Harvey Keitel als Mr. White / Larry Dimmick | |
Tim Roth als Mr. Orange / Freddy Newandyke | |
Michael Madsen als Mr. Blonde / Vic Vega | |
Chris Penn als "Nice Guy" Eddie Cabot | |
Steve Buscemi als Mr. Pink | |
Lawrence Tierney als Joe Cabot | |
Randy Brooks als Detective Holdaway | |
Kirk Baltz als Officer Marvin Nash | |
Edward Bunker als Mr. Blue | |
Quentin Tarantino als Mr. Brown | |
Rich Turner als Sheriff #1 | |
David Steen als Sheriff #2 | |
Tony Cosmo als Sheriff #3 | |
Stevo Polyi als Sheriff #4 | |
Michael Sottile als Teddy | |
Robert Ruth als Shot Cop | |
Lawrence Bender als Young Cop | |
Linda Kaye als Shocked Woman | |
Suzanne Celeste als Shot Woman | |
Steven Wright als K-Billy DJ (voice) | |
Laurie Lathem als Background Radio Play (voice) | |
Maria Strova als Background Radio Play (voice) | |
Burr Steers als Background Radio Play (voice) | |
Craig Hamann als Background Radio Play (voice) | |
Rowland Wafford als Diner Patron (uncredited) |
Richard N. Gladstein | Executive Producer |
Sally Menke | Editor |
Andrzej Sekula | Director of Photography |
Quentin Tarantino | Writer |
Rick Yale | Special Effects |
Ronnie Yeskel | Casting |
Sandy Reynolds-Wasco | Set Decoration |
Betsy Heimann | Costume Design |
Larry Fioritto | Special Effects Coordinator |
Stephen DeLollis | Special Effects |
Lawrence Bender | Producer |
Monte Hellman | Executive Producer |
Ronna B. Wallace | Executive Producer |
Paul Hellerman | Production Manager |
David Wasco | Production Design |
Karyn Rachtman | Music Supervisor |
Harvey Keitel | Co-Producer |
Brett C. Smith | Leadman |
Jennifer Pyken | Post Production Assistant |
Marino Pascal | Location Scout |
Ziad Doueiri | First Assistant Camera |
Iain Jones | Hair Designer |
Wayne Alexander | Legal Services |
Mary Claire Hannan | Costume Supervisor |
Warren Betts | Public Relations |
Michelle Bühler | Makeup Artist |
David Coffee | Driver |
Suzanne Celeste | Dialect Coach |
Ross Katz | Grip |
Mark Emery Moore | Steadicam Operator |
Jacqueline Aronson | Set Costumer |
Rachel Tanner | Hairstylist |
Jonathan R. Hodges | Property Master |
Ric Urbauer | Key Grip |
Jeannie H. Kelly | Craft Service |
Ken Lesco | Stunt Coordinator |
Marian Green | Stunts |
Marina Bailey | Unit Publicist |
James Lowder | Transportation Coordinator |
Ben C. Giller | Transportation Captain |
John Lieberman | Thanks |
R. Blaine Currier | Production Accountant |
Melanie Molyneux | Set Medic |
Steve F.B. Smith | Dolby Consultant |
Peggy Kennedy | Casting Associate |
Jamie Beardsley | First Assistant Director |
Martin Kitrosser | Script Supervisor |
John Hulsman | Assistant Sound Editor |
Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Bruce Comtois | Security |
Billy A. Fox | Location Manager |
Joey D. Brown | Electrician |
Greg R. McCullough | Gaffer |
Enid L. Kantor | Production Coordinator |
Ken Segal | Production Sound Mixer |
Roger Avary | Creator |
Chuck Winston | Color Timer |
Kelley Dixon | First Assistant Editor |
Jay Dahlquist | Best Boy Electric |
Curt Schulkey | Sound Editor |
Dwayne S. Henkel | Boom Operator |
David E. Stone | Sound Editor |
Charles Ewing Smith | Sound Editor |
Roger Avary | Writer |
Geoffrey G. Rubay | Supervising Sound Editor |
Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
Judith E. Goldman | Assistant Location Manager |
Kelly Kiernan | Second Assistant Director |
Andy Spilkoman | Second Second Assistant Director |
Cecilia Perna | Foley Mixer |
Pat Domenico | Key Special Effects |
Nancy Lynn Hurlbut | Assistant Music Supervisor |
Randall Guth | Second Assistant Camera |
Jonathan Bobbitt | Swing |
Debra Grieco | Assistant Accountant |
Robert John Speer | Generator Operator |
Mary Louise Rodgers | Foley Artist |
Dink Adams | Best Boy Grip |
Dennis K. Wilson | Dolly Grip |
Mary Santiago | Extras Casting |
Mark Lass | Negative Cutter |
Wendy Baker | Production Assistant |
Quentin Tarantino | Director |
Francis R. Mahony III | First Assistant Director |
Steven K. Thomas | Second Second Assistant Director |