Casey Affleck als Lee Chandler | |
Lucas Hedges als Patrick Chandler | |
Michelle Williams als Randi Chandler | |
Kyle Chandler als Joe Chandler | |
C.J. Wilson als George | |
Gretchen Mol als Elise Henderson | |
Matthew Broderick als Jeffrey Garner | |
Anna Baryshnikov als Sandy | |
Heather Burns als Jill | |
Ivy O'Brien als Young Patrick Chandler | |
Kara Hayward als Silvie McGann | |
Tom Kemp als Stan Chandler | |
Josh Hamilton als Wes (Joe's Lawyer) | |
Tate Donovan als Hockey Coach | |
Ruibo Qian als Dr. Bethany | |
Robert Sella als Dr. Muller | |
Susan Pourfar als Nurse Irene | |
Stephen McKinley Henderson als Mr. Emery | |
Chloe Dixon als Suzy Chandler | |
Ellie Teves als Karen Chandler | |
Mary Mallen als Sharon | |
Richard Donelly als Mr. Martinez (1st Tenant) | |
Virginia Loring Cooke als Mrs. Groom (2nd Tenant) | |
Quincy Tyler Bernstine als Marianne (3rd Tenant) | |
Missy Yager als Mrs. Olsen (4th Tenant) | |
Ben Hanson als Bartender | |
Lewis D. Wheeler als 1st Businessman at Bar | |
Anthony Estrella als 2nd Businessman at Bar | |
Paul Meredith als Paul (Assistant Principal) | |
Carolyn Pickman als Paul's Assistant | |
Christian J. Mallen als CJ | |
Oscar Wahlberg als Joel | |
Wendy Overly als Wes's Assistant | |
Jackson Damon als Otto | |
Shawn Fitzgibbon als Tom Doherty (Ping-Pong Player) | |
Glenn McKiel als Manchester Police Chief | |
Joe Stapleton als Fire Marshall | |
Brian Chamberlain als Investigating Detective | |
Kenneth Lonergan als Manchester Pedestrian | |
Jami Tennille als Janine | |
Liam McNeill als Josh (Randi's Husband) | |
Danae Nason als Rachel (Randi's Friend) | |
Allyn Burrows als Father Martin | |
Nellie Lonergan als 1st Girl at School ("Godspell") | |
Brian A. White als Jerry (Guy in Boat Yard Office) | |
Erica McDermott als Sue (Angry Boss in Boat Yard Office) | |
Frank Garvin als Homeowner | |
William Bornkessel als George's Son (uncredited) | |
Kt Baldassaro als Bar Patron (uncredited) |
Kenneth Lonergan | Director |
Kenneth Lonergan | Writer |
Jody Lee Lipes | Director of Photography |
Jennifer Lame | Editor |
Lesley Barber | Original Music Composer |
Douglas Aibel | Casting |
Ruth De Jong | Production Design |
Jourdan Henderson | Art Direction |
Florencia Martin | Set Decoration |
Melissa Toth | Costume Design |
Carolyn Pickman | Casting |
Henry Russell Bergstein | Casting Associate |
Matt Bouldry | Casting Associate |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Zach Zatet | Casting Assistant |
Lauren Beck | Producer |
Matt Damon | Producer |
Chris Moore | Producer |
Gigi Pritzker | Producer |
Kimberly Steward | Producer |
Kevin J. Walsh | Producer |
Brannon Smithwick | Art Department Assistant |
Morgan Kling | Property Master |
Beth Anderson | Assistant Property Master |
Andrea Ulrich | Script Supervisor |
Mick Gormaley | Music Editor |
Linda Cohen | Music Supervisor |
Joanna Murphy | Assistant Costume Designer |
Amy Pickering | Costume Supervisor |
Alanna Keenan | Set Costumer |
Susanna Brown | Tailor |
Petr Hlinomaz | Camera Operator |
Terrence Hayes | Camera Operator |
Brant S. Fagan | Steadicam Operator |
Claire Folger | Still Photographer |
Joshua Dreyfus | Gaffer |
Robert Kelly | Dolly Grip |
Patrick Quinn | First Assistant Camera |
Julien Zeitouni | First Assistant Camera |
Warren A. Weberg | Key Grip |
Julius Horsthuis | Visual Effects Supervisor |
Dan Edelstein | ADR Editor |
Mark DeSimone | ADR & Dubbing |
Peter Stevenson | Boom Operator |
Joanna Fang | Foley |
Roland Vajs | Foley Editor |
Jacob Ribicoff | Sound Designer |
Jacob Ribicoff | Supervising Sound Editor |
Liz Bernstrom | Makeup Department Head |
Sherryn Smith | Key Makeup Artist |
Rob Fitz | Makeup Artist |
Ivan Barahona | Digital Intermediate |
Christina Delerme | Digital Intermediate |
Joey Handy | Digital Intermediate |
Jack Lewars | Digital Intermediate |
John Krasinski | Executive Producer |
Alexa Zimmerman | Dialogue Editor |
Michael Fuchs | Steadicam Operator |
Michael J. Moore | First Assistant Director |
Ryan Stowell | Co-Producer |
Josh Godfrey | Executive Producer |
Declan Baldwin | Executive Producer |
Bill Migliore | Executive Producer |
Declan Baldwin | Unit Production Manager |
David Blazina | Second Assistant Director |
Paul Marini | Stunt Coordinator |
Tim LaDue | Second Second Assistant Director |
Ryan McCoy Johnson | Leadman |
Matthew Nutter | Graphic Designer |
Hannah Rhein | Set Costumer |
Kevin S. Parker | Sound Mixer |
Ryan Baker | Utility Sound |
Fred Young | Best Boy Electric |
Teresa Hays | Best Boy Grip |
Ed Searles | Grip |
Karl Hartman | Production Coordinator |
Cynthia Garcia Walker | Production Accountant |
Jill Sacco | Production Secretary |
Frank Barbosa | Hair Department Head |
Elizabeth Cecchini | Key Hair Stylist |
Stuart Macphee | Post Production Supervisor |
Kai Quinlan | Location Manager |
Alex Berard | Location Manager |
Jeff Dionne | Assistant Location Manager |
Taylor Levy | Assistant Editor |
Billy Dowd | Extras Casting |
Wendy Overly | Dialect Coach |
Patrick M. Walsh | Stunt Coordinator |
Michael Ricci | Special Effects Supervisor |
Jacob Ribicoff | Sound Re-Recording Mixer |
Ryan Collison | Foley Recording Engineer |
Leslie Bloome | Foley Artist |
Roland Vajs | Sound Re-Recording Mixer |
Tyler Newhouse | ADR Recordist |
James Shearman | Orchestrator |
Summer Phoenix | Thanks |
Risa Uchida Battis | Set Dresser |
Timothy Lewis | Set Dresser |
Michael Potter | Set Dresser |
Amy Teitter | Set Dresser |
Jeff Kryvicky | Title Designer |