Carice van Houten als Rachel Stein / Ellis de Vries | |
Sebastian Koch als Ludwig Müntze | |
Thom Hoffman als Hans Akkermans | |
Halina Reijn als Ronnie | |
Waldemar Kobus als Günther Franken | |
Matthias Schoenaerts als Joop | |
Theo Maassen als Prison Guard with Baret | |
Derek de Lint als Gerben Kuipers | |
Christian Berkel als General Käutner | |
Dolf de Vries als Notary Wim Smaal | |
Peter Blok als Van Gein | |
Michiel Huisman als Rob | |
Ronald Armbrust als Tim Kuipers | |
Frank Lammers als Kees | |
Johnny de Mol als Theo | |
Xander Straat als Maarten | |
Diana Dobbelman als Mrs. Smaal | |
Timothy Deenihan als Canadian Colonel | |
Nolan Hemmings als British Intelligence Captain | |
Skip Goeree als Ronnie's Husband | |
Bert Luppes als Mr. Tjepkema | |
Marisa van Eyle als Mrs. Tjepkema | |
Garrick Hagon als British General | |
Ronald de Bruin als Dutch SD in Train #1 | |
Menno van Beekum als Dutch SD in Train #2 | |
Marcel Musters als Henk | |
Gijs Naber als Cas | |
Pieter Tiddens als Herman | |
Hugo Metsers als Shock Trooper | |
Mike Reus als Agent Controlepost | |
Merel Pauw als Children Tjepkema |
Paul Verhoeven | Screenplay |
Gerard Soeteman | Screenplay |
Anne Dudley | Music |
Karl Walter Lindenlaub | Director of Photography |
Job ter Burg | Editor |
James Herbert | Editor |
Paul Verhoeven | Director |
Jeroen Beker | Producer |
Frans van Gestel | Producer |
Job Gosschalk | Casting |
Hans Kemna | Casting |
Risa Kes | Casting |
Yan Tax | Costume Design |
Wilbert Van Dorp | Production Design |
Roland de Groot | Art Direction |
Maarten Piersma | Art Direction |
Wilbert Van Dorp | Art Direction |
Galit Eshkol | Casting |
Matt Western | Casting |
Dulcie Scott | Costume Supervisor |
Cornelia Ott | Supervising Art Director |
Kerstin Dyroff | Production Manager |
Marco Mangelli | Production Manager |
Lior Mordechai | Production Manager |
Eljo Embregts | Art Department Coordinator |
Astrid Poeschke | Assistant Art Director |
Ehud Segev | Assistant Art Director |
Eddy Joseph | Supervising Sound Editor |
James Harrison | Supervising Sound Editor |
James Boyle | Sound Effects Editor |
Mark Taylor | Sound Effects Editor |
Nigel Bennett | Sound Re-Recording Mixer |
Paul Govey | Sound Re-Recording Mixer |
James Seddon | Dolby Consultant |
Rick Wiessenhaan | Special Effects Coordinator |
Hans van Helden | Visual Effects Supervisor |
Olaf Wendt | Visual Effects Supervisor |
Willem de Beukelaer | Stunt Coordinator |
Sebastian Meuschel | Steadicam Operator |
Sebastian Meuschel | Camera Operator |
Jo Vermaercke | Steadicam Operator |
Jaap Vrenegoor | Still Photographer |
Ohad Romano | Still Photographer |
Tsvika Shahak | Video Assist Operator |
Christian Wehrle | Video Assist Operator |
Erik Van Wouden | Gaffer |
Joost Brouwer | Best Boy Electric |
Stoffel Van Verrewegen | Location Manager |
Helga van Beuningen | Translator |
Tijn Heerkens | Location Manager |
Ruben Cardol | Location Manager |
Maryl Adler | Publicist |
Jana Kohlmann | Publicist |
Danielle Guirguis | Publicist |
Heidi Alemans | Stunts |
Heidi Alemans | Stunt Double |
Lutz Schleisner | Stunt Driver |
Leo Zandvliet | Property Master |
Anne Marie Hilhorst | Property Master |
Baruch Schwartz | Property Master |
Hans Oosterhuis | Property Master |
Joke Geuze | Property Master |
Wolfgang Wrede | Scenic Artist |
Teun Hilte | Producer |
San Fu Maltha | Producer |
Jos van der Linden | Producer |
Jens Meurer | Producer |
Karin S. de Boer | Production Supervisor |
Marianne Huibers | Assistant Production Manager |
Fieke Brokkelkamp | Additional Hairstylist |
Liesbeth de Boer | Additional Hairstylist |
Luc Heuckeroth | Additional Hairstylist |
Judith Looye | Additional Hairstylist |
Roy Manukiley | Additional Hairstylist |
Bella Scholten | Additional Hairstylist |
Marly van de Wardt | Additional Hairstylist |
Patrick de Loor | Hairdresser |
Ziv Katanov | Hairstylist |
Winnie Gallis | Key Makeup Artist |
Dick Naastepad | Key Makeup Artist |
Jacqueline Hoogendijk | Makeup & Hair |
Lia van der Horst | Makeup & Hair |
Esther Ben-Noon | Makeup Artist |
Arjen Tuiten | Special Effects Makeup Artist |
Mishmish Uri | Assistant Costume Designer |
Maggie Partington-Smith | Costume Assistant |
Sarah Touaibi | Costume Assistant |
Inbal Shuki | Costume Designer |
Elianne van Dorp | Wardrobe Assistant |
Marielle Vos | Wardrobe Assistant |
Lisa Spooren | Wardrobe Assistant |
Martina Fehmer | Wardrobe Assistant |
Anne Rodermond | Wardrobe Assistant |
Iris Satijn | Wardrobe Assistant |
Sabine Moojen | Wardrobe Assistant |
Ton Hermans | Wardrobe Master |
Anja Dihrberg | Additional Casting |
Paul Keurvers | Extras Casting |
Karin Van Duuren | Extras Casting |
