Leah Lewis als Ellie Chu | |
Daniel Diemer als Paul Munsky | |
Alexxis Lemire als Aster Flores | |
Enrique Murciano als Deacon Flores | |
Wolfgang Novogratz als Trig Carson | |
Catherine Curtin als Colleen Munsky | |
Becky Ann Baker als Mrs. Geselschap | |
Collin Chou als Edwin Chu | |
MacIntyre Dixon als Father Shanley | |
Alec Tincher als Senior Guy (In Hallway) | |
Bonnie Flannery als Senior Girl (In Hallway) | |
Tyler Crozier als Truck Teen | |
Spencer Wawak als Hangout Dude | |
Patrick T. Johnson als Tom Carson | |
Gabi Samels als Quaddie Girl #1 (Amber) | |
Haley Murphy als Quaddie Girl #2 (Solange) | |
Patrick Noonan als Squahamish Football Coach | |
Dean Tierney als Greg Munsky | |
Cronin Cullen als Pete Munsky | |
Kathryn Ainsley Grant als Lena Munsky | |
Billy Thomas Myott als Tommy Munsky | |
Matt Meinsen als Bill Munsky | |
Joe Lanza als Emcee | |
Emma Diner als Stage Manager | |
Alexandre Bagot als Hair Guitarist Dude | |
Logan Riley Bruner als One Person (At Party) | |
Abigail Donaghy als Girl from Math Class | |
Lucas Kane als Drinker of Catan (At Party) | |
Joan Jaffe als Train Passenger |
Alice Wu | Director |
Anthony Bregman | Producer |
M. Blair Breard | Producer |
Alice Wu | Producer |
Alice Wu | Writer |
David Bausch | Co-Producer |
Erica Matlin | Executive Producer |
Gregory Zuk | Executive Producer |
Greta Zozula | Director of Photography |
Ian Blume | Editor |
Lee Percy | Editor |
Rori Bergman | Casting |
Jeanne McCarthy | Casting |
Leslie Woo | Casting |
Sue Chan | Production Design |
Jasmine Cho | Art Direction |
Roland Trafton | Set Decoration |
Tricia Heine | Makeup Department Head |
Diane Calfee | Key Makeup Artist |
Robert Lugo | Hair Department Head |
Anton Sanko | Original Music Composer |
Tracy McKnight | Music Supervisor |
Vicki Farrell | Costume Design |
M. Blair Breard | Unit Production Manager |
Adam Escott | First Assistant Director |
Nick Vanderpool | Second Assistant Director |
Rachel Jablin | Post Production Supervisor |
Christopher Place | Stunt Coordinator |
Stephanie Vovou | Stunts |
Drew Reade | Stunts |
Riley Barnes | Stunts |
Nico Coucke | Stunts |
Jenny Lovin | Production Supervisor |
Nneka Bennett | Graphic Designer |
Cheyenne Ford | Assistant Set Decoration |
Sean Engvold | Set Decoration Buyer |
Ryan Isenhart | Leadman |
Michael Aitken | Property Master |
John Nunn | Assistant Property Master |
Avi Schraeter | Set Dresser |
Minna Moily | Set Dresser |
Aaron Schraeter | Set Dresser |
Thorstein Foss | Set Dresser |
Brandon Knight | Set Dresser |
Kyle Wullschleger | Steadicam Operator |
Kyle Wullschleger | Camera Operator |
Sam Evoy | Script Supervisor |
Jaime Chapin | Digital Imaging Technician |
Noah Chamis | Gaffer |
Anguibe Guindo | Boom Operator |
Justin Gray | Production Sound Mixer |
Gregory Cahill | Key Grip |
Don Cerrone | Dolly Grip |
James Wilsey-Murphy | Best Boy Grip |
Roberto Pierson | Best Boy Grip |
John Blazzi | Grip |
Anthony Stracquadanio | Grip |
Alicia McDaniel | Grip |
Igor Ibradzic | Grip |
Holly Pierson | Assistant Costume Designer |
Amy Fox | Costume Supervisor |
Gladys Casiano | Key Hair Stylist |
Amry Landsberg | Production Office Coordinator |
Jenny Lovin | Production Accountant |
Alexis M. Steinbach | First Assistant Accountant |
Kurt Enger | Location Manager |
Richard Hebrank | Construction Coordinator |
Joaquin Liddiard | Transportation Captain |
Jerry Malinaric | Transportation Co-Captain |
K.C. Bailey | Still Photographer |
Dayna Katz | Casting Associate |
Elizabeth Valenti | Casting Assistant |
Emily Grill | Casting Assistant |
Kristian Sorge | Extras Casting |
Lucy Pho | Extras Casting |
Amanda Dudzinski | Post Production Coordinator |
Jake Lemmen | First Assistant Editor |
Steve Borne | Supervising Sound Editor |
Peter Waggoner | Sound Re-Recording Mixer |
Branka Mrkic | Supervising Dialogue Editor |
Emmett Smith | Sound Effects Editor |
João Galvão | Foley Mixer |
Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Dann Fink | ADR Voice Casting |
Steve Borne | ADR Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Suzana Peric | Music Editor |
John Carbonara | Music Editor |