Keanu Reeves als John Wick | |
Donnie Yen als Caine | |
Bill Skarsgård als Marquis | |
Ian McShane als Winston | |
Laurence Fishburne als Bowery King | |
Lance Reddick als Charon | |
Clancy Brown als Harbinger | |
真田広之 als Shimazu | |
Rina Sawayama als Akira | |
Scott Adkins als Killa | |
Aimée Kwan als Mia | |
Marko Zaror als Chidi | |
Natalia Tena als Katia | |
Shamier Anderson als Tracker | |
George Georgiou als The Elder | |
Yoshinori Tashiro als Sumo #1 | |
Hiroki Sumi als Sumo #2 | |
Daiki Suzuki als Daiki | |
Julia Asuka Riedl als Operator | |
Milena Rendón als Operator | |
Ivy Quainoo als Operator | |
Irina Trifanov als Operator | |
Iryna Fedorova als Babushka | |
Andrej Kaminsky als Priest | |
Sven Marquardt als Klaus | |
Raicho Vasilev als German Gangster | |
Marie Pierra Kakoma als DJ | |
Gina Aponte als Club Host (uncredited) | |
Christoph Hofmann als Valet (uncredited) |
Derek Kolstad | Characters |
Erica Lee | Producer |
Basil Iwanyk | Producer |
Chad Stahelski | Director |
Tyler Bates | Original Music Composer |
Joel J. Richard | Original Music Composer |
Chad Stahelski | Producer |
Louise Rosner-Meyer | Executive Producer |
Keanu Reeves | Executive Producer |
Shay Hatten | Writer |
Michael Finch | Writer |
David Leitch | Executive Producer |
Michael Paseornek | Executive Producer |
Casey Genton | Sound Re-Recording Mixer |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Alan Rankin | Sound Designer |
Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
Tom Boykin | Dialogue Editor |
Simon Brown | Boom Operator |
Laurent Chassaigne | Foley Editor |
Jason W. Freeman | Dialogue Editor |
Gadou Naudin | Foley Artist |
Louis Naudin | Foley Mixer |
Gerd Nefzer | Special Effects Supervisor |
Jonathan Rothbart | Visual Effects Supervisor |
Jen Malone | Music Supervisor |
Oliver Hug | Music Editor |
Chris Newlin | Music Editor |
Daniel Waldman | Music Editor |
Manfred Banach | Production Sound Mixer |
Michael Baird | Dialogue Editor |
Srdjan Kurpjel | Foley Supervisor |
Xiao'ou Olivia Zhang | Sound Designer |
Gael Nicolas | Sound Designer |
Luke Gibleon | Sound Effects Editor |
Nicholas Interlandi | Sound Effects Editor |
Reina Sparks | Visual Effects Producer |
Azam Ali | Vocals |
Lance Reddick | In Memory Of |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Chris Whiteside | ADR Mixer |
Christoph Fisser | Co-Producer |
Henning Molfenter | Co-Producer |
Charlie Woebcken | Co-Producer |
Kharmel Cochrane | Casting |
Nathan Orloff | Editor |
Kevin Kavanaugh | Production Design |
Michael Jordan | Assistant Editor |
Nicholas Lundgren | Additional Editor |
Christian Reinhardt | Assistant Editor |
Kenji T. Yasutake | Assistant Editor |
Samuel Payen | Third Assistant Director |
Maud Ducre | Third Assistant Director |
Ahmad Khomakho | Third Assistant Director |
Scott Rogers | Second Unit Director |
Aria Harrison | Script Supervisor |
Mark Anthony Little | First Assistant Director |
Jeremy Marks | First Assistant Director |
Scott Rogers | Stunt Coordinator |
Stephen Dunlevy | Stunt Coordinator |
Michael Tinger | Post Production Supervisor |
Koji Kawamoto | Fight Choreographer |
Laurent Demianoff | Fight Choreographer |
Melanie Randolph | Set Costumer |
Birger Laube | Makeup Artist |
Kerrie Smith | Hair Designer |
Kerrie Smith | Hairstylist |
Valérie Chapelle | Key Makeup Artist |
Clémence Gaag | Hairstylist |
Nathalie Chesnais | Costume Supervisor |
Luka Antonić | Costume Supervisor |
Kate Edwards | Costume Supervisor |
Paco Delgado | Costume Design |
Murray Close | Still Photographer |
Dan Laustsen | Director of Photography |
Chris Shriver | Supervising Art Director |
Andreas Olshausen | Supervising Art Director |
Zoltán Virányi-Fontan | Standby Art Director |
Régis Marduel | Standby Art Director |
Thierry Poulet | Set Designer |
Marie Delfau | Set Designer |
Julian Burger | Set Designer |
Julia Halbfas | Set Designer |
Alice Wong | Set Designer |
Mark Rosinski | Set Decoration |
Lorenz Plassmann | Assistant Art Director |
Thierry Zemmour | Art Direction |
Karim Kheir | Art Direction |
Emil Birk | Art Direction |
Cornelia Ott | Art Direction |
Stephen P. Robinson | Sound Designer |
Janelle Croshaw Ralla | Visual Effects Supervisor |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Producer |
Todd Harris | Storyboard Artist |
伊澤彩織 | Stunts |