Kathryn Newton als Lisa Swallows | |
Cole Sprouse als The Creature | |
Liza Soberano als Taffy | |
Henry Eikenberry als Michael Trent | |
Joe Chrest als Dale Swallows | |
Carla Gugino als Janet | |
Joey Harris als Tamara | |
Bryce Romero als Doug | |
Jenna Davis als Lori | |
Joshua Montes als Vince | |
Trina LaFargue als Tricia | |
Paola Andino als Misty | |
Jennifer Pierce Mathus als Lisa's Mom | |
Luke Sexton als Axe Murderer | |
Chris Greening als Jock | |
Mae Anglim als Drunk Girl | |
Ayla Miller als White Girl | |
Jailyn Rae als Psychic Jenny | |
Ashton Leigh als Reporter #1 | |
Charlie Talbert als Wayne | |
Ray Gaspard als Mr. Garces | |
Geraldine Singer als Mrs. Garces | |
Shane Partlow als History Teacher | |
Jesse Reeks als The Creature Hand Double | |
Destiny Jones als Sosnouski | |
Johnny Ballance als Tepper | |
Donna DuPlantier als Buckley | |
Sylvia Grace Crim als Officer Waters | |
Walker Babington als Officer John | |
Ritchie Montgomery als Old Man Harvey | |
Sarah Fisher als Lady Cop | |
Summer Selby als Neighbor Woman | |
Marcello Maurio als Boy on Bike | |
Brad Miller als EMT | |
Julia Belanova als Goth Teen | |
Wendy Miklovic als Strange Figure | |
April Dupré als Reporter #2 |
Zelda Williams | Director |
Diablo Cody | Producer |
Mason Novick | Producer |
Jeffrey Lampert | Executive Producer |
Isabella Summers | Original Music Composer |
Paula Huidobro | Director of Photography |
Brad Turner | Editor |
Nancy Nayor | Casting |
Robert C. Bigelow | Sound Mixer |
Chelsea Bruland | Stunt Coordinator |
Diablo Cody | Screenplay |
Elizabeth Ellson | Associate Producer |
Mark Worthington | Production Design |
Michelle C. Harmon | Art Direction |
Andrew W. Bofinger | Set Decoration |
Meagan McLaughlin | Costume Design |
Shane LeCocq | Choreographer |
Jonny Bullard | Key Makeup Artist |
Jonny Bullard | Special Effects Makeup Artist |
Natalie Shea Rose | Key Hair Stylist |
William Spataro | Special Effects Makeup Artist |
Brian Waltsak | Makeup Artist |
Georgianna Paz | First Assistant Director |
Jared Swidzinski | Second Assistant Director |
Tatum Beck | Set Dresser |
Tory Ducote | Set Decoration Buyer |
Katalea Ford | Set Dresser |
Adie Kaplan | Set Designer |
Bryan Marchese | Set Dresser |
Jessica Taylor | Set Decoration Buyer |
Vinny Alfano | ADR Recordist |
Alessandro Chimento | Utility Sound |
Annika Epker | Foley Editor |
Lewis Goldstein | Sound Re-Recording Mixer |
Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Bennett Kerr | Sound Effects Editor |
Yorick Sedee | Foley Mixer |
Wen Hsuan Tseng | Foley Supervisor |
Jake Valentine | ADR Mixer |
Ronnie van der Veer | Foley Artist |
Allan Zaleski | Sound Effects Editor |
Matt Alavi | Special Effects |
Regina Jiganti | Special Effects Makeup Artist |
Shwee Chou | Visual Effects Producer |
Nicolas DiNizio | Visual Effects Coordinator |
Richard Friedlander | Visual Effects Supervisor |
Gerardo Gabriel Garcia | VFX Artist |
Brian Houlihan | Visual Effects Producer |
Jacques Stroweis | Visual Effects Supervisor |
Michael Wharton | CG Supervisor |
Scott Winston | Visual Effects Supervisor |
Silas Borelly | Stunt Double |
Amanda Bradley | Stunt Driver |
Juliene Joyner | Stunt Double |
Max Patrucco | Stunts |
Preston Schrag | Stunt Double |
Allen Parks | Gaffer |
Steffan Pitzel | Lighting Technician |
Joshua Walker | Lighting Technician |
Amelia Chen Miley | Casting Associate |
Jasmine Gutierrez | Casting Associate |
Lee Pierce | Extras Casting |
Carmen Soriano | Script Supervisor |
Serena Forghieri | First Assistant Editor |
David Thornsberry | Location Manager |
Emma Villere | Costume Supervisor |
Jen Wasson | Assistant Costume Designer |
Nate Wasson | Costumer |
Marie Boensch | Set Costumer |
Garrett McElver | Music Supervisor |
Jack Bigelow | Boom Operator |
Brad Miller | Art Department Coordinator |
Jeffrey Penman | Post Production Supervisor |
Anthony Rossi III | Unit Production Manager |
Zachery Scherer | Additional Second Assistant Director |
Michelle Belfield | Graphic Designer |