Jason Patric als Michael Emerson | |
Corey Haim als Sam Emerson | |
Dianne Wiest als Lucy Emerson | |
Barnard Hughes als Grandpa | |
Edward Herrmann als Max | |
Kiefer Sutherland als David | |
Jami Gertz als Star | |
Corey Feldman als Edgar Frog | |
Jamison Newlander als Alan Frog | |
Brooke McCarter als Paul | |
Billy Wirth als Dwayne | |
Alex Winter als Marko | |
Chance Michael Corbitt als Laddie | |
Alexander Bacan Chapman als Greg | |
Nori Morgan als Shelly | |
Kelly Jo Minter als Maria | |
Todd Feder als Surf Nazi #1 | |
Christopher Peters als Surf Nazi #2 | |
Keith Butterfield als Surf Nazi #3 | |
Gerald Younggren als Surf Nazi #4 | |
Eric Graves als Surf Nazi #5 | |
J. Dinan Myrtetus als Security Guard | |
Timmy Cappello als Beach Concert Star | |
Jim Turner als Gas Station Owner | |
Tony Cain als Lost Child | |
Melanie Bishop als Child's Mother | |
Nicole Vigil als Girl on Boardwalk (uncredited) | |
Sandra E. Garcia als Runaway #1 | |
Ian Guindon als Runaway #2 | |
Jane Bare als Frog Mother | |
B. Lowenberg als Frog Father | |
Captain Colourz als Tattoo Man | |
Inez Pandalfi als Security Guard's Wife | |
Douglas Mellor |
Ve Neill | Makeup Artist |
Janice Fischer | Screenplay |
James Jeremias | Screenplay |
Joel Schumacher | Director |
Chuck Picerni Jr. | Stunts |
Richard Donner | Executive Producer |
Robert Brown | Editor |
Mike Wever | Special Effects |
Jodie Mae Caldwell | Stunts |
Randy Hall | Stunts |
Fred Tassaro | Special Effects |
John W. Hyde | Co-Executive Producer |
Christopher Bowman | Stunts |
Bruce Gattenbein | Stunts |
William R. Perry | Stunts |
R. Chris Westlund | Set Decoration |
Sam Marquez | Special Effects |
Matt Sweeney | Special Effects Coordinator |
Madonna Joy | Stunts |
Larry Nicholas | Stunts |
Lucinda Strub | Special Effects |
Tim Moran | Special Effects |
Gary Davis | Stunt Coordinator |
John C. Meier | Stunts |
Susan Becker | Costume Design |
Bob Stoker | Special Effects |
Mark Damon | Co-Executive Producer |
Harvey Bernhard | Producer |
Dan Plum | Stunts |
Dennis Scott | Stunts |
Tom Duffield | Art Direction |
Bo Welch | Production Design |
Ceci Vendrell | Stunts |
Spice Williams-Crosby | Stunts |
Jeff Habberstad | Stunts |
D. Kerry Prior | Special Effects |
Vicky Benson | Stunts |
Sandy Berumen | Stunts |
Sandra Lee Gimpel | Stunts |
Donald Elliott | Special Effects |
Jack West | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
Gene LeBell | Stunts |
Richard Stutsman | Special Effects |
David Burton | Stunts |
Monty Cox | Stunts |
Bill Erickson | Stunts |
William L. Young | Production Manager |
Doc D. Charbonneau | Stunts |
Scott Dockstader | Stunts |
Steve Holladay | Stunts |
Kim Robert Koscki | Stunts |
David LeBell | Stunts |
Marion Dougherty | Casting |
Doyle Smiley | Special Effects |
Bernie Pock | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
May Boss | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Tony Gardner | Special Effects |
Ross Reynolds | Pilot |
Michael Chapman | Director of Photography |
Greg Cannom | Prosthetics |
Dino Ganziano | Hairstylist |
Steve LaPorte | Makeup Artist |
KG Ramsey | Hairstylist |
M. James Arnett | Second Unit Director |
William S. Beasley | First Assistant Director |
Patrick A. Duffy | Second Unit First Assistant Director |
Eric Jewett | Second Assistant Director |
Jennifer Kingry | Second Second Assistant Director |
Cheryl Carasik | Leadman |
Ray Chambers | Construction Foreman |
William A. Petrotta | Property Master |
Anne Sidaris-Reeves | Assistant Property Master |
Michael J. Smith | Construction Coordinator |
John Warnke | Set Designer |
Rick Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
Jeff Bushelman | Sound Editor |
Charles L. Campbell | Supervising Sound Editor |
Larry Carow | Sound Editor |
Robert Crosby | Boom Operator |
Louis L. Edemann | Supervising Sound Editor |
Richard C. Franklin | Sound Editor |
Les Fresholtz | Sound Re-Recording Mixer |
Chuck Neely | Sound Editor |
Alan L. Nineberg | ADR Editor |
Vern Poore | Sound Re-Recording Mixer |
David M. Ronne | Sound Mixer |
Larry Singer | Supervising ADR Editor |
Eric Brevig | Visual Effects Designer |
Eric D. Andersen | Camera Operator |
Michael W. Blymyer | Rigging Gaffer |
Michael Genne | Camera Operator |
Paul Goldsmith | Second Unit Director of Photography |
Kim Guthrie | First Assistant Camera |
Larry Hezzelwood | Second Assistant Camera |
Gene Kearney | Key Grip |
Leslie J. Kovacs | Gaffer |
Benny McNulty | Best Boy Electrician |
Jane O'Neal | Still Photographer |
Michael D. O'Shea | Camera Operator |
Bill Roe | First Assistant Camera |
Peter Salim | Camera Operator |
Sandy Williams | Dolly Grip |
Robert Chase | Costume Supervisor |
Rosemarie Fall | Costume Supervisor |
Jerry Herrin | Costume Supervisor |
Tracy Granger | Assistant Editor |
Tracey McCampbell | Assistant Editor |
Jim Prior | Assistant Editor |
Kenneth Karman | Music Editor |
Jan Kemper | Script Supervisor |
Anthony Goldschmidt | Title Designer |
Phyllis Gardner Hirsen | Unit Publicist |
Gail Martin-Sheridan | Production Accountant |
Ilyse Selwyn | Production Secretary |
Sheila A. Warner | Production Secretary |
Lou Gramm | Theme Song Performance |
Jeffrey Boam | Screenplay |
Thomas Newman | Original Music Composer |