Peter Ustinov als Hercule Poirot | |
Lauren Bacall als Lady Westholme | |
Carrie Fisher als Nadine Boynton | |
John Gielgud als Colonel Carbury | |
Piper Laurie als Emily Boynton | |
Hayley Mills als Miss Quinton | |
Jenny Seagrove als Dr. Sarah King | |
David Soul als Jefferson Cope | |
Nicholas Guest als Lennox Boynton | |
Valerie Richards als Carol Boynton | |
John Terlesky als Raymond Boynton | |
Amber Bezer als Ginevra Boynton | |
Douglas Sheldon als Captain Rogers | |
Michael Sarne als Healey | |
Michael Craig als Lord Peel | |
Mohammed Hirzalla als Hassan | |
Rudy Ruggiero als Tourist Guide | |
Dan Muggia als Italian Policeman | |
Lutuf Nouasser als Boynton Driver | |
Babi Neeman als Arab Vendor | |
Rupert Horrox als British Official | |
Hugh Brophy als British Official at Ball | |
Marcel Solomon als Ship's Captain | |
Aliza Ben-Moha als Woman | |
Iyad Hajjaj als Holyland Native |
Michael Winner | Director |
Michael Winner | Producer |
Pino Donaggio | Original Music Composer |
David Gurfinkel | Director of Photography |
Michael Winner | Editor |
Dyson Lovell | Casting |
John Blezard | Production Design |
Avishay Avivi | Art Direction |
John Bloomfield | Costume Design |
Agatha Christie | Novel |
Anthony Shaffer | Screenplay |
Peter Buckman | Screenplay |
Michael Winner | Screenplay |
Yoram Globus | Executive Producer |
Menahem Golan | Executive Producer |
David Varod | Construction Coordinator |
David Wynn-Jones | Director of Photography |
Stanley B. Gill | Sound Recordist |
Avraham Leibman | Gaffer |
Mati Raz | Associate Producer |
Itzik Kol | Production Supervisor |
Asher Gat | Production Manager |
Danny ben Menahem | Location Coordinator |
Chris Carreras | First Assistant Director |
Marcia Gay | Second Assistant Director |
Shauli Gorodeski | Second Assistant Director |
Miri Sformes | Third Assistant Director |
Rafi Zabar | Third Assistant Director |
Alan Cassie | Set Decoration |
Shlomo Zafrir | Set Decoration |
Bill Surridge | Construction Manager |
Alfred Gershoni | Construction Manager |
Arthur Wicks | Property Master |
Anat Avivi | Assistant Property Master |
Peter Russell | Draughtsman |
Miguel Markin | Assistant Set Decoration |
Eli Yarkoni | Sound Recordist |
Yossi Yarkoni | Boom Operator |
David Old | Sound Re-Recording Mixer |
Micky Binyamini | Focus Puller |
Uri Steinmetz | Clapper Loader |
Rami Siman-Tov | Clapper Loader |
Naomi Kol | Production Accountant |
Edna Rosen | Production Coordinator |
Tony Lenny | Sound Editor |
Lionel Selwyn | Sound Editor |
Brian Lintern | Music Editor |
Stephen Barker | Post Production Supervisor |
Ora Stikovski | Assistant Costume Designer |
Shuli Silberberg | Wardrobe Coordinator |
Blondine Mille | Wardrobe Assistant |
Ayelet Chen | Wardrobe Assistant |
Anna Bargiel | Wardrobe Assistant |
Laura Dinolesko | Wardrobe Assistant |
Judith Ben-Yod | Wardrobe Assistant |
Talia Natanzon | Wardrobe Assistant |
Yvonne Coppard | Makeup Artist |
Pat Hay | Makeup Artist |
Matti Halchmi | Assistant Makeup Artist |
Charles Biderman | Assistant Makeup Artist |
Debby Kleider | Assistant Makeup Artist |
Dana Fogach | Assistant Makeup Artist |
Stephanie Kaye | Hairstylist |
Paula Gillespie | Hairstylist |
Tamy Levy | Hairstylist |
Esty Braminsky | Assistant Hairstylist |
Cheryl Leigh | Continuity |
Vered Sapir-Fragman | Production Secretary |
Rafi Laadan | Production Assistant |
Yoni Hamenachem | Still Photographer |
Maya Tavi | Casting |
Shimon Sabach | Key Grip |
Muki Ben-Hamo | Transportation Captain |
Daniel Schneor | Second Unit Director of Photography |
David Wynn-Jones | Second Unit Director of Photography |
Giancarlo Ferrando | Second Unit Director of Photography |
Gadi Danzig | Steadicam Operator |
Natale Massara | Conductor |
Jakob Kalusky | Choreographer |