Carol Kane als Dorine Douglas | |
Molly Ringwald als Kim Poole | |
Jeanne Tripplehorn als Norah Reed | |
Barbara Sukowa als Virginia Wingate | |
Mike Hodge als Mr. Landau | |
Doug Barron als Ted | |
Linda Powell als Naomi | |
Albert Macklin als Brad | |
Michelle Hurst als Kate | |
Paula Cale als Paula | |
Harley Kaplan als Steve | |
Michael Imperioli als Daniel Birch | |
David Thornton als Gary Michaels | |
Alice Drummond als Carlotta Douglas | |
Eddie Malavarca als Eddie the Mailboy | |
Jason Brill als Delivery Man | |
Florina Rodov als Receptionist | |
Marla Sucharetza als Mrs. Gary Michaels | |
Rachel Aviva als Young Dorine | |
Marceline Hugot als Young Carlotta | |
Wayne Maxwell als Jimmy the Homeless Man | |
Julia McIlvaine als Linda the Girl Scout | |
Cleopatra St. John als Girl Scout #2 | |
Danny Morgenstern als Ted's Secretary | |
Timothy Stickney als Paramedic #1 | |
Christopher Tracy als Paramedic #2 | |
John D. Bair als Office Delivery Man (uncredited) | |
Eric Bogosian als Peter Douglas (uncredited) | |
Cindy Sherman als Woman Photographer (uncredited) |
Cindy Sherman | Director |
Todd Thomas | Costume Design |
Merril Stern | Editor |
Ted Hope | Executive Producer |
Ford Wheeler | Art Direction |
Russell Lee Fine | Director of Photography |
John N. Hart | Executive Producer |
Tom Carouso | Executive Producer |
James Schamus | Executive Producer |
Christine Vachon | Producer |
Kevin Thompson | Production Design |
Pamela Koffler | Producer |
Amy Beth Silver | Set Decoration |
Evan Lurie | Original Music Composer |
Josefina Fernández | Makeup Artist |
Evelyn Ortman | Makeup Artist |
Mick Gormaley | Sound Editor |
Sylvia Menno | Sound Editor |
David Novack | Sound Re-Recording Mixer |
Eliza Paley | Supervising Sound Editor |
Paul P. Soucek | Supervising Sound Editor |
W. Sweeney | Sound Editor |
Tom Kalin | Screenplay |
Elise MacAdam | Screenplay |
Elise MacAdam | Story |
Cindy Sherman | Story |
Todd Haynes | Co-Writer |
Kerry Barden | Casting |
Suzanne Smith | Casting |
Billy Hopkins | Casting |
Josefina Fernández | Hairstylist |
M. Blair Breard | Unit Production Manager |
Evelyn Ortman | Hairstylist |
Anthony Bregman | Executive In Charge Of Production |
John J. Leonard | Post Production Supervisor |
Randall Poster | Music Supervisor |
Sandrine Muller | Script Supervisor |
Kevin Flynn | Transportation Coordinator |
Victoria Robinson | Second Second Assistant Director |
Jude Gorjanc | First Assistant Director |
Cindy Craig | Second Assistant Director |
Ian Chorao | Leadman |
David Doernberg | Property Master |
David Krueger | Carpenter |
Thi-Linh Le | Set Dresser |
Katie Merz | Scenic Artist |
Andrea Stanley | Construction Coordinator |
Maria Wagner | Assistant Property Master |
Tim J. Carroll | Dolby Consultant |
Evan T. Chen | Assistant Sound Editor |
Ajae Clearway | Assistant Sound Editor |
Neil Danziger | Sound Mixer |
Andy Kris | ADR Recordist |
George A. Lara | Foley Recording Engineer |
Jennifer Martinez | Boom Operator |
Brian Vancho | Foley Artist |
Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Rob Benevides | Special Effects Makeup Artist |
Drew Jiritano | Special Effects Coordinator |
Victor Chan | Stunts |
David S. Lomax | Stunts |
John Copeman | Stunts |
Steve Mack | Stunts |
David Shumbris | Stunts |
Michael Audino | Best Boy Grip |
Eryn A. Defontes | Second Assistant Camera |
T. Colin Dodd | Key Grip |
Joyce George | Still Photographer |
Trish Govoni | Additional Photography |
Lloyd Handwerker | Assistant Camera |
Teri Kennedy | Camera Production Assistant |
Deidre Lally | Electrician |
Philip J. Martinez | Best Boy Electric |
Daniel Mason | Grip |
Christopher L. Smith | Still Photographer |
Charlotte R. Snyder | Dolly Grip |
Andy Thomas | Dolly Grip |
Kristy Tully | Gaffer |
Pat Distefano | Casting Assistant |
Karen E. Etcoff | Extras Casting |
Jennifer McNamara | Casting Associate |
Lisa Dorr | Wardrobe Assistant |
Elle Ruczowska | Wardrobe Intern |
Andrea Swistak | Wardrobe Supervisor |
Susan H. Bodine | Legal Services |
Alex Hall | Additional Editor |
Myron Kerstein | Assistant Editor |
Jessica Levin | Assistant Editor |
Yvette Mattern | Assistant Editor |
Nicole Monte | Assistant Editor |
Hilary Peabody | Assistant Editor |
Nelson Ryland | Assistant Editor |
Joe Violante | Dailies Manager |
Damon Skinner | Assistant Editor |
Patricia Sztaba | Negative Cutter |
Stan Sztaba | Negative Cutter |
Andy Clark | Location Manager |
Yvette Mattern | Location Scout |
Gayle Vangrofsky | Assistant Location Manager |
Nick Calton | Production Intern |
Ivana Damjanov | Assistant Accountant |
Quentin Dunne | Production Intern |
Corey Gardos | Production Intern |
Jeremiah Kipp | Production Intern |
Jodi Lahaye | Assistant Production Coordinator |
John J. Leonard | Production Coordinator |
Anthony Medina | Production Assistant |
Wayne Petrocelli | Security |
James Price | Production Assistant |
Michael Rath | Production Accountant |
Terry Roethlein | Production Assistant |
Christopher Savage | Production Assistant |
Susannah Sheppard | Craft Service |
Jeremy Sherman | Production Assistant |
Marlene McCarty | Title Designer |