Saskia Wagenvoort | Extras Casting |
Edwin Bakker | Best Boy Electrician |
Maarten Wolf | Clapper Loader |
Antoine Petiet | Dolly Grip |
Glenn Bruijntjes | Electrician |
Nils Dammers | Electrician |
Rudger Faber | Electrician |
Joris Houben | Electrician |
Mark Huisman | Electrician |
Tom Northam | Electrician |
Justin Odenkamp | Electrician |
Rolf Roodhart | Electrician |
John Röder | Electrician |
Gregoor van de Kamp | Electrician |
Franz-Xaver Kringer | First Assistant "A" Camera |
Flip Bleekrode | Focus Puller |
Annabelle Handke | Focus Puller |
Bart van Otterdijk | Focus Puller |
Luc Hoeijmakers | Key Grip |
Daan Dillo | Key Grip |
Ronald Schwarz | Rigging Gaffer |
Ariel Castillo | Second Assistant "A" Camera |
Viviane Bendjus | Second Assistant "A" Camera |
Ole Ziesemann | Second Assistant "B" Camera |
Jan Moeskops | Second Assistant Camera |
Uri Montilya | Second Assistant Camera |
Marc Felperlaan | Second Unit Director of Photography |
Erwin Roodhart | Second Unit Director of Photography |
Vincent Geijsel | First Assistant "A" Camera |
Wouter Visser | Techno Crane Operator |
Marc van der Bijl | First Assistant Director |
Michiel Collenteur | First Assistant Director |
Marije Hondelink | Second Assistant Director |
Germain Meser | Second Assistant Director |
Kenzo Overbeeke | Second Assistant Director |
Melina Karpovich | Second Assistant Director |
Willem de Beukelaer | Second Unit Director |
Tim Oliehoek | Second Unit Director |
Ido Narkis | Assistant Art Director |
Hidde Niels | Assistant Property Master |
Rick Stoorvogel | Assistant Property Master |
Steffen Knecht | Carpenter |
Marc Murawski | Carpenter |
Gerald Zimmerman | Carpenter |
Steffi Kulse | Construction Buyer |
Lidewij Kapteijn | Construction Manager |
Dierk Grahlow | Construction Manager |
Axel Kahnt | Leadman |
Pablo Alza | Painter |
Joshua Black | Painter |
Edgar Konkoll | Painter |
Henk Bouten | Painter |
Domino Daugherty | Painter |
Geert de Groot | Painter |
Katja Larcher | Painter |
Eduard Palardie | Painter |
Ernst Paradies | Painter |
Marieke Verhoeven | Painter |
Marieke ten Berge | Prop Maker |
Dicky ten Berge | Prop Maker |
Jan Verburg | Scenic Artist |
Yoav Sinai | Props |
Grit Kronacher | Set Dresser |
Grit Kühnel | Set Dresser |
Florian Speidel | Set Dresser |
Eyal Elhadad | Set Dresser |
Lorien Mouyal | Set Dresser |
Steven van Couwelaar | Set Dresser |
Anna Szymiec | Swing |
Paul Pince van der Aa | Swing |
Boris van der Meijden | Swing |
André Brüggemann | Supervising Carpenter |
Michael Eifert | Supervising Carpenter |
Matthias Kulewatz | Supervising Carpenter |
James Devlin | Visual Effects Supervisor |
Harry Wiesenhaan | Special Effects Supervisor |
William Croese | Special Effects Technician |
Roland Goddijn | Special Effects Technician |
Robert Seepers | Special Effects Technician |
Jan Bosdriesz | Additional Editor |
Niels Koopman | Assistant Editor |
James Devlin | Assistant Editor |
Rob Pizzey | Digital Colorist |
Matt Adams | Digital Intermediate |
Michael Deming | Digital Intermediate |
Timothy P. Jones | Digital Intermediate |
John Palmer | Digital Intermediate |
Laurent Treherne | Digital Intermediate |
John Hinchliffe | Digital Intermediate |
Tone Davies | Digital Intermediate |
John Taylor | Digital Intermediate |
Emily Greenwood | Digital Intermediate |
Alastair Grimshaw | First Assistant Editor |
Eckhard Blach | ADR Editor |
René Overhorst | ADR Mixer |
Marcel Huibers | ADR Recordist |
Holger Lehmann | ADR Recordist |
David Mackie | Assistant Sound Editor |
Bas Lookman | Boom Operator |
Paul Hanks | Foley Artist |
Melissa Lake | Foley Artist |
Michael Fentum | Foley Editor |
Alex Joseph | Foley Editor |
Phillip Barrett | Foley Mixer |
Georges Bossaers | Production Sound Mixer |
Stuart Morton | Sound Editor |
Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Herman Pieëte | Supervising Dialogue Editor |
Els Rastelli | Continuity |
Katja Sobrino | Continuity |
Florian Hellwig | Dialogue Coach |
Bert van der Molen | Military Consultant |
Janina Bukowski | Production Accountant |
Eva Neufahrt | Production Controller |
Willemijn Zandbergen | Production Coordinator |
Jakob Schwarz | Production Coordinator |
Dorit Hessel | Production Coordinator |
Iwona Sellers | Production Executive |
Tim Van Rellim | Production Executive |
Sonja B. Zimmer | Production Executive |
Avigail Dahan | Production Secretary |
Jessica van Hoorn | Production Secretary |
Susan Massotty | Translator |
Adrian Politowski | Producer |
Nadia Khamlichi | Producer |
Charlie Woebcken | Executive Producer |
Marcus Schöfer | Executive Producer |
Andreas Schmid | Executive Producer |