Zeigler | Set Costumer |
Everette Webber | Digital Intermediate Editor |
Kelly Bruce | Compositing Supervisor |
Katherine Soares | Visual Effects Producer |
Jonathan Stone | Visual Effects Producer |
Jared Levin | Visual Effects Coordinator |
Patrick Edward White | Special Effects Coordinator |
Kathryn Cates | Assistant Editor |
Brian Houlihan | Compositing Supervisor |
Travis Avitabile | Digital Intermediate Producer |
Kevin Murray | Assistant Editor |
Travis Reinke | 3D Modeller |
Arslan Naqvi | Compositing Supervisor |
Andreia Lucas | Visual Effects Editor |
Dan Boujoulian | Visual Effects Editor |
Chris Giuffrida | Colorist |
Rich Pernice | Visual Effects Editor |
Ryan Cunningham | Visual Effects Producer |
Chris Jensen | Digital Intermediate Colorist |
Bob Peishel | Digital Intermediate Producer |
Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Blu Murray | Editor |
Emily Austin Griswold | VFX Artist |
Susan Jacobs | Music Supervisor |
Gary Barber | Executive Producer |
Roger Birnbaum | Executive Producer |
Marc Bienstock | Unit Production Manager |
John Burton West | Unit Production Manager |
John Rusk | First Assistant Director |
Alison C. Rosa | Second Assistant Director |
Zack Roberts | Stunts |
Mark Pettograsso | Stunts |
Ricky Barksdale | Stunts |
Chris Dyer | Stunts |
Anthony Hoang | Stunts |
Jim Ford | Stunts |
Patrick M. Walsh | Stunts |
Roberto Gutierrez | Stunts |
Earl Weathers | Stunts |
Elvis Valentino Lopez | Stunts |
Mohammed J. Ali | Stunts |
Jason Ng | Stunts |
Rick Kain | Stunts |
Matthew R. Staley | Stunts |
James Ortiz | Stunts |
David Shumbris | Stunts |
Brian Donahue | Stunts |
Victor Chan | Stunts |
Anthony Mecca | Stunts |
John McEnerney | Stunts |
Aaron Joshua | Stunts |
Chris Colombo | Stunts |
Wendy Gutierrez | Stunts |
Stephen Mann | Stunts |
Stuart F. Wilson | Stunts |
Kenny Wong | Stunts |
Jeff Ward | Stunts |
Zoli Dora | Stunts |
Chazz Menendez | Stunts |
Christian Dorsey | Stunts |
Michael Viola | Stunts |
Christopher Jon Gombos | Stunts |
Giuseppe Ardizzone | Stunts |
Bryce Burke | Stunts |
Peter Wallack | Stunts |
Kimmy Suzuki | Stunts |
Chad Knorr | Stunts |
Dom Catanzarite | Associate Producer |
Matthew Shapiro | Post Production Supervisor |
Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Kyle Rudolph | "A" Camera Operator |
Kyle Rudolph | Steadicam Operator |
Scott Johnson | First Assistant "A" Camera |
Michael Leonard | First Assistant "B" Camera |
Leon Sanginiti | Second Assistant "A" Camera |
James McCann | Second Assistant "B" Camera |
Sean Galczyk | Camera Loader |
Kelly Doran | Boom Operator |
Ye Zhang | Utility Sound |
William P. Fiedler | Best Boy Electric |
Ryan Callahan | Best Boy Grip |
Mark Catania | Dolly Grip |
Ken McCallum | Dolly Grip |
Sheridan Braxton | Grip |
Caswell Cooke | Grip |
Matthew Hanlon | Grip |
Shane Sibert | Grip |
Liza James | Set Costumer |
Ray Santoleri | Key Makeup Artist |
Natalie Young | Makeup Artist |
Janice Innella | Key Hair Stylist |
Camille Friend | Hairstylist |
Justine Frank | Art Department Assistant |
Brick Mason | Storyboard Artist |
Ray Fisher | Leadman |
Samantha Higgins | Set Dresser |
Benjamin J. Woodward | Assistant Property Master |
Jay Rogers | Production Coordinator |
Trish McMiniment | Assistant Production Coordinator |
Janelle Coleman | Production Secretary |
Blair Howley | Second Second Assistant Director |
Chris Gormley | Assistant Location Manager |
John Galloway | Assistant Location Manager |
Stephanie Holbrook | Casting Associate |
Henry Russell Bergstein | Casting Associate |
Deborah Maxwell Dion | Casting Associate |
Ryan Drake | Casting Assistant |
Sean Garnhart | Sound Re-Recording Mixer |
Lee Salevan | Sound Effects Editor |
Igor Nikolic | Foley Editor |
Michael Feuser | Dialogue Editor |
Brian Bowles | Dialogue Editor |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Lidia Tamplenizza | ADR Editor |
Rachel Wardell | Assistant Sound Editor |
Matthew Kay | Foley Mixer |
Jay Peck | Foley Artist |
Jackie Mulhearn | Assistant Music Supervisor |
Suzanna Perić | Music Editor |
Jeanene Fiedler | Craft Service |
Kyli Zion | Stunts |