Omar Epps als Detective Mike Denver | |
Tom Atkins als Talbott | |
Jamie Kennedy als Dr. Stevens | |
Ellen Adair als Sheriff Lisa Jayne | |
Kristina Reyes als Cheryl Winston | |
Vanessa Aspillaga als Agent Tina Mendez | |
Adrienne Bengtsson als Brooke | |
Alex Breaux als Len | |
Kya Taylor Brickhouse als Nicky | |
Jerome Charvet als Deputy Slater | |
Aaron Dalla Villa als Smooth Jonny | |
Sasha Diamond als Deputy Iris Reddick | |
Todd Farmer als Deputy Wan | |
Melody Hurd als Janice | |
Robert Jimenez als Cheryl's Dad | |
Robert G. McKay als Agent Swift | |
Max Miller als Troy Meeks | |
Tony Mitchell als Chief Gunn | |
Summer Crockett Moore als Patricia | |
Thom Niemann als Patrick Weaver | |
Dani Shay als Deputy Green | |
Jahmarley Isaiah Smith als Greg | |
Gary J. Tunnicliffe als Principal | |
Hilary Greer als Nurse Helen |
Todd Farmer | Writer |
Patrick Lussier | Director |
Patrick Lussier | Writer |
Michael Covell | Executive Producer |
Marcelo Gandola | Executive Producer |
Jason Garrett | Executive Producer |
Ita Kennedy | Producer |
David Rogers | Executive Producer |
Ellen S. Wander | Producer |
Fredrik Zander | Executive Producer |
Michael Wandmacher | Original Music Composer |
Amanda Treyz | Director of Photography |
Tommy Aagaard | Editor |
Judy Bowman | Casting |
Deana Sidney | Production Design |
Eric Whitney | Art Direction |
Kait Murphy | Set Decoration |
Bethanne Kelleher | Costume Design |
Lorraine Altamura | Makeup Department Head |
Tijen Osman | Hair Department Head |
Doria Riker | Key Makeup Artist |
Yeşim "Shimmy" Osman | Key Hair Stylist |
Denise Baer | Special Effects Makeup Artist |
Jamie Grove | Special Effects Makeup Artist |
Mike J. Regan | Special Effects Makeup Artist |
Ashley K. Thomas | Special Effects Makeup Artist |
Gary J. Tunnicliffe | Special Effects Makeup Artist |
Ashleigh Williams | Makeup Artist |
Elion Olson | First Assistant Director |
Bruno Michels | Second Assistant Director |
Corey Pierno | Second Unit Director |
Steve Boeddeker | Supervising Sound Editor |
Frank E. Eulner | Sound Effects Editor |
Josh Hilson | Sound Mixer |
Jaime Miller | Special Effects Technician |
Anthony Hoang | Special Effects Assistant |
Jean-François Beaulieu | Visual Effects Designer |
Dan Pochtrager | Compositing Supervisor |
Stuart Racey | Visual Effects Producer |
Pete Sussi | Visual Effects Supervisor |
Chris Barnes | Stunts |
Nancy Cantine | Stunts |
Nic Coccaro | Stunts |
Lenny Cruz | Stunts |
Alesha Forche | Stunts |
Wendy Gutierrez | Stunt Double |
Justice Hedenberg | Stunt Double |
Suo Liu | Stunts |
Jim Ng | Stunts |
Corey Pierno | Stunt Coordinator |
Ashley Pynn | Stunt Double |
Mark A. Rose | Stunts |
Travis Staton-Marrero | Stunts |
Stephanie Vovou | Stunts |
Gary J. Tunnicliffe | Stunt Double |
Markus Mentzer | Second Unit Director of Photography |