Patrick Stewart als Captain Jean-Luc Picard | |
Jonathan Frakes als Commander William T. Riker | |
Brent Spiner als Lieutenant Commander Data | |
LeVar Burton als Lieutenant Commander Geordi La Forge | |
Michael Dorn als Lieutenant Commander Worf | |
Gates McFadden als Commander Beverly Crusher | |
Marina Sirtis als Counselor Deanna Troi | |
James Cromwell als Dr. Zefram Cochrane | |
Alfre Woodard als Lily Sloane | |
Alice Krige als Borg Queen | |
Neal McDonough als Lieutenant Hawk | |
Dwight Schultz als Lieutenant Barclay | |
Cameron Oppenheimer als Ensign Kellogg | |
Robert Picardo als Enterprise EMH | |
Adam Scott als Defiant Con Officer | |
Ray Uhler als Holodeck Nightclub Dancer (uncredited) | |
Eric Steinberg als Porter | |
Joey Anaya als Borg (uncredited) | |
Don Stark als Nicky the nose | |
Patti Yasutake als Nurse Ogawa | |
Jack Shearer als Admiral Hayes | |
Michael Horton als Security Officer | |
Ethan Phillips als Holodock Nightclub Maitre d' (uncredited) | |
Majel Barrett als Computer (voice) |
Jonathan Frakes | Director |
Marty Hornstein | Executive Producer |
Peter Lauritson | Producer |
Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Herman F. Zimmerman | Production Design |
Junie Lowry-Johnson | Casting |
Ron Surma | Casting |
Anastasia Emmons | Editor |
John W. Wheeler | Editor |
Ron Wilkinson | Art Direction |
Brannon Braga | Screenplay |
Ronald D. Moore | Screenplay |
Deborah Everton | Costume Design |
John M. Dwyer | Set Decoration |
Robert Blackman | Costume Design |
Sarah Shawe | Costume Supervisor |
Rick Berman | Producer |
Rick Berman | Story |
Brannon Braga | Story |
Ronald D. Moore | Story |
Lee Ann Brittenham | Hairstylist |
Chris McBee | Hairstylist |
Barbara Ronci | Hairstylist |
Danny Valencia | Hairstylist |
Belinda Bryant | Makeup Artist |
Mark Bussan | Makeup Artist |
Camille Calvet | Makeup Artist |
Tina Hoffman | Makeup Artist |
Brad Look | Makeup Artist |
Mary Kay Morse | Makeup Artist |
Gilbert A. Mosko | Makeup Artist |
R. Stephen Weber | Makeup Artist |
June Westmore | Makeup Artist |
Monty Westmore | Makeup Artist |
Scott Wheeler | Makeup Artist |
Natalie Wood | Makeup Artist |
Ellis Burman Jr. | Makeup Artist |
Michael Westmore | Makeup Designer |
Michael Westmore | Makeup Supervisor |
James MacKinnon | Prosthetic Makeup Artist |
Jane Galli | Special Effects Makeup Artist |
Jake Garber | Special Effects Makeup Artist |
Toby Lamm | Special Effects Makeup Artist |
Joe Podnar | Special Effects Makeup Artist |
Derik Wingo | Special Effects Makeup Artist |
Penny Smartt-Juday | Art Department Coordinator |
Glen R. Feldman | Assistant Property Master |
Thomas J. Arp | Construction Coordinator |
Clete Cetrone | Construction Foreman |
Curt Jones | Construction Foreman |
Frank Leasure | Construction Foreman |
Barry Tugendhaft | Greensman |
Brent W. Bell | Leadman |
Joe Colwell | Painter |
Gary Metzen | Painter |
Roger L. King | Property Master |
Dean Wilson | Property Master |
Linda A. King | Set Designer |
Les Gobruegge | Set Designer |
Martha Johnston | Set Designer |
William Hawkins | Set Designer |
Elijah Bryant | Set Dresser |
Philip Calhoun | Set Dresser |
Larry D. Koszakovszky | Set Dresser |
Jerry Wax | Set Dresser |
John Mann | Storyboard Artist |
Lowell Peterson | Additional Photography |
Christian H. Burton | Assistant Camera |
Tim Marshall | Assistant Chief Lighting Technician |
Francis X. Valdez III | Assistant Chief Lighting Technician |
J. Chuck Biagio | Best Boy Grip |
John Young | Camera Loader |
Randy Feemster | Camera Operator |
William D. Barber | Camera Operator |
David Luckenbach | Steadicam Operator |
Pat Blymyer | Chief Lighting Technician |
Mike Weathers | Chief Lighting Technician |
Henryk Cymerman | Second Unit Director of Photography |
Alan Shultz | Dolly Grip |
Norman G. Langley | Electrician |
Michael Condro | First Assistant Camera |
Mark Santoni | First Assistant Camera |
Michael D. Weldon | First Assistant Camera |
Tom Keefer | Key Grip |
Gregory Shummon | Lighting Technician |
John D. Babin | Rigging Grip |
Bogdan Iofciulescu | Techno Crane Operator |
Wayne Tidwell | Video Assist Operator |
Jennifer Bender | Extras Casting |
Gina DeDomenico Flanagan | Costume Illustrator |
Sonny Merritt | Costumer |
Heidi Odum Strasburg | Costumer |
Joe Diaz | Costumer |
Leah Brown | Costumer |
Christine Heinz | Key Costumer |
Matthew A. Hoffman | Key Costumer |
Yvette Ammon | Set Costumer |
Tim Board | Additional Editor |
Mike Milliken | Color Timer |
Bryan McMahan | Colorist |
Theresa Repola Mohammed | Negative Cutter |
Cliff Kohlweck | Music Editor |
Lee Scott | Music Editor |
Kenneth Hall | Music Editor |
Bruce Botnick | Music Editor |
Nick Vidar | Music Programmer |
Jeff Atmajian | Orchestrator |
Arthur Morton | Orchestrator |
Judi Brown | Script Supervisor |
Zack Davis | ADR Editor |
Kerry Dean Williams | ADR Editor |
Bob Baron | ADR Mixer |
Robert Morrisey | Assistant Sound Editor |
Roger Fearing | Assistant Sound Editor |
Joseph F. Brennan | Boom Operator |
John Agalsoff Jr. | Cableman |
Richard Corwin | Dialogue Editor |
Anne Couk | First Assistant Sound Editor |
Ken Dufva | Foley Artist |
David Lee Fein | Foley Artist |
Robin Harlan | Foley |
Sarah Monat | Foley Artist |
Scott Curtis | Foley Editor |
Ed Callahan | Foley Editor |
Tammy Fearing | Foley Editor |
Linda Di Franco | Foley Editor |
Randy Singer | Foley Mixer |
Anthony Milch | Sound Editor |
Scott G.G. Haller | Sound Effects Editor |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
David F. Van Slyke | Sound Effects Editor |
Jeff Clark | Sound Effects Editor |
Thomas Causey | Sound Mixer |
Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Tom Perry | Sound Re-Recording Mixer |
Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Philip Rogers | Sound Recordist |
Robert Ulrich | Supervising ADR Editor |
Mike Szakmeister | Supervising Dialogue Editor |
Pamela Bentkowski | Foley |
Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
James Wolvington | Supervising Sound Editor |
John Deall | Mechanical Designer |
Terry D. Frazee | Special Effects Coordinator |
Thomas D. Bacho Jr. | Special Effects Technician |
Jason Bardis | Special Effects Technician |
Donald T. Black | Special Effects Assistant |
Andy Evans | Special Effects Assistant |
Logan Frazee | Special Effects Assistant |
Ralph Winiger | Special Effects Assistant |
Samuel E. Price | Special Effects Assistant |
Scott Lingard | Special Effects Assistant |
Todd Boyce | CG Animator |
Carl Hooper | CG Animator |
Jeffery Yost | CG Artist |
Dennis Turner | Sequence Supervisor |
Habib Zargarpour | CG Supervisor |
David Owen | Still Photographer |
Alex Jaeger | Visual Effects Art Director |
Michael Gleason | Visual Effects Editor |
Michael McGovern | Visual Effects Editor |
John McCunn | Visual Effects Producer |
Jeff Olson | Visual Effects Producer |
Krystyna Demkowicz | Visual Effects Producer |
Adam Howard | Visual Effects Supervisor |
David Takemura | Visual Effects Supervisor |
Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Jimmy Nickerson | Stunts |
John Knoll | Visual Effects Supervisor |
Daryl Tucker | Grip |
Rosine 'Ace' Hatem | Stunts |
Jerry Fleck | First Assistant Director |
Rosemary C. Cremona | Second Assistant Director |
Debbie Lynn Ross | Stunts |
Ronnie Rondell Jr. | Stunt Coordinator |
Brian J. Williams | Stunt Double |
Kenny Alexander | Stunts |
Joey Anaya | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Chic Daniel | Stunts |
William H. Burton Jr. | Stunts |
Eddy Donno | Stunts |
Tony Donno | Stunts |
Mark De Alessandro | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Andy Epper | Stunts |
Gary Epper | Stunts |
Steve DeRelian | Stunts |
Richard Epper | Stunts |
Andy Gill | Stunts |
Christian J. Fletcher | Stunts |
James M. Halty | Stunts |
Gary Guercio | Stunts |
Frankie 'G' Garbutt | Stunts |
Billy Hank Hooker | Stunts |
Thomas Robinson Harper | Stunts |
Maria R. Kelly | Stunts |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
Wayne King | Stunts |
Bob McGovern | Stunts |
Kim Robert Koscki | Stunts |
Dustin Meier | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Joyce McNeal | Stunts |
Steve Picerni | Stunts |
Monte Rex Perlin | Stunts |
Manny Perry | Stunts |
John Nowak | Stunts |
Jimmy Romano | Stunts |
Tom Poster | Stunts |
Danny Rogers | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Craig Shugart | Stunts |
John Rottger | Stunts |
James Ryan | Stunts